تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

جمع بندی کنکور سراسری

📚 خلاصه ای از مقاله جمع بندی کنکور سراسری:

جمع بندی کنکور سراسری

در این مقاله در مورد اهمیت جمع بندی کنکور سراسری، نحوه و برنامه ریزی جمع بندی کنکور سراسری و فاکتور های مهم در دروان جمع بندی توضیح داده شده است

جمع بندی کنکور سراسری

جمع بندی کنکور سراسری

برای کسب موفقیت در آزمون کنکور سراسری، داوطلبان نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و انجام اقدامات مؤثر در مراحل مختلف هستند. باید با دقت و تمرکز، مطالب را مرور و جمع‌بندی کنند. همچنین می‌توانند از آزمون‌های شبیه‌سازی کنکور استفاده کنند و سوالات سال‌های گذشته را تجزیه و تحلیل نمایند. برنامه‌ریزی و آماده‌سازی مناسب در روزهای نهایی کنکور نیز حائز اهمیت است.

برای قبولی در رشته‌های پرطرفدار و با درآمد بالا، فقط شروع خوب کافی نیست. داوطلبان باید موضوعات را دسته‌بندی و سازماندهی کنند. این کار باعث راحت‌تر شدن در فرآیند جمع‌بندی مطالب می‌شود و بهترین نتیجه را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد.

 

جمع بندی کنکور سراسری

تجربه مشاوران نشان می‌دهد که داوطلبانی که برنامه‌ریزی مناسبی دارند، موفقیت بیشتری را کسب می‌کنند نسبت به کسانی که بدون برنامه و استراتژی درس می‌خوانند. بنابراین در ادامه، به طریقه‌ای که بهترین جمع‌بندی صورت می‌گیرد، اشاره خواهیم کرد.

اهمیت جمع بندی کنکور سراسری و نکات مؤثر

در زمان برگزاری کنکور سراسری، داوطلبان برخی با وجود روحیه بالایی که در شروع سال تحصیلی داشتند، به دلایل مختلف از جمله استرس آزمون، حجم زیاد مطالب، خستگی روحی و دیگر عوامل، احساس یاس و ناامیدی می‌کنند. این وضعیت باعث می‌شود که در مهم‌ترین دوران کنکور، یعنی نزدیکی به زمان آزمون، از جمع‌بندی مطالب غافل شوند.

بهترین فرصت برای مرور و تثبیت مباحث مطالعه‌شده، پس از اتمام برنامه‌ی امتحانات نهایی است. انجام جمع‌بندی به درستی، موجب ارتقاء درصد دروس بر اساس نیازهای قبولی در رشته‌های مورد علاقه و تبدیل نقاط ضعف به نقاط قوت می‌شود.

برنامه‌ریزی و انتخاب رشته مناسب برای کنکور سراسری، می‌تواند به داوطلبان کمک کند. استفاده از مقالات مفید مرتبط با درصدهای قبولی پذیرفته‌شدگان در کنکور سراسری سال‌های گذشته، می‌تواند به آن‌ها در انتخاب مسیر مناسب کمک نماید.

به طور کلی، در مواجهه با چالش‌ها و نیازهای کنکور سراسری، جمع‌بندی مطالب یکی از اساسی‌ترین اقداماتی است که داوطلبان باید به آن اهمیت بدهند تا به بهترین نتیجه در آزمون برسند.

بیشتر بخوانید: برنامه ریزی کنکور انسانی
بیشتر بخوانید: برنامه ریزی کنکور ریاضی
بیشتر بخوانید: برنامه ریزی کنکور تجربی

برنامه ریزی جامع برای جمع‌بندی کنکور سراسری

شرکت‌کنندگان در کنکور سراسری معمولاً افرادی هستند که از دانش‌آموزان و یا فارغ‌التحصیلان سال‌های گذشته به حساب می‌آیند. هر دو گروه دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان پس از اتمام امتحانات نهایی، به دوران جمع‌بندی و یادگیری اطلاعات آموزشی می‌پردازند. با این حال، فارغ‌التحصیلان امکان شروع زودتری به جمع‌بندی را دارند. بهترین راهبرد برای کسب موفقیت در این آزمون، به نظر مشاوران تحصیلی ندای مشاور، به شرح زیر است:

برنامه ریزی جامع برای جمع‌بندی کنکور سراسری

 1. خودآزمایی منظم:
  داوطلبان باید هر 3 روز یکبار آزمون‌های شبیه‌سازی کنکور برگزار کنند. سپس با استفاده از نرم‌افزارهای محاسبه، درصد موفقیت خود در هر درس را محاسبه کنند و رتبه و محدوده قبولی خود را بدست آورند. علاوه بر این، تحلیل سوالات و بررسی دقیق علت اشتباهات، سبب تقویت نقاط ضعف می‌شود.
 2. جلسات شبیه‌سازی کنکور:
  برای بهترین خودآزمایی در دوران جمع‌بندی، شبیه‌سازی کنکور و حل سوالات کنکور سال‌های گذشته مورد توصیه قرار می‌گیرد. این جلسات باید در طول هفته، به صورت منظم و با شرایط مشابه روز آزمون انجام شوند تا بهترین آمادگی برای حضور در آزمون صبح و عصر داشته باشند.
 3. انتخاب مواد درسی:
  با توجه به تغییر نظام آموزشی به نظام جدید 3-3-6، داوطلبانی که دیپلم نظام‌های قدیمی چهارساله یا نظام‌های واحدی / ترمی را دارند، به دیدگاه‌های مشاوران، پیشنهاد می‌شود که جدیدترین مطالب و کتاب‌های سال جاری را مورد مطالعه قرار دهند. همچنین، تأثیر معدل دیپلم در کنکور را نیز باید در نظر بگیرند و در صورت نیاز، اقدامات لازم را برای معادله‌سازی انجام دهند.
 4. تحلیل کامل سوالات آزمون:
  پس از انجام خودآزمایی‌ها در کنکورهای آزمایشی و محاسبه درصد نتایج، مهمترین کار تحلیل سوالات آزمون می‌باشد. برای انجام تحلیل، اولین اقدام به مراجعه به سوالاتی است که به آنها پاسخ غلط داده‌اید. در مرحله بعد، به سوالات شکدار و سپس به سوالاتی که به آنها پاسخ نداده‌اید، می‌پردازید. انجام تحلیل سوالات آزمون بدون توجه به زمان، نیازمند حل هر سوال و بررسی دقیق دلیل اشتباهات است. با توجه به مشکلات شناسایی‌شده، در مراحل بعدی می‌توانید با مطالعه و مرور مباحث مرتبط با سوالات، تسلط بیشتری بر آنها کسب کنید. بهتر است پس از تحلیل و دستیابی به نکات آزمون‌ها، نکات کلیدی را در خلاصه‌نویسی‌های خود درج نمایید تا در مراحل بعدی جمع‌بندی و مرور، به حافظه‌ی بلندمدت انتقال یابند.
 5. تمرکز بر سوالات شک دار و غلط:
  بیشترین تمرکز در تحلیل آزمون‌ها باید بر سوالات شک دار و غلط قرار بگیرد. این سوالات نشان‌دهنده نقاط ضعف یا کمبودهای در یادگیری موضوعات موردنظر هستند. هدف اصلی جمع‌بندی، شناسایی و بررسی این نقاط ضعف و تلاش برای تبدیل آنها به نقاط قوت داوطلبان است. پس از تحلیل آزمون اولیه، باید به سوالات شک دار و غلط معطوف شده و مباحث مربوط به این سوالات را جداگانه مورد تفکیک قرار دهید. این اقدام به دانش بیشتر و تسلط بر موضوعات کمی که در این سوالات آزمون مشکل دارید، کمک می‌کند.
 6. درک مشکلات مرتبط با استرس و تمرکز:
  بعضی از سوالات نادرست یا شک‌دار ممکن است ناشی از استرس، عدم تمرکز یا وسواس در پاسخگویی به سوالات باشند. این مشکلات با تمرین تکنیک‌های مدیریت استرس و تمرکز، به مرور زمان و تکرار تست‌های شبیه‌سازی کنکور، قابل کنترل خواهند بود.
 7. تست‌های بدون پاسخ یا نزده:
  تست‌های بدون پاسخ یا نزده اغلب به دو دلیل رخ می‌دهند. اولاً، ممکن است مبحث مورد سوال به‌طور کامل مطالعه و مرور نشده باشد و اصطلاحاً از درس حذف شده باشد. دومین دلیل نیز نداشتن مهارت مدیریت زمان در آزمون‌هاست. به همین دلیل، مهمترین چیز برای موفقیت در کنکور، انجام تمرین‌های مدیریت زمان و تکنیک‌های ضربدر و منها و تکنیک‌های زمان‌های نقصانی است.
 8. جمع بندی دروس انسانی:
  در کنکور انسانی، جمع‌بندی درست داشتن برای داوطلبان بهترین نتیجه را به همراه خواهد داشت. داوطلبان انسانی می‌توانند در این مرحله دروس خود را که در طول سال مطالعه کرده‌اند، با مراجعه به خلاصه‌نویسی‌ها و با رعایت بودجه‌بندی کنکور انسانی، به مباحث مهم‌تری مراجعه کنند.
 9. جمع بندی دروس تجربی:
  در زمان جمع‌بندی، داوطلبان تجربی نیز باید دقت داشته باشند که اگرچه معمولاً پیشنهاد می‌شود دروسی که ضریب بالاتری دارند (مانند ریاضی) را در اولویت بگذارند، اما این مورد برای داوطلبی که هیچ مطالعه‌ای نداشته‌اند، صدق نمی‌کند. در این صورت، داوطلبان باید به تمامی دروس حتی درس حذف شده نیز مطالعه کنند تا به نتیجه‌ای مثبت دست یابند.
 10. جمع بندی دروس ریاضی:
  جمع‌بندی ریاضی به دلیل ماهیت دروس حل‌شدنی بسیار می‌تواند چالش‌برانگیز باشد و این موضوع باعث محدود شدن زمان در کنکور می‌شود. برای داوطلبان ریاضی، انجام تست‌های بیشتر و افزایش سرعت در حل مسائل، می‌تواند از سایر رقبای آنها جلوتر قرار گیرند. به همین دلیل، تقویت تکنیک‌های تست‌زنی و مدیریت زمانی بسیار مهم است.

همانطور که می‌دانید، کنکور سراسری یکی از مهم‌ترین آزمون‌ها در دوران تحصیل محسوب می‌شود و برای داوطلبان موجب استرس و نگرانی می‌شود. اما با روش‌های مناسب جمع‌بندی، می‌توان به موفقیت در این آزمون دست پیدا کرد. در این مطلب، به بررسی تست‌های بدون پاسخ یا نزده، جمع‌بندی دروس انسانی و تجربی، و همچنین جمع‌بندی دروس ریاضی پرداخته شد.

به این ترتیب، اراده قوی و استفاده از روش‌های مناسب در جمع‌بندی می‌تواند به داوطلبان کمک کند که به بهترین نتایج در کنکور سراسری دست پیدا کنند. از این رو، به‌طور مجموع، استفاده از راهبردهای مذکور و تمرکز بر تحلیل سوالات آزمون‌ها، نقطه اصلی در رسیدن به موفقیت در کنکور سراسری می‌باشد. با تلاش هوشمندانه و استفاده از ابزارهای جمع‌بندی، می‌توانید به بهترین نتایج دست‌یابید.

در راستای تدارک بهینه برای کنکور سراسری، استراحت مناسب بعد از پاسخگویی به هر درس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. پس از پایان زمان پاسخ‌گویی به هر درس کنکور، باید مدتی به استراحت و تفکر در اطلاعات یادگرفته شده اختصاص داد. سپس با استفاده از پاسخنامه کلیدی، می‌توانید درصد هر درس را محاسبه و یک کارنامه شخصی که شامل تعداد سوالات صحیح و غلط و سوالات نزده است، تهیه نمایید. برای رصد بهتر عملکرد خود در طول دوره‌ی جمع‌بندی، مناسب است تا نتایج آزمون‌های شبیه‌سازی کنکور را در یک دفترچه یادداشت ثبت کنید و تاریخ برگزاری هر آزمون را نیز مشخص نمایید. این اقدام به شما کمک می‌کند تا اجرای خود را در آزمون‌ها تجزیه و تحلیل کنید و با یکدیگر مقایسه کنید.

بیشتر بخوانید: لیست رشته های بدون کنکور ریاضی
بیشتر بخوانید: رشته های بدون کنکور تجربی
بیشتر بخوانید: رشته های بدون کنکور انسانی

فاکتورهای اساسی در دوران جمع‌بندی کنکور سراسری

برای افزایش سرعت و کارآمدی در دوران جمع‌بندی کنکور سراسری، باید به فاکتورهای زیر توجه ویژه‌ای داشت:

فاکتورهای اساسی در دوران جمع‌بندی کنکور سراسری

 • بررسی مباحث مهم و پرسوال:
  به منظور آگاهی از مباحث مهم، توصیه می‌شود با بررسی بودجه‌بندی کنکور سراسری سال‌های گذشته، مباحثی که کمترین تعداد سوال از آنها طراحی شده، حذف نشوند؛ بلکه در اولویت بعدی قرار گیرند، زیرا در سال‌های اخیر برای دروس اصلی، سوالات ترکیبی نیز مطرح شده‌اند.
 • مرور خلاصه‌نویسی‌ها:
  مطالعه و مرور خلاصه‌نویسی‌ها بهبود یافتن سرعت و مرور مطالب بیشتر و کاهش استرس داوطلبان را تسهیل می‌کند؛ زیرا این خلاصه‌نویسی‌ها حاصل یادگیری مطالب درسی را به صورت خلاصه به نمایش می‌گذارند.
 • شرکت در آزمون‌های جامع:
  در دوران جمع‌بندی، مراکز و موسسات مختلف آزمون‌های آزمایشی جامع مشابه آزمون‌های شبیه‌ساز کنکور برگزار می‌کنند. داوطلبان می‌توانند از این آزمون‌ها بهره‌برده و با توجه به حجم بالای جامعه آماری مشارکت‌کننده، یک مرکز را انتخاب کرده و در این خودآزمایی‌ها شرکت نمایند.

به این ترتیب، با توجه به این فاکتورها و تمرکز بر روی مطالب مهم و مواردی نظیر مرور خلاصه‌نویسی‌ها و شرکت در آزمون‌های جامع، داوطلبان می‌توانند بهترین نتایج را در دوران جمع‌بندی کنکور سراسری به‌دست آورند و برای آزمون ارزشمند و مهم کنکور به‌تدریج آماده‌تر شوند.

بیشتر بخوانید: پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی
بیشتر بخوانید: رشته های بدون کنکور زبان
بیشتر بخوانید: رشته های بدون کنکور هنر

نکات مهم در دوران جمع بندی

برای موفقیت در دوران جمع‌بندی کنکور، اعتنا به راهنمایی‌ها و نکات زیر از اهمیت بالایی برخوردار است تا از حاشیه‌ها دوری کرده و به نتایج مطلوب دست یابیم:

 1. 1. حفظ آرامش و کاهش استرس:
  یکی از مهمترین اصول در دوران جمع‌بندی، حفظ آرامش و دوری از استرس زائد است. تمرکز بر نگه‌داشتن ذهن آرام و مراقبت از روحیه مثبت، بهبود کارآیی و موفقیت را تسهیل می‌کند.
 2. 2. عدم یادگیری مطالب جدید:
  در این دوره، بهتر است از یادگیری مطالب جدید خودداری کرده و تمرکز را بر روی مرور مطالب قبلی و تثبیت آنها تاکید کنید. این اقدام به افزایش اطمینان به‌نفس شما کمک می‌کند و خطاهای احتمالی را کاهش می‌دهد.
 3. 3. مرور خلاصه‌نویسی‌ها 20-30 دقیقه قبل از هر آزمون:
  قبل از شروع هر آزمون، بهتر است خلاصه‌نویسی‌های خود را 20-30 دقیقه مرور کنید تا مطالب را به خاطر بیاورید و اطمینان حاصل کنید که به بهترین نحو آماده هستید.
 4. 4. تحلیل آزمون‌ها و تمرکز بر نقاط قوت و ضعف:
  تحلیل دقیق آزمون‌ها و تمرکز بر نقاط قوت و ضعف شما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با تشخیص نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت، می‌توانید بهره‌وری خود را بهبود بخشید.
 5. 5. مثبت‌اندیشی و ایجاد انگیزه و نشاط:
  فکر مثبت و ایجاد انگیزه و نشاط به موفقیت و انجام بهتر آزمون‌ها کمک می‌کند. با ایجاد انگیزه در خود و فراهم آوردن نشاط مثبت، خودتان را به سمت پیروزی هدایت کنید.

استفاده هوشمندانه از این راهنمایی‌ها، شما را به سوی کسب نتایج خوبتر در دوران جمع‌بندی کنکور سراسری هدایت می‌کند و در بهبود کارایی و اعتماد به‌نفس خود تأثیرگذار خواهد بود.

بیشتر بخوانید: ثبت نام کنکور سراسری
بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور سراسری
بیشتر بخوانید: لیست رشته های غیر حضوری دانشگاه ها

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی تلفنی می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی جمع بندی کنکور سراسری کلیک کنید.

جمع بندی کنکور سراسری

جمع بندی کنکور سراسری

برچسب ها

جمع بندی کنکور جمع بندی کنکور تجربی جمع بندی کنکور ریاضی جمع بندی کنکور انسانی جمع بندی کنکور سراسری جمع بندی کنکور

کنکور سراسری,زمان پاسخگویی به هر درس کنکور,زمان برگزاری کنکور سراسری,انتخاب رشته کنکور سراسری,آزمون های شبیه ساز کنکور,درصدهای لازم برای قبولی,حل سوالات کنکور سراسری,برنامه امتحانات نهایی,تبدیل نقاط ضعف به قوت,آزمون شبیه ساز کنکور,پوشش مناسب روز کنکو,نحوه جمع بندی کنکور,آزمون های شبیه ساز,تحلیل سوالات آزمون,آزمون های آزمایشی,کنکورهای آزمایشی,شبیه سازی کنکور,دوران جمع بندی,دوران جمع بندی,جمع بندی دروس,کنکور سراسری,تحلیل سوالات,خودآزمایی,جمع بندی,برنامه

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

جمع بندی کنکور سراسری

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل