تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ + جامع و کامل

📚 خلاصه ای از مقاله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ + جامع و کامل:

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

در این مقاله ندای مشاور، به نحوه و زمان انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۱۴۰۲و تمامی مراحل و مدارک در تکمیل ظرفیت دانشگاه ارشد آزاد پرداخته شده است.

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ + جامع و کامل

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ + جامع و کامل

فرصت تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد برای داوطلبانی که در نتیجه امتحان کارشناسی ارشد قبول نشده‌اند یا از رشته قبولی خود راضی نیستند، فرصتی طلایی است. در این روند، داوطلبان باید در زمان مقرر برای تکمیل ظرفیت ارشد آزاد 1402، فرم مربوطه را تکمیل کنند.

دانشگاه آزاد جهت تکمیل جای خالی در رشته‌هایی که ظرفیت آن‌ها وجود دارد، دو مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد را برگزار می‌کند. بنابراین، همه داوطلبانی که به هر دلیلی جزو قبول شدگان نهایی این آزمون نشده‌اند یا از رشته قبولی خود راضی نیستند، مجاز به انتخاب رشته در تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد هستند.

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

در صورت تأیید وزارت علوم، در سال جاری نیز مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1402 برگزار خواهد شد. پس از ثبت نام در این مرحله، نتایج نهایی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اعلام می‌شود و برای ورود به نیمسال اول تحصیلی، پذیرفته شدگان مشخص می‌شوند.

متقاضیان واجد شرایط برای شرکت در این مرحله، باید به وبسایت azmoon.org مراجعه کرده و پس از دریافت دفترچه تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، رشته‌های مورد نظر خود را در فرم اینترنتی مربوطه وارد نمایند. در ادامه، زمان، روش و شرایط تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1402 بررسی خواهد شد.

زمان تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در سال 1402

افرادی که علاقه‌ مند به شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت ارشد آزاد هستند، باید در زمان مقرر با مراجعه به وبسایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ‌التحصیلی دانشگاه، ثبت‌نام کنند. زمان تکمیل ظرفیت کنکور ارشد دانشگاه آزاد در سال 1402 توسط اطلاعیه‌های مربوطه در همین وبسایت اعلام خواهد شد. این زمان هنوز مشخص نشده است، اما در سال گذشته این فرآیند در دهه آخر ماه دی آغاز شد و در یک مرحله تمدید شد.

برای سال جاری نیز قابل انتظار است که مرحله تکمیل ظرفیت ارشد دانشگاه آزاد در دهه آخر ماه دی سال 1402 برگزار شود و در این بازه زمانی، امکان ویرایش اطلاعات نیز فراهم خواهد بود.

✔ بسیاری از داوطلبان کنکور ارشد که تمایل به ثبت نام در دانشگاه آزاد دارند، به دلیل عدم آگاهی از همزمانی ثبت نام با سراسری، این فرآیند را از دست می‌دهند و به کنکور دیگری متمرکز می‌شوند. سازمان سنجش در چند سال اخیر، فرآیند جذب دانشجویان ارشد برای دانشگاه‌های آزاد و سراسری را همزمان انجام می‌دهد.

بیشتر بخوانید: ثبت نام کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

مراحل تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در سال 1402

برای ثبت‌نام در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد در سال 1402، افرادی که شرایط لازم را دارند باید به وبسایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد مراجعه کنند. در ادامه، مراحل ثبت‌نام به طور کامل شرح داده شده است.

1- ابتدا به وبسایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد با آدرس azmoon.org مراجعه کرده و بر روی لینک “انتخاب رشته در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد سال 1402” کلیک کنید.

مراحل تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

2- کد دسترسی 7 رقمی و کد ملی خود را وارد کنید و سپس دکمه “ورود” را فشار دهید.

کمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

3-پس از ورود به سامانه، با پرداخت هزینه مربوطه، حداکثر 100 کد رشته محل موردنظر خود را انتخاب کنید.

✔ توصیه می‌ شود مراحل ثبت‌نام را با دقت و طبق توضیحات فوق انجام دهید.

بیشتر بخوانید: نحوه ورود به سیستم اصلی دانشگاه آزاد

دانلود دفترچه تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1402

در سال 1402، دانشگاه آزاد تصمیم گرفت تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد خود را ارائه دهد و فهرستی از رشته‌هایی که پذیرش می‌کنند، تهیه کرد. برای اطلاعات بیشتر درباره این رشته‌ها، علاقه‌مندان باید دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور ارشد دانشگاه آزاد سال 1402 را از سایت مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه به آدرس azmoon.iau.ir دریافت کنند.

همچنین، در این متن به برخی از رشته‌ها و دانشگاه‌هایی که در سال گذشته در تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد وجود داشته‌اند، اشاره شده است. برای دریافت اطلاعات دقیق و جامع درباره آن‌ها، پیشنهاد می‌شود دفترچه مربوطه را مطالعه نمایید.

دانلود دفترچه تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401

☑️ دفترچه سال 1402 به محض انتشار قرار خواهد گرفت.

شرایط ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1402

برای ثبت نام در فرآیند تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد سال 1402، شرایط خاصی در نظر گرفته شده است که جزئیات آن‌ها در دفترچه راهنما قید شده است. این شرایط به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم می‌شوند که در ادامه متن توضیح داده شده است.

شرایط عمومی تکمیل ظرفیت ارشد دانشگاه آزاد

 1. اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی
 2. پایبندی به احکام اسلام و انجام واجبات و ترک محرمات
 3. عدم داشتن خصومت با نظام جمهوری اسلامی ایران
 4. عدم عضویت در گروه‌های وابسته به فرقه‌های فراماسونری و سایر گروهک‌های معاند با نظام
 5. عدم داشتن سابقه فساد اخلاقی

شرایط اختصاصی تکمیل ظرفیت ارشد دانشگاه آزاد

 • داوطلب باید در کنکور کارشناسی ارشد سال 1402 شرکت کرده و مجاز به انتخاب رشته دانشگاه آزاد باشد. به عبارت دیگر، در کارنامه اولیه آن‌ها باید کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد درج شده باشد.
 • متقاضیانی که قصد شرکت در آزمون دو کد رشته امتحانی را دارند، می‌توانند رشته محل‌های متناسب با کد رشته دوم را بر اساس اولویت انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید: شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

نکات مهم درباره تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1402

 1. با اتمام ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان مرحله اعلام نتایج نهایی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۱۴۰۲، واحدهای دانشگاهی به بررسی ظرفیت‌های خالی خود می‌پردازند و اطلاعات مربوط به تکمیل ظرفیت را به مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد ارائه می‌دهند. دفترچه تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد که در سایت azmoon.org قرار می‌گیرد، به همراه لیست رشته‌هایی که ظرفیت خالی دارند، زمان تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد را به متقاضیان اعلام می‌کند.
 2. در دو سال گذشته، به دلیل تصمیمات سازمان سنجش و ستاد مقابله با بیماری کرونا، به جای برگزاری تکمیل ظرفیت آزاد، ثبت‌نام در کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان بود. همچنین، در سال گذشته، تکمیل ظرفیت ارشد دانشگاه آزاد به روش معمول در سال‌های گذشته انجام شد و داوطلبان رشته‌های موردنظر خود را در فرم اینترنتی وارد کردند. از این رو، امسال نیز پیش‌بینی می‌شود که تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ در زمان مشخصی برگزار شود و هنگام اعلام زمان تکمیل ظرفیت ارشد 1402، در این مقاله اطلاع‌رسانی خواهد شد.
 3. در صورت خالی ماندن ظرفیت‌های رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌ها، می‌توانند از طریق تکمیل ظرفیت ارشد، ظرفیت‌های خالی را با پذیرش دانشجوهای جدید الورود پر کنند. برای اطلاعات بیشتر درباره فرآیند تکمیل ظرفیت می‌توانید به متن مقاله زیر مراجعه کنید.
 4. داوطلبانی که در زمان اعلام نتایج نهایی کنکور ارشد آزاد در یک رشته تحصیلی قبول شده‌اند، اما به دلایلی علاقه به تحصیل در همان رشته را ندارند، می‌توانند در تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد شرکت کنند. پس از اعلام نتایج تکمیل ظرفیت ارشد آزاد، قبولی اعلام شده در رشته قبلی لغو خواهد شد و داوطلب باید در رشته‌ای که در تکمیل ظرفیت ارشد پذیرفته شده‌اند، اقدام به تحصیل کنند.
 5. داوطلبانی که به دنبال کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد هستند، پس از اعلام نتایج نهایی دانشگاه آزاد ۱۴۰۲، در صورت عدم پذیرش در هیچ یک از رشته‌های انتخابی خود، می‌توانند در تکمیل ظرفیت ارشد دانشگاه آزاد ثبت نام کنند تا فرصتی دیگر برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد را داشته باشند.
 6. مهم بودن مدرک تحصیلی ارشد دانشگاه آزاد دریافت شده برای پذیرفته شدگان آزمون ارشد دانشگاه آزاد و پذیرفته شدگان مرحله تکمیل ظرفیت ارشد بدون تفاوت است و پذیرش از طریق تکمیل ظرفیت ۱۴۰۲ تنها به دلیل تکمیل ظرفیت خالی رشته‌های دانشگاه آزاد برگزار می‌شود.
 7. همچنین، اگر داوطلبان در تکمیل ظرفیت ارشد دانشگاه آزاد پذیرفته نشوند و علاقه‌مند به شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ نباشند، می‌توانند به شیوه فراگیر در دانشگاه آزاد به تحصیل در رشته یا گرایش مورد علاقه خود ادامه دهند. در این صورت، پس از گذراندن یک ترم تحصیلی و مطالعه منابع داده شده توسط دانشگاه، می‌توانند در آزمون فراگیر دانشگاه آزاد شرکت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه آزاد، می‌توانید به متن مقاله زیر مراجعه کنید.

✔ داوطلبان علاقه‌ مند به انتخاب رشته‌های دانشگاه آزاد می‌توانند با مطالعه دفترچه انتخاب رشته، اطلاعاتی درباره کدهای رشته‌ها و ظرفیت هر یک بدست آورند و با توجه به مواردی مانند علاقه، بازار کار، مسافت و غیره، اولویت‌های خود را مشخص کنند.

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

مدارک مورد نیاز برای تکمیل ظرفیت ارشد دانشگاه آزاد 1402

برای ثبت نام در فرآیند تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد سال 1402، مهم است که مدارک مورد نیاز را مجدداً ارائه نمایید. این مدارک شامل موارد زیر است که جزئیات بیشتر درباره آن‌ها از طریق دفترچه راهنما و اطلاعیه‌های سایت دانشگاه آزاد برای داوطلبان قابل دسترسی خواهد بود:

 1. فایل اسکن شده عکس با ابعاد 3 در 4 سانتیمتر (با رعایت حجاب کامل برای خانم‌ها، پس‌زمینه سفید، بدون حاشیه و هر گونه خط خوردگی یا اثر مهر)
 2. اصل کارت ملی و شناسنامه
 3. شماره سریال 12 رقمی کارت اعتباری که خریداری شده است
 4. اصل مدرک دوره کارشناسی که تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 به دست آمده است.

لیست برخی از رشته های تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1402

تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1402، فهرستی از رشته‌های پذیرفته‌کننده را شامل می‌شود. علاقمندان برای کسب اطلاعات درباره رشته‌های ارائه شده، باید دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور ارشد دانشگاه آزاد سال 1402 را از طریق وبسایت مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه به آدرس azmoon.iau.ir دریافت کنند.

همچنین، در این متن به برخی از رشته‌ها و دانشگاه‌هایی که در تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سال گذشته موجود بوده‌اند، اشاره شده است. پیشنهاد می‌دهیم برای دریافت اطلاعات دقیق و جامع درباره آن‌ها، دفترچه مربوطه را مطالعه نمایید.

رشته های تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

رشته های تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

✔ دانشجویان می‌توانند برای ورود به رشته‌های دانشگاه آزاد در مقاطع کارشناسی ارشد، بدون نیاز به شرکت در آزمون کنکور، از طریق سوابق تحصیلی خود پذیرش دریافت کنند.

بیشتر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ + جامع و کامل

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ + جامع و کامل

برچسب ها

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ + جامع و کامل

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل