تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

انتخاب رشته دانشگاه

📚 خلاصه ای از مقاله انتخاب رشته دانشگاه:

انتخاب رشته دانشگاه

در این مقاله درباره جزئیات انتخاب رشته دانشگاه ۱۴۰۲ به همراه زمان انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و آزاد و نحوه تعیین کد رشته های دانشگاه 1402 ارائه شده است

انتخاب رشته دانشگاه

انتخاب رشته دانشگاه

هر سال، پس از انتشار نتایج اولیه، فرآیند انتخاب رشته در دانشگاه‌های سراسری و آزاد انجام می‌شود. در تاریخ مشخصی در نیمه دوم مرداد ماه، داوطلبان نوبت اول و دوم آزمون کنکور سراسری سال 1402 می‌توانند به سایت‌های مربوطه مراجعه کرده و رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند. در این انتخاب، عواملی همچون علاقه‌مندی‌ها، فرصت‌های شغلی در آینده، محیط دانشگاه و دسترسی به آن، مورد توجه قرار می‌گیرند.

انتخاب رشته، از جمله تصمیمات مهم در زندگی افراد است، زیرا می‌تواند تاثیر بزرگی بر آینده‌ی شخص داشته باشد. به همین دلیل، روش صحیح انجام این انتخاب به اهمیت ویژه‌ای دارد. از طرف دیگر، با توجه به تغییرات اخیر در آزمون کنکور سال 1402، فرآیند انتخاب رشته به یک مسئله چالشی تبدیل شده است.

برای دانشگاه‌های سراسری و چهار رشته علوم پزشکی که شامل پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی می‌شوند، انتخاب رشته از طریق وبسایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می‌شود. همچنین، برای دانشگاه‌های آزاد، می‌توانید به وبسایت azmoon.org مراجعه کنید. در ادامه، به توضیحاتی درباره زمانبندی، روش و نکات مهمی که داوطلبان برای انتخاب رشته دانشگاهی خود در سال 1402 باید رعایت کنند، خواهیم پرداخت.

انتخاب رشته دانشگاه

زمان انتخاب رشته دانشگاه ۱۴۰۲

فرآیند انتخاب رشته در سال 1402 براساس آخرین تغییرات سیستم آموزشی کشور دو حالت مختلف دارد. از سال 92، وظیفه برگزاری و اعلام نتایج اولیه آزمون کنکور به سازمان سنجش واگذار شده است. به زبان ساده، دانشگاه‌های آزاد در مرحله اعلام نتایج اولیه هیچ تداخلی ندارند و در مراحل مختلف آزمون و اعلام رتبه‌ها دخالت نمی‌کنند.

مراحل انتخاب رشته در دانشگاه‌های آزاد و دانشگاه‌های سراسری پس از اعلام نتایج اولیه سال 1402 از یکدیگر متمایز می‌شوند. به سادگی، افرادی که تمایل به انتخاب رشته در دانشگاه‌های آزاد دارند، می‌بایست از طریق وبسایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org اقدام نمایند.

یک نکته حائز اهمیت در اینجا آشکار می‌شود: رشته‌های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و دامپزشکی، بدون توجه به نوع دانشگاه، توسط سازمان سنجش انتخاب می‌شوند. به عبارت دیگر، داوطلبان تمایل‌مند به انتخاب هر یک از این چهار رشته، حتی در دانشگاه‌های آزاد نیز باید مراحل انتخاب رشته خود را از طریق سایت سازمان سنجش یه نشانی sanjesh.org طی کنند.

زمانی که به انتخاب رشته کنکور سراسری سال 1402 می‌پردازیم، در مدتی که حدود یک هفته پس از اعلام نتایج اولیه و رتبه‌های علمی سازمان سنجش قرار دارد، امکان انجام این انتخاب به داوطلبان و افراد مایل به تحصیل در دانشگاه فراهم می‌شود. در این یک هفته، دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری منتشر می‌شود و فرصتی برای تصمیم‌گیری آرامش‌بخش درباره آینده ارائه می‌شود.

بلافاصله پس از آغاز فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری سال 1402، این مقاله به‌روزرسانی خواهد شد تا اطلاعات جدید به خوانندگان ارائه شود.

همچنین، در زمان انتخاب رشته دانشگاه‌ آزاد در سال 1402، تقریباً مشابه زمان انتخاب رشته توسط سازمان سنجش است، و این تفاوت ممکن است به اندازه یک یا دو روز باشد. در اینجا به طور خاص، اطلاع رسانی دانشگاه آزاد کمتر از سازمان سنجش است و پوشش کمتری از اخبار مرتبط با انتخاب رشته دانشگاه آزاد در دسترس قرار دارد.

بنابراین، برای کسب اطلاعات مهم مانند زمان انتخاب رشته، بهتر است به صورت مستقیم از وبسایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org بهره ببرید. همچنین، دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز از طریق همین سایت منتشر شده و برای متقاضیان در دسترس خواهد بود.

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته تضمینی
بیشتر بخوانید: انتخاب رشته رایگان کنکور

نحوه انتخاب رشته دانشگاه ۱۴۰۲

همانطور که ذکر کردیم، برای اکثر داوطلبان، انتخاب رشته یک مسئله بسیار مهم و حائز اهمیت است. انتخاب درست یک رشته می‌تواند به اندازه‌ای مهم باشد که آینده یک فرد را تضمین نماید. اغلب افراد فکر می‌کنند که انتخاب رشته‌های معروف و محبوب کار یک انسان را تضمین موفقیت می‌کند. اما حقیقت این است که انتخاب رشته یک مسئله پیچیده است و باید به عوامل متعددی در این فرآیند توجه داشت.

علاوه بر این، یکی از امور حائز اهمیتی که می‌تواند تاثیر مهمی بر آینده داوطلبان بگذارد، انتخاب نادرست رشته به صورت تصادفی است. گاهی اوقات این مسئله حتی برای انتخاب رشته‌های دانشگاه‌های آزاد هم رخ می‌دهد و افراد به طور ناخواسته در یک شهر و دانشگاه دیگر قبول می‌شوند.

به طرزی ساده، برخی افراد به دلیل عدم داشتن اطلاعات کافی در مورد روش انتخاب رشته و ثبت نام، اشتباه می‌کنند. به همین دلیل، افراد ممکن است با وجود رتبه مناسبی که دارند، یک رشته کم‌تر مطلوب را انتخاب کنند.

نحوه انتخاب رشته سراسری ۱۴۰۲

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، فرآیند انتخاب رشته در دانشگاه‌های سراسری سال 1402 توسط سازمان سنجش انجام می‌شود. پس از اعلام نتایج اولیه و آغاز زمان مناسب، شما می‌توانید به فرم انتخاب رشته مراجعه کنید و رشته‌های مورد علاقه‌تان را انتخاب نمایید.

توجه کنید که برای انجام این عملیات، نیاز است تا یک سریال اختصاصی از سازمان سنجش خریداری نمایید. این کد به‌عنوان مجوزی برای انتخاب رشته‌تان محسوب می‌شود. به‌علاوه، برخی رشته‌ها مانند رشته‌های دانشگاه فرهنگیان هم به یک کد جداگانه نیاز دارند. پس از خرید کد موردنظر در سایت سازمان سنجش، می‌توانید به صفحه اختصاصی انتخاب رشته سال 1402 مراجعه کنید.

روش انتخاب رشته دانشگاه سراسری

پس از ورود به صفحه اختصاصی خود، شما سه راه مختلف برای وارد شدن به فرم انتخاب رشته دارید. در داخل این فرم که دارای دو بخش اصلی است، ابتدا اطلاعات کلی را مشاهده می‌کنید و به سوالاتی درباره نحوه عملکرد انتخاب رشته پاسخ می‌دهید. در بخش دوم، می‌توانید کد رشته موردعلاقه‌تان را وارد کنید.

نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

سامانه انتخاب رشته دانشگاه آزاد در سال 1402 برای داوطلبان به شکل ساده‌تری طراحی شده است. برای شروع، با ورود به وب‌سایت azmoon.org و انتخاب بخش سامانه انتخاب رشته 1402، می‌توانید با استفاده از کد دسترسی به سامانه انتخاب رشته دانشگاه آزاد و شماره ملی خود، به صفحه انتخاب رشته وارد شوید.

زمان مناسب برای انتخاب رشته دانشگاه ها

برای استفاده از سامانه مجازی انتخاب رشته، داوطلبان باید ابتدا یک سریال انتخاب رشته مجازی را تهیه و دریافت کنند. این سریال از طریق سایت سنجش در دسترس قرار دارد. این اقدام مقدمی، در راستای انجام مراحل انتخاب رشته در دانشگاه آزاد است.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد انتخاب رشته
بیشتر بخوانید: دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه 1402

در این متن، چگونگی انتخاب رشته دانشگاه در سال 1402 به طرقی به مخاطبان تشریح می‌شود. انتخاب رشته به معنای انتخاب مسیر زندگی و آینده است. اما گاهی سیستم آموزشی می‌تواند باعث عدم رضایتی و ناتوانی افراد در انتخاب رشته شود. در اینجا به توصیه‌هایی پیرامون انتخاب رشته می‌پردازیم.

 1. اهمیت انتخاب رشته در دانشگاه:
  انتخاب رشته می‌تواند مسیر زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد. بسیاری افراد به دلیل عدم آگاهی در مورد رشته‌ها یا فشارهای جامعه، به انتخاب نادرست می‌پردازند. از این رو، در مراحل انتخاب، تحقیق و مشورت با افراد ذی‌نفع می‌تواند کمک کند.
 2. عوامل مهم در انتخاب رشته:
  در انتخاب رشته، عوامل مختلفی می‌توانند نقش داشته باشند. از جمله این عوامل می‌توان به علاقه‌ها، توانایی‌ها، فرصت‌های شغلی، و شرایط زندگی اشاره کرد. هر چه تعداد فاکتورهای مختلف در انتخاب رشته مورد توجه قرار گیرند، احتمال انتخاب درست‌تر افزایش می‌یابد.
 3. تأثیر جوامع و خانواده:
  گاهی جوامع و خانواده می‌توانند به شما فشار وارد کنند تا رشته‌ای انتخاب کنید که باعث نارضایتی شما شود. انتخاب رشته بر اساس علاقه‌ها و استعدادهای شخصی می‌تواند موفقیت بیشتری به همراه داشته باشد.
 4. مشاوره تحصیلی مناسب:
  با توجه به پیچیدگی انتخاب رشته، دریافت مشاوره تحصیلی مناسب می‌تواند کمک کننده باشد. با توجه به امکانات مشاوره، فرد می‌تواند بهترین تصمیم را با توجه به فاکتورهای مختلف انتخاب کند.
 5. مواردی مانند فاصله، هزینه‌ها، دوری از خانواده و چشم‌انداز شغلی نیز در انتخاب رشته مهم هستند. این موارد در کنار علاقه و استعداد، نقش مهمی در انتخاب رشته دارند.از این رو، انتخاب رشته به توجه دقیق به همه این عوامل و مشاوره مناسب بستگی دارد تا به بهترین تصمیم برسید و آینده‌ی موفقی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته کنکور
بیشتر بخوانید: انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش
بیشتر بخوانید: تاثیر سهمیه مناطق در انتخاب رشته کنکور

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی تلفنی می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی انتخاب رشته دانشگاه کلیک کنید.

انتخاب رشته دانشگاه

انتخاب رشته دانشگاه

برچسب ها

انتخاب رشته دانشگاه ۱۴۰۲ زمان انتخاب رشته دانشگاه ها 1402 تاریخ انتخاب رشته دانشگاه نحوه تعیین رشته دانشگاه

زمان نحوه انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و آزاد ۱۴۰۲,انتخاب رشته دانشگاه های سراسری 1402,زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1402,انتخاب رشته برای دانشگاه های آزاد,دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری,دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد,دانشگاه آزاد و دانشگاه سراسری,رشته محل های دانشگاه آزاد,انتخاب رشته 1402 دانشگاه,انتخاب رشته کنکور سراسری,انتخاب رشته دانشگاه آزاد,کد رشته های دانشگاه آزاد,انتخاب رشته های فرهنگیان,برای دانشگاه های سراسری,اعلام نتایج اولیه کنکور,انتخاب رشته دانشگاه,راهنمای انتخاب رشته,کد رشته های سراسری,زمان انتخاب رشته,سایت سازمان سنجش,دانشگاه های آزاد,انتخاب رشته ۱۴۰۲,نحوه انتخاب رشته,انتخاب رشته ۱۴۰۲,فرم انتخاب رشته,نتخاب یک رشته,دانشگاه آزاد,انتخاب رشته,تعیین رشته,دانشگاه ها,دانشگاهی,دانشگاه,رشته ها,سازمان,انتخاب,کنکوری,آزمون,1402,۱۴۰۲,نحوه,رشته,زمان

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

انتخاب رشته دانشگاه

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل