تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

راهنمای کامل تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

📚 خلاصه ای از مقاله راهنمای کامل تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۲:

تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد

در این مقاله ندای مشاور درباره زمان تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ توضیح داده شده و مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت رشته های پزشکی و پیراپزشکی سال تحصیلی 1402 ارائه شده است.

راهنمای کامل تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

راهنمای کامل تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

راهنمای کامل تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

به منظور تکمیل ظرفیت های خالی و کمک به داوطلبانی که در انتخاب رشته دانشگاه آزاد سال تحصیلی ۱۴۰۲ موفق به کسب رتبه قبولی نشده‌اند، مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اقدام به برگزاری مرحله تکمیل ظرفیت می‌کند. این مرحله در سایت azmoon.org برگزار می‌شود.

تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد

در هر سال پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دانشگاه آزاد، دو گروه از داوطلبان به دنبال اخبار مربوط به تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد هستند. گروه اول شامل متقاضیانی است که پس از اعلام نتایج، در هیچ کد رشته‌ای مورد قبول قرار نگرفته‌اند، و گروه دوم شامل داوطلبانی است که به دلایلی مانند اشتباه در انتخاب رشته یا رتبه کم در رشته مورد نظر، قبول نشده‌اند.

بعد از اعلام نتایج نهایی کنکور ۱۴۰۲، واحدهای دانشگاهی فهرستی از رشته‌هایی که ظرفیت خالی دارند را تهیه و به مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد ارسال می‌کنند. لازم به ذکر است که در صورت عدم موافقت شورای سنجش و پذیرش، احتمال عدم برگزاری مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد وجود دارد. اما در صورت موافقت وزارت علوم، داوطلبان فرصتی برای تکمیل ظرفیت‌های خالی دانشگاه آزاد خواهند داشت. در این صورت، دفترچه تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد منتشر می‌شود که در آن زمان، شرایط و نحوه شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد سال ۱۴۰۲ توضیح داده شده است.

نحوه ثبت نام تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

مراحل ثبت نام در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد در سال ۱۴۰۲ به شرح زیر است:

 • برای ثبت نام، به سایت azmoon.org مراجعه کنید.
 • دفترچه تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ را دانلود کرده و لیست رشته محل‌های خالی را بررسی کنید.
 • هزینه ثبت نام در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد را پرداخت کرده و شناسه پرداخت را دریافت کنید.
 • فرم اینترنتی انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد را تکمیل کنید.
 • راهنمای تصویری نحوه ثبت نام در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد را مطالعه کنید.

?  بعد از ورود به سایت azmoon.org، بر اساس تصویر زیر بر روی لینک انتخاب رشته تکمیل ظرفیت آزمون سراسری ۱۴۰۲ دانشگاه آزاد کلیک کنید.

تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ مرحله اول

?  در صفحه باز شده، کد ملی و کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد را وارد کنید و سپس بر روی گزینه “ورود” کلیک کنید.

تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ مرحله دوم

داوطلبان کنکور سراسری و علاقه‌مندان به تکمیل ظرفیت می‌توانند با عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام ندای مشاور از آخرین اخبار مرتبط با این موضوع باخبر شوند.

بیشتر بخوانید: نحوه ورود به سایت دانشگاه آزاد

دفترچه تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد 1402

در سال 1402 به منظور اطلاع رسانی رشته‌هایی که در دانشگاه آزاد ظرفیت خالی دارند، توسط سازمان سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد منتشر خواهد شد. این دفترچه با عنوان “دفترچه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد” منتشر خواهد شد.

برای کسب اطلاعات درباره شرایط و ضوابط شرکت در این مرحله انتخاب رشته دانشگاه آزاد و همچنین کد رشته‌هایی که در این مرحله ارائه می‌شوند، لازم است این دفترچه را دریافت کرده و مطالعه دقیق محتوای آن را به عمل آورید.

☑️  تاکنون دفترچه مربوط به سال 1402 منتشر نشده است. به محض انتشار دفترچه مربوط به سال جاری، لینک دانلود آن را در این قسمت از مقاله قرار خواهیم داد.

✔ رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد در قالب دفترچه راهنمای دانشگاه آزاد منتشر می شود و متقاضیان میتوانند با مطالعه دفترچه راهنما، اقدام به انتخاب رشته بزنند.

بیشتر بخوانید: دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد

افراد مجاز به انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد 1402

شرایط و ضوابط مربوط به انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد در سال ۱۴۰۲ را بیان می‌کنیم. در مهلت تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد، داوطلبان بر اساس یکسری شرایط و ضوابط مجاز به انتخاب رشته‌های مورد علاقه خود هستند و می‌توانند در اولویت بندی رشته‌ها اقدام کنند.

☑️  برخی از شرایط لازم برای شرکت در این فرآیند عبارتند از:

? داوطلبانی که در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ در گروه علوم تجربی شرکت کرده و مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، می‌توانند در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ شرکت کنند و حداکثر ۱۰۰ کد رشته محل را انتخاب کنند.

? امکان ویرایش رشته‌ها و محل‌های انتخابی تا پایان مهلت انتخاب رشته فعال است و داوطلبان نیازی به پرداخت هزینه مجدد برای ویرایش رشته‌ها و محل‌های انتخابی خود ندارند.

? پس از پایان مهلت انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد در سال ۱۴۰۲، رشته‌ها و محل‌های انتخابی داوطلبان بررسی می‌شوند و نتایج انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ از طریق سایت دانشگاه آزاد به آدرس azmoon.org برای عموم قابل مشاهده خواهد بود.

✔ برای داوطلبانی که مایل به تحصیل در دانشگاه آزاد هستند، مراحل انتخاب رشته در این دانشگاه دارای اهمیت است. برای داشتن یک انتخاب رشته دقیق و بی‌نقص، می‌توانند از راهنمای جامع انتخاب رشته دانشگاه آزاد استفاده کنند تا در انتخاب‌هایشان با اشتباهات معمول در این مسئله مواجه نشوند.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد

شرایط شرکت در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد 1402

از آنچه در سال گذشته رخ داد برای رشته‌های پیراپزشکی و گروه علوم پزشکی متفاوت است. در سال قبل، فقط داوطلبانی که در آزمون تجربی کنکور شرکت کرده بودند مجاز به شرکت در این مرحله بودند. در حال حاضر، شرایط دقیق برای تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد هنوز تعیین نشده است. با این حال، می‌توان نتیجه گرفت که تمامی داوطلبانی که در آزمون تجربی کنکور شرکت کرده و بر اساس کارنامه اولیه خود انتخاب رشته کرده بودند، مجاز به ثبت نام در مرحله تکمیل ظرفیت بودند.

براساس قانون سال گذشته، همه داوطلبانی که در گروه آزمایشی رشته تجربی آزمون سراسری شرکت کرده و در کارنامه اولیه دسترسی به انتخاب رشته آزاد داشتند، می‌توانستند در فرآیند تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد شرکت کنند.

اطلاعات درباره شرایط شرکت در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد پس از تعیین شدن به‌روزرسانی خواهد شد و در این بخش اطلاع‌ رسانی خواهد شد.

✔ ثبت نام بدون کنکور در مقاطع کارشناسی دانشگاه آزاد، شامل شرایط عمومی و اختصاصی است که دانشجویان در هر مقطع و دوره باید اطلاعات دقیقی درباره آن‌ها داشته باشند و پس از بررسی این شرایط، ثبت نام خود را انجام دهند.

بیشتر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد

نکات مهم برای قبولی در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه‌ها

 • 1. افرادی که علاوه بر رشته اصلی خود در رشته‌هایی مانند زبان و هنر نیز شرکت کرده‌اند، می‌توانند این رشته‌ها را به عنوان اولویت خود در نظر بگیرند.
 • 2. داوطلبانی که در آزمون کنکور سراسری و آزاد شرکت کرده‌اند و از کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد در کارنامه خود برخوردار هستند، می‌توانند در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند.
 • 3. هر داوطلب مجاز است حداکثر ۱۰۰ کد رشته محل را بر اساس گروه آزمایشی خود انتخاب کند.
 • 4. پس از پذیرش در مرحله تکمیل ظرفیت، داوطلبان دیگر نمی‌توانند به تحصیل در رشته قبلی خود بپردازند.
 • 5. ویرایش انتخاب رشته در مرحله تکمیل ظرفیت به پرداخت هزینه‌ای مجدد نیاز ندارد.
 • 6. در صورتی که فردی در دانشگاه سراسری و همچنین در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد پذیرفته شده باشد، می‌تواند بر اساس تمایل خود یکی از آن دو را برای ادامه تحصیل انتخاب کند.

با رعایت این شرایط، داوطلبان می‌توانند در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه‌ها به انتخاب رشته‌های مورد نظر خود بپردازند.

زمان برگزاری تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

با توجه به تغییرات اخیر در زمان برگزاری تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد در سال ۱۴۰۲، هنوز اطلاعات مربوط به زمان برگزاری این مرحله اعلام نشده است. در سال قبل، برگزاری تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد صورت نگرفت.

در صورت تغییر زمان برگزاری تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد ۱۴۰۲، این مقاله بروزرسانی شده و اطلاعات جدید در این قسمت اعلام خواهد شد.

داوطلبانی که پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دانشگاه آزاد در سال ۱۴۰۲، منتظر برگزاری تکمیل ظرفیت هستند و می‌خواهند فرصتی دیگر برای شرکت در این مرحله را امتحان کنند، توصیه می‌شود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد را مطالعه کنند تا فرصت شرکت در تکمیل ظرفیت بدون کنکور این دانشگاه را نیز امتحان کنند.

رشته‌های تکمیل ظرفیت در دانشگاه‌های آزاد

هر سال از طریق سایت‌های مربوطه این دانشگاه‌ها اعلام می‌شوند. در اینجا، رشته‌های تکمیل ظرفیت دانشگاه‌های آزاد را بر اساس آمار سال‌های گذشته ذکر خواهیم کرد.

☑️ رشته های تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد در رشته تجربی

علوم تغذیه, داروسازی, بهداشت مواد غذایی, زیست شناسی سلولی و مولکولی, پزشکی, مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی, گیاه پزشکی, مهندسی بهداشت حرفه‌ای, پرستاری, زیست فناوری, بهداشت مبارزه با بیماری ها, دندانپزشکی, علوم دامی, مهندسی شیمی, مهندسی بهداشت عمومی, مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی, علوم و صنایع غذایی, هوشبری, مهندسی بهداشت حرفه‌ای, مهندسی بهداشت حرفه‌ای, میکروبیولوژی, مامایی, علوم خاک, مهندسی بهداشت عمومی, مهندسی بهداشت حرفه‌ای, بهداشت خانواده, علوم و صنایع غذایی, علوم آزمایشگاهی

☑️ رشته های تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد در رشته ریاضی فیزیک

مهندسی عمران, مهندسی نفت, مهندسی مکانیک, مهندسی کامپیوتر, مهندسی فیزیک هسته‌ای, مهندسی پلیمر, مهندسی علوم آب, مهندسی صنایع, مهندسی پزشکی, مهندسی نقشه برداری, مهندسی شهرسازی و فضای سبز, معماری داخلی, مهندسی مواد و متالوژی, ریاضیات کاربردها, مهندسی ساخت و تولید, ریاضی محض, مهندسی معماری, فیزیک محض

☑️ رشته های تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد در رشته علوم انسانی

علوم سیاسی, زبان و ادبیات فارسی, مدیریت صنعتی, مدیریت دولتی, جغرافیا, حقوق, مدیریت دولتی, مدیریت گردشگری, مدیریت امور گمرکی, تاریخ, روانشناسی تحصیلی, علوم تربیتی, روانشناسی خانواده, مترجمی زبان انگلیسی, مددکاری اجتماعی, مرمت آثار تاریخی, مدیریت امور بانکی, هتلداری, مدیریت صنعتی, آموزش زبان انگلیسی, ادبیات زبان انگلیسی

✔ در حال حاضر بیش از 85٪ از رشته‌های دانشگاهی، از جمله دانشگاه‌های آزاد، بر اساس سوابق تحصیلی صورت می‌گیرد. دانشگاه آزاد در مقاطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی دانشجویان بدون کنکور را پذیرش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

راهنمای کامل تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

راهنمای کامل تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

برچسب ها

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

راهنمای کامل تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل