تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

تحصیل در هلند

📚 خلاصه ای از مقاله تحصیل در هلند:

تحصیل در هلند

در این مقاله به بررسی شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه های هلند در سال 2023 پرداخته و هزینه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در هلند اشاره شده است

تحصیل در هلند

تحصیل در هلند

تحصیل در هلند، یکی از روش‌های پرطرفدار برای مهاجرت به این کشور اروپایی است. هلند یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین سیستم‌های آموزش عالی در جهان را داراست و هفت دانشگاه آن در بین 150 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. تحصیل در این کشور زیبا، به دلیل گسترش زبان انگلیسی، امکانات آموزشی فراوان و شهریه‌های مناسب، جزو اهداف بسیاری از دانشجویان سایر کشورها است.

هلند یکی از مقاصد مورد علاقه دانشجویان بین‌المللی در اروپا است، زیرا برخی از بهترین دانشگاه‌های جهان در آن قرار دارند. با رویکرد مدرن به آموزش و محیطی دوستانه، هلند به یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت تحصیلی تبدیل شده است. تعداد دانشجویان بین‌المللی در هلند، بیشتر از میانگین دانشجویان خارجی اروپا است.

تحصیل در هلند

در حال حاضر، تحصیل در هلند یکی از مورد تقاضای بالاترین موارد است که بین دانشجویان علاقه‌مند به دریافت پذیرش تحصیلی، رواج یافته است. در ابتدا، زیبایی طبیعی کشور هلند چشمان بسیاری را جذب می‌کند؛ نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان. سپس، به دلیل داشتن امکانات عالی و یک سیستم آموزشی مرتب و کامل در سطوح مختلف تحصیلی از ابتدایی تا دکترا، و همچنین شرایط اقتصادی مناسب، هلند به یکی از کشورهای جذاب برای تحصیل، اشتغال و زندگی تبدیل شده است. در این مقاله، سعی می‌کنیم به بررسی شرایط تحصیل در هلند در سال 2023، هزینه‌های تحصیل، مدارک لازم و آشنایی با مراحل اخذ ویزای تحصیلی، و همچنین تحصیل بدون نیاز به ارائه مدرک زبان در این کشور بپردازیم.

تحصیل در هلند

کشور هلند به دلیل تاریخ و ارث فرهنگی خود، به یکی از کشورهای تاریخی قاره اروپا شمرده می‌شود. این کشور به دلیل آب و هوای معتدل دریایی که در آن حاکم است، به شکلی سبز و پر از دشت‌های بزرگ شکل می‌گیرد. زیبایی مناظر و شهرهای هلند به طور طبیعی هر فردی را جذب خود می‌کند و بر آرزوی سفر به این کشور برای آنها نیز تأکید می‌کند.

در هلند، دانشجویان بین‌المللی که در آن تحصیل می‌کنند، با استقبال بیشتری روبه‌رو می‌شوند و بر اساس گفته‌ها، تعداد آنها نسبت به دانشجویان بین‌المللی در کشورهای دیگر بیشتر است.

هلند به عنوان کشوری که به عنوان گل‌ملی لاله شناخته می‌شود، سطوح زمینی صاف و کم ارتفاع دارد. در واقع، حدود 50 درصد از این سرزمین‌ها تنها یک متر بالاتر از سطح دریا واقع شده و بخش قابل توجهی از این کشور مسطح است. از نظر جغرافیایی، حدود 20 درصد از مساحت هلند را آب تشکیل می‌دهد و این ویژگی باعث شده تا در این کشور سده‌های زیادی ساخته شود.

پایتخت هلند آمستردام است و این کشور با القابی مانند هتلند، سرزمین چوبی و کشور پست شناخته می‌شود. هلند در شمال غربی قاره اروپا قرار دارد و همسایگان آن به ترتیب آلمان (از سمت شرق)، بلژیک (از سمت جنوب) و انگلستان (از سمت غرب، از طریق دریا) هستند.

این کشور با جمعیتی حدود 17 میلیون نفر، به یک مقصد گردشگری مهم در جهان تبدیل شده است و استان‌های معروف هلند شامل خرونینگن، هلند شمالی (هارلم)، هلند جنوبی (لاهه) و اوترخت است. همچنین شهرهای مهمی نظیر آمستردام، روتردام (بزرگترین بندر اروپا)، لاهه با تپه‌های زیبا، هاگو، اوترخت و آیندهوون نیز در این کشور واقع شده‌اند.

هلند، یکی از کشورهای با امنیت بالا در اروپا و مقصد محبوب دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل است. زبان رسمی این کشور هلندی است، اما جالب است که حدود 94 درصد از ساکنان هلند قادر به صحبت به زبان انگلیسی هستند و بیش از نیمی از آنها نیز زبان آلمانی را به خوبی مسلطند. به طور کلی، 9 نفر از هر 10 نفر قادر به صحبت به زبان انگلیسی هستند که این موضوع باعث آسان شدن ارتباط بین دانشجویان بین‌المللی و شهروندان هلندی می‌شود.

امنیت بالا در هلند، یکی از عواملی است که دانشجویان جذب تحصیل و زندگی در این کشور می‌کند. هلند به عنوان یکی از شادترین کشورهای اروپا شناخته می‌شود و این امنیت باعث ایجاد اطمینان و راحتی برای دانشجویان می‌شود.

سالانه، تعداد زیادی دانشجوی بورسیه در این کشور برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف دریافت می‌کنند و راه‌های مهاجرت برای دریافت اقامت دائم نیز امتحان می‌شوند. هلند نه تنها مقصد توریستان بسیاری است، بلکه به دلیل سیستم آموزشی متمرکز و غیرمتمرکز خود، بسیاری از دانشجویان در این کشور در حال تحصیل هستند. دانش‌آموزان هلند نیز باید مانند سایر کشورهای اروپایی، 12 سال تحصیل را پیش از ورود به دانشگاه به پایان برسانند.

اقتصاد هلند یکی از پایدارترین اقتصادهای اروپا است. این کشور تامین کننده 80 درصد گل‌ های جهان است و صادرات محصولات کشاورزی و مواد غذایی آن نیز بسیار بالاست. هلند به عنوان دومین کشور صادرکننده این نوع محصولات پس از امریکا شناخته می‌شود. لبنیات، گندم، جو و سیب زمینی نیز از مزارع این کشور به دست می‌آیند. بندر روتردام، بزرگترین بندر صنعتی هلند است. درآمد سرانه هلند به دلیل رشد اقتصادی خود در سال‌های پس از انقلاب به طور چشمگیری افزایش یافته است و این کشور فرصت‌های سرمایه‌گذاری بسیاری را برای شهروندان فراهم کرده است.

تحصیل در هلند در سال 2023 به 3 شکل ممکن است: با تخفیف در شهریه، تحصیل رایگان و دریافت کمک هزینه همراه با تحصیل رایگان. هلند عضو شنگن است و می‌توان با دریافت ویزای شنگن به این کشور سفر کرده و از طبیعت و جاذبه‌های آن لذت برد.

مزایای تحصیل در هلند

یکی از چالش‌هایی که ممکن است برای برخی دانشجویان به وجود آید، تصمیم گیری برای تحصیل در خارج از کشور است. با این حال، با بررسی دقیق تحصیل و زندگی در هلند، آشنایی با قوانین این کشور و مطالعه نظرات دانشجویان بین‌المللی، بسیاری از افراد به تحصیل در این کشور جذب می‌شوند. دلایل بسیاری برای تحصیل در هلند وجود دارد و در زیر به برخی از مهم‌ترین مزایا اشاره شده است:

✅ تحصیل در محیط چندفرهنگی و بین‌المللی:
بسیاری از دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان به هلند می‌روند. اکثر دانشگاه‌های هلند انجمن‌های دانشجویی بین‌المللی دارند که در طول تحصیل به دانشجویان بسیار کمک می‌کنند.

✅ تحصیل و ارتباط با مردم به زبان انگلیسی:
اگرچه هلند یک کشور غیرانگلیسی‌زبان است، اما تقریباً 95% از جمعیت محلی به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. بنابراین، زندگی در این کشور برای دانشجویان بین‌المللی بسیار خوشایند و راحت است. دانشگاه‌های هلند برای جذب دانشجویان خارجی زبان انگلیسی را در رشته‌های مختلف گنجانده‌اند. بنابراین، در هلند بیش از ۲۱۰۰ فرصت تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد که طیف گسترده‌ای از رشته‌ها را پوشش می‌دهد.

✅ مردمان صبور و دوست‌دار:
هلندی‌ها مردمی صبور و دوست‌دار هستند. آنها در مقابل اشتراک نظرات و بیان افکار افراد استقبال خوبی دارند که این موضوع برای دانشجویان در طول تحصیل بسیار محرک خواهد بود.

✅ هزینه تحصیل مناسب:
در مقایسه با کشورهایی مانند انگلستان و آمریکا که به زبان انگلیسی هستند، هزینه تحصیل در هلند به طور قابل توجهی کمتر است. هزینه‌های آموزش عالی در هلند توسط دولت پرداخت می‌شود. با توجه به استانداردهای آموزشی برجسته هلند و هزینه‌های نسبتاً پایین، تحصیل در این کشور ارزشمند است.

✅ کار کردن در کنار تحصیل:
در هلند، دانشجویان امکان اخذ شغل پاره‌وقت در کنار تحصیلات دانشگاهی خود را دارند، این موضوع می‌تواند به کاهش هزینه‌های زندگی و تحصیل در هلند کمک کند.

✅ بورسیه‌های تحصیلی:
بسیاری از دانشگاه‌های هلند کمک‌های مالی و بورسیه‌های تحصیلی را ارائه می‌دهند که می‌تواند هزینه‌های تحصیلی را کاهش دهد یا حتی آنها را به طور کامل تامین کند.

✅ روش‌های نوین آموزشی:
سیستم آموزشی هلند از کیفیت بالایی برخوردار است و دانشگاه‌های هلند به دلیل دوره‌ها و امکانات مدرن و طراحی مناسب، در سراسر جهان شناخته شده‌اند. سبک تدریس هلند بر مبنای کارهای گروهی تمرکز دارد که ارتباط دانشجویان بین‌المللی با هلندی‌ها و همچنین با دانشجویان بین‌المللی دیگر را آسان می‌کند.

✅ هزینه زندگی مقرون به صرفه:
در مقایسه با نقاط دیگر اروپای غربی، هزینه زندگی در هلند نسبتاً پایین‌تر است.

✅ مدارک تحصیلی بین‌المللی معتبر:
تحقیقات علمی در دانشگاه‌های هلند به صورت ملی و بین‌المللی بسیار ارزشمند هستند. تحصیل در هلند با تمامی استانداردهای بین‌المللی همخوانی دارد و در سراسر جهان شهرت خوبی دارد. دریافت مدرک تحصیلی از یک دانشگاه هلند بسیار مفید است برای دستیابی به یک شغل موفق در کشورهای دیگر جهان.

به طور خلاصه، تحصیل در هلند با مزایای فراوانی همراه است، از جمله تجربه محیط بین‌المللی و چندفرهنگی، امکان ارتباط با مردم به زبان انگلیسی، هزینه‌های تحصیل مناسب، امکان کار کردن در کنار تحصیل، بورسیه‌های تحصیلی، استفاده از روش‌های نوین آموزشی، هزینه زندگی مقرون به صرفه و دریافت مدارک تحصیلی بین‌المللی معتبر. با این مزایا، تحصیل در هلند می‌تواند یک انتخاب عالی برای دانشجویان بین‌المللی باشد.

شرایط تحصیل در هلند در سال ۲۰۲۳

به منظور تسهیل دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی در هلند در سال ۲۰۲۳، دولت هلند شرایطی را ایجاد کرده است. افراد علاقه‌مند به مهاجرت و تحصیل در هلند باید شرایط و مقررات مربوطه را بررسی کرده و در صورت داشتن شرایط لازم، اقدامات مربوط به مهاجرت تحصیلی خود را انجام دهند.

دولت هلند عموماً شرایط سنی، مدرک تحصیلی، مهارت‌های زبانی، سوابق تحصیلی و توانایی مالی را برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرد. در ادامه به شرح هر یک از این شرایط پرداخته خواهد شد.

☑️ 1. شرط سنی:
دولت هلند سن مشخصی برای دریافت ویزای تحصیلی تعیین نکرده است. با این حال، افرادی که در مقاطع تحصیلی مرتبط قصد ادامه تحصیل دارند و در سنین مناسبی قرار دارند، بیشتر شانس دریافت پذیرش و ویزا خواهند داشت. برای مقاطع کارشناسی، معمولاً تا سن ۲۹ سالگی می‌توان در این فرایند شرکت کرد و در مقاطع بالاتر، افراد می‌توانند تا سن ۴۰ سالگی و حتی بیشتر نیز به تحصیل پرداخت.

☑️ 2. مهارت زبانی:
دانشجویان می‌توانند در هلند به دو زبان هلندی و انگلیسی تحصیل کنند. بنابراین، داشتن مدرک زبان انگلیسی با نمره بالا می‌تواند به راحتی در دانشگاه‌های هلندی شروع تحصیل کرد. همچنین، داشتن کارنامه زبان هلندی با نمرات قابل قبول همچنان امکان شرکت در دانشگاه‌های هلند را فراهم می‌کند. در نتیجه، آشنایی با زبان انگلیسی و هلندی ضروری است.

☑️ 3. حداقل معدل مورد نیاز:
نمره معدل در مدرک تحصیلی برای پذیرش در دانشگاه‌های هلند بسیار مهم است و دانشجویانی که معدل بالاتری (به عنوان مثال، نمره ۱۴ به بالا) داشته باشند، در اولویت قرار می‌گیرند.

☑️ 4. توانایی مالی:
دانشجویانی که قصد تحصیل در هلند را دارند، باید بتوانند هزینه‌های تحصیلی و زندگی خود را تامین کنند. ارائه اثبات توانایی مالی به دولت هلند بسیار مهم است. برای این منظور، دانشجویان باید به بانک خود مراجعه کرده و یک گواهی بانکی برای هزینه‌های سالانه تحصیل و زندگی در هلند در سال ۲۰۲۳ دریافت کنند و آن را به اداره مهاجرت تحصیلی در هلند ارسال نمایند.

در نهایت، با رعایت شرایط مذکور، دانشجویان می‌توانند به راحتی برای تحصیل در هلند اقدام کنند. تنوع زبانی و رشته‌های تحصیلی موجود در این کشور، آن را به یک مقصد جذاب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است.

هزینه های تحصیل در هلند

هزینه تحصیل در هلند تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد از جمله دانشگاه مورد نظر، رشته تحصیلی و نوع مدرک مورد نیاز (کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری). دانشجویان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا معمولاً هزینه‌های تحصیلی کمتری در دانشگاه‌های دولتی هلند دارند. مبلغ هزینه تحصیلی در این دانشگاه‌ها معمولاً بین 700 تا 2100 یورو در سال تحصیلی متغیر است.

به عنوان مثال، برای دانشجویان بین‌المللی از جمله دانشجویان ایرانی، هزینه تحصیل در حدود 6000 تا 15000 یورو در سال برای مقاطع کارشناسی و 8000 تا 20000 یورو در سال برای مقاطع کارشناسی ارشد لازم است. این مقادیر برای دانشگاه‌های دولتی هلند معتبر است، اما هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی هلند بیشتر است.

همچنین، در مواردی که دانشجویان تمایل به تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی و رشته‌هایی مانند پزشکی یا بازرگانی دارند که از محبوب‌ترین و پرهزینه‌ترین رشته‌ها در هلند هستند، شهریه سالانه ممکن است به حدود 30000 یورو نیز افزایش یابد.

علاوه بر هزینه شهریه دانشگاه، دانشجویان نیاز به پوشش هزینه‌های ماهانه شامل اقامت، غذا، حمل و نقل، کتاب، لباس و فعالیت‌های اوقات فراغت دارند. برای تامین این هزینه‌ها در هلند، نیاز به حدود 800 تا 1200 یورو در ماه است. در زیر میانگین هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگ دانشجویی هلند آمده است:

⏪ آیندهوون: 850 تا 1350 یورو در ماه
⏪ آمستردام: 1000 تا 1500 یورو در ماه
⏪ دلفت: 780 تا 1200 یورو در ماه
⏪ روتردام: 760 تا 1250 یورو در ماه

همچنین، هزینه اجاره اتاق در هلند معمولاً بین 300 تا 600 یورو در ماه است. اتاق‌های دانشجویی معمولاً اقتصادی‌تر هستند و برخی از دانشگاه‌ها حتی خوابگاه‌های دانشجویی را در محوطه دانشگاه ارائه می‌دهند. دانشجویان می‌توانند با تماس با دانشگاه پس از پذیرش، در یافتن یک اتاق مناسب کمک دریافت کنند. گزینه دیگر نیز اجاره یا اشتراک آپارتمان است، اما قیمت‌های آن اغلب بالا است. هزینه‌های متوسط اقامت در هلند در لیست زیر آمده است:

⏪ اجاره آپارتمان یک نفره: 500 تا 1000 یورو در ماه
⏪ اشتراک آپارتمان بزرگتر: 400 تا 700 یورو در ماه
⏪ خانه‌های دانشجویی: 350 تا 600 یورو در ماه

دانشجویانی که علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور هستند، می‌توانند با مشاهده لیستی که در مقاله زیر آمده است، کشور مورد نظر خود را انتخاب کرده و درباره شرایط و هزینه‌های تحصیل و زندگی در آن کشور اطلاعات لازم را جمع‌آوری کنند.

هزینه‌های تحصیل در مدارس هلند

زمانی که والدین به دلایلی نظیر ماموریت کاری یا حضور خانواده در کشور هلند قرار می‌گیرند، ممکن است به دنبال اطلاعاتی درباره سیستم آموزشی و هزینه‌های تحصیلی در مدارس باشند. در هلند، مدارس خصوصی نیز مانند دیگر کشورها وجود دارند که دانش‌آموزان می‌توانند در آنها به زبان انگلیسی تحصیل کنند. هزینه تحصیل در این نوع مدارس معمولاً در حدود 16 تا 18 هزار یورو است. بدیهی است که مدارس هلند، علاوه بر برنامه‌های آموزشی و فرهنگی، اصول اخلاقی خاصی را رعایت می‌کنند تا همه دانش‌آموزان احساس راحتی و تعامل مؤثر را در محیط تحصیلی داشته باشند.

هزینه‌های تحصیل در مقطع کارشناسی هلند

دانشجویانی که می‌خواهند در هلند در مقطع کارشناسی تحصیل کنند، باید سالانه تقریباً 8 هزار یورو برای رشته‌های علوم تجارت، هنر و علوم انسانی پرداخت کنند. در موضوعات علمی این مبلغ حدود 11 هزار یورو و در رشته هنرهای لیبرال تقریباً 12 هزار یورو است. در نهایت، برای رشته‌های پزشکی باید تقریباً 32 هزار یورو را پرداخت کنید.

هزینه‌های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هلند

بیشتر افرادی که قصد مهاجرت و تحصیل در کشورهای دیگر را دارند، به دنبال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستند. هزینه‌های تحصیل در این مقطع برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا حدود 8 تا 20 هزار یورو در سال و برای دانشجویان اتحادیه اروپا حدود 1 تا 2 هزار یورو در سال است. باید توجه داشت که حداکثر هزینه‌ای که یک دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد برای تحصیل در هلند باید پرداخت کند، حدود 52 هزار یورو است.

هزینه‌های زندگی در دوران دانشجویی نیز یکی از موارد مهم است که هر دانشجو باید به آن توجه کند. به طور کلی، هزینه‌های زندگی در هلند، به دلیل امکانات برتر و موقعیت مکانی مناسب، گرانتر از ایران است. به عنوان مثال، هزینه اجاره مسکن در این کشور تا 146 درصد بیشتر از اجاره خانه در ایران است. همچنین باید به خاطر داشت که پرداخت اجاره مسکن فقط یکی از هزینه‌های سنگین زندگی در هلند است و باید هزینه‌های پوشاک، خوراک، حمل و نقل، اینترنت، خدمات بهداشتی و سایر موارد را نیز مد نظر قرار داد.

✔️ جدولی که در زیر مشاهده می کنید، لیستی کوتاه از مهم ترین اقلام و هزینه های زندگی در هلند می باشد که دانستن آن برای دانشجویی الزامی می باشد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در هلند در سال ۲۰۲۳

برای انجام تحصیلات در هلند، دانشجویان به دو دسته تقسیم می‌شوند. یک دسته شامل متقاضیانی است که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند و دسته دیگر شامل شهروندانی است که از کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا هستند. دانشجویان عضو اتحادیه اروپا نیازی به دریافت ویزای تحصیلی در هلند ندارند، اما برای دانشجویان غیر اروپایی، هنگام ورود به کشور باید برای دریافت MVV که مجوز اقامت در هلند است، اقدام کنند. این مجوز سالانه تمدید می‌شود و در صورت برقراری شرایط، می‌توان از طریق آن اقامت و ویزای تحصیلی را دریافت کرد.

برای ارسال درخواست تحصیل به دانشگاه‌های هلند، باید یک سری مدارک الزامی را تهیه کنید. این مدارک شامل موارد زیر است و متقاضیان باید با رعایت نکات مهم در جمع‌آوری مدارک، آن‌ها را به اداره مهاجرت ارسال کنند.

⏪ کپی پاسپورت
⏪ چند قطعه عکس
⏪ انگیزه‌نامه به زبان انگلیسی
⏪ کپی مدارک تحصیلی
⏪ مدرک زبان انگلیسی یا هلندی
⏪ رسید پرداخت هزینه درخواست (بین ۵۰ تا ۱۰۰ یورو)
⏪ رزومه یا CV
⏪ نمونه کار مکتوب دانشگاهی

⚠️ توجه ۱: انگیزه‌نامه باید بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ کلمه باشد و در آن به سوالاتی مانند «چرا می‌خواهید در دانشگاهمورد نظر تحصیل کنید؟»، «بعد از اتمام تحصیلات، چه برنامه‌هایی دارید؟»، «چه رشته‌ای را می‌خواهید تحصیل کنید و چرا این رشته را انتخاب کرده‌اید؟» پاسخ دهید.

⚠️ توجه ۲: کپی مدارک تحصیلی باید به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند.

⚠️ توجه ۳: رزومه (CV) باید شامل دو مرجع باشد.

اگر می‌خواهید برای آزمون زبان درخواست دهید، نمرات آزمون‌های TOEFL، IELTS آکادمیک، PTE آکادمیک و C1 پیشرفته قابل قبول هستند. اما اگر می‌خواهید به زبان هلندی تحصیل کنید، باید در آزمون TUL شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنید.

مراحل پذیرش تحصیل در کشور هلند

برای دریافت پذیرش تحصیل در هلند، باید مراحل زیر را با دقت و صبر لازم طی کنید. این مراحل نیازمند برنامه‌ریزی منظم و توجه به جزئیات است تا به نتیجه مطلوب برسید.

  1. 1. برنامه‌ریزی مشخص: تصمیم به مهاجرت تحصیلی به کشور دیگری را باید با دقت بگیرید. قبل از اقدام، باید تصمیم بگیرید که در چه مقطع و رشته‌ای می‌خواهید تحصیل کنید. در هلند، شما می‌توانید در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کنید. بنابراین، برنامه‌ریزی دقیق برای انتخاب رشته و مقطع تحصیلی ضروری است.
  2. 2. بررسی شرایط پذیرش دانشگاه‌ها: شما باید لیستی از دانشگاه‌های مورد علاقه خود را تهیه کنید و شرایط پذیرش آن‌ها را بررسی کنید. هر دانشگاه شرایط و مدارک خاص خود را دارد و رشته‌های مورد نظر شما ممکن است در برخی از دانشگاه‌ها ارائه نشود.
  3. 3. جمع‌آوری مدارک لازم: بسته به مقطع تحصیلی، مدارک مورد نیاز متفاوت است. انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه، و رزومه تحصیلی از جمله مدارکی هستند که برای اخذ پذیرش تحصیلی لازم است. هر دانشگاه ممکن است مدارک خاص خود را درخواست کند. بنابراین، در مرحله اول باید مدارک مورد نیاز دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید و سعی کنید آنها را فراهم کنید. به عنوان مثال، برای دوره کارشناسی، نمرات دبیرستان و برای دوره کارشناسی ارشد، نمرات دانشگاه قبلی اهمیت دارند. همچنین، ارائه مدرک زبان و تسلط بر زبان انگلیسی یا هلندی نیز ضروری است.
  4. 4. ارسال درخواست پذیرش: فرآیند درخواست پذیرش در هلند برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار ساده است. پذیرش دانشگاه‌های هلند در دو دوره در سپتامبر و فوریه انجام می‌شود. شما می‌توانید در این دو دوره از طریق سامانه آنلاین Studielink درخواست خود را ارسال کنید. داوطلبان می‌توانند در چهار دوره مختلف در یک زمان درخواست دهند. البته، پس از اتمام مهلت ثبت‌نام، امکان تغییر دوره‌ها وجود ندارد.
  5. 5. اعلام نتایج پذیرش: پس از ارسال درخواست، باید منتظر اعلام نتایج در اواخر بهار باشید. در صورت پذیرش، قبل از شروع کلاس‌ها باید به صورت رسمی در دانشگاه ثبت‌نام کرده و شهریه ترم اول را پرداخت کنید. در غیر این صورت، دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید، مدارک تاییدیه پذیرش را ارائه نخواهد کرد.
  6. 6. دریافت ویزا: پس از دریافت دعوت‌نامه از دانشگاه یا موسسه آموزش عالی در هلند، باید فرآیند درخواست ویزا را آغاز کنید. به دلیل طولانی شدن این فرآیند، باید اقدامات دریافت ویزا را به تعویق نیاندازید. بعد از دریافت ویزا و ورود به هلند، باید از هزینه‌های پیش‌بینی شده مطمئن شوید و در صورت امکان از هزینه‌های اضافی پرهیز کنید.

با رعایت این مراحل و توجه به جزئیات مورد نیاز هر مرحله، می‌توانید به درخواست پذیرش تحصیل در هلند برسید. البته، اگر مایلید مطمئن شوید که متن جدید شما به هیچ وجه تشابهی با متن اصلی نداشته باشد، می‌توانید از تغییرات و اصلاحات بیشتری در متن استفاده کنید.

مراحل اخذ ویزای تحصیل در هلند

به دلیل افزایش قابل توجه تعداد دانشجویانی که قصد تحصیل در هلند را دارند، فرآیند دریافت ویزای تحصیل در این کشور در سال ۲۰۲۳ پیچیده‌تر شده است. ویزای تحصیلی هلند که به عنوان مجوز اقامت تحصیلی VRV شناخته می‌شود، برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را دارند، الزامی است. همچنین، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا نیز باید ویزای MVV را دریافت کنند تا بتوانند تحصیل خود را در هلند ادامه دهند.

دانشگاه‌های هلند مسئولیت دریافت ویزا برای دانشجو را بر عهده دارند. در نتیجه، دانشجو می‌بایست مبلغی به عنوان هزینه پردازش ویزا را به دانشگاه پرداخت کند. این مبلغ حدود ۱۷۴ یورو است. در صورتی که مدت تحصیل کمتر از ۹۰ روز باشد، دانشجو می‌بایست برای دریافت ویزای شنگن اقدام کند.

فرآیند درخواست ویزا از طرف دانشگاه‌های هلند تقریباً یک الی یک ماه و نیم به طول می‌انجامد. دانشجویان تنها باید مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا را به دانشگاه ارسال کنند تا دانشگاه بتواند به جای آنها درخواست ویزا را انجام دهد. در نهایت، تصمیم نهایی در مورد درخواست ویزا توسط اداره مهاجرت به موسسات آموزش عالی اطلاع داده خواهد شد.

پس از دو هفته، اجازه اقامت VRV به صورت نامه‌ای به دانشگاه ارسال می‌شود و در مهلت تعیین شده، دانشجو می‌بایست با رزرو قبلی به اداره مهاجرت مربوطه مراجعه کرده و مابقی مراحل را طی کند. در صورتی که اشتباه یا اطلاعات نادرستی در مدارک وجود داشته باشد، می‌توان از این فرصت استفاده کرده و مدارک را اصلاح کرد.

بعد از دریافت مجوز اقامت، دانشجویان باید به یک موسسه بیمه هلندی مراجعه کرده و مدارک لازم برای دریافت بیمه درمانی اولیه را تکمیل کنند. با رعایت این مراحل و توجه به جزئیات مورد نیاز هر مرحله، می‌توانید به درخواست پذیرش تحصیل در هلند برسید و از هزینه‌های اضافی پرهیز کنید.

تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف هلند

در حوزه آموزش و پرورش در هلند، فرصت‌های تحصیل برای انواع گروه‌های سنی وجود دارد و محدود به دانشجویان کارشناسی، ارشد و دکترا نیست. در این کشور، تحصیل در دوره‌های ابتدایی و متوسطه در مدارس نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. در ادامه، به بررسی مقاطع مختلف تحصیل در هلند می‌پردازیم و شرایط مورد نیاز را به همراه یکدیگر مشاهده خواهیم کرد.

تحصیل در مدارس هلند

سیستم آموزشی هلند به گونه‌ای ساختاردهی شده است که از سن ۴ سالگی کودکان وارد مدرسه می‌شوند و تحصیل خود را در دوره‌های ابتدایی آغاز می‌کنند. این دوره تا سن ۱۲ سالگی ادامه دارد. در این دوره ۸ ساله، دانش‌آموزان مباحث مربوط به مهد کودک، خواندن و نوشتن به زبان هلندی، علوم طبیعی و اجتماعی و ریاضی را یاد می‌گیرند.

مدارس ابتدایی هلند دارای ۸ گروه درسی هستند و برای تعیین سطح دانش‌آموزان در پایان دوره، باید در آزمونی به نام Citotoets شرکت کرده و نظر معلمان برای تعیین سطح آنها مدنظر قرار بگیرد. دوره ابتدایی ۸ ساله است و پس از اتمام این مدت، دانش‌آموزان آمادگی لازم برای ورود به دوره‌های دبیرستان و پیش‌دانشگاهی را خواهند داشت. دوره دبیرستان نیز ۴ تا ۶ سال است و از سن ۱۲ سالگی شروع می‌شود. سیستم آموزشی کشور هلند به گونه‌ای است که دانش‌آموز باید قبل از سن ۱۷ سالگی دوره‌های ابتدایی و متوسطه را به پایان برساند.

تحصیل در مقطع کارشناسی

برای مهاجرت به هلند از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی، در مرحله اول نیازمند داشتن شرایط خاصی هستید. تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند معمولاً به مدت ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد و دانشجویان باید برای پذیرش در این مقطع، مدارک زبان انگلیسی و هلندی را در اختیار داشته باشند. ثبت نام در مقطع کارشناسی در هلند چندین بار در سال انجام می‌شود و دانشجویان واجد شرایط می‌توانند در هر زمانی که تمایل دارند، اقدام به ثبت نام نمایند.

در مرحله بعد، دانشجویان باید مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی را به دانشگاه ارسال کنند. این مدارک شامل ریزنمرات دانشجو و همچنین ارائه مدرک دیپلم می‌شود. برای تحصیل در دانشگاه‌های هلند در مقطع کارشناسی، علاوه بر مدارک دیپلم، باید یکی از آزمون‌های تافل یا آیلتس با نمره حداقل ۶ را دریافت کرده باشید. لازم به ذکر است که دانشجویانی که سن آن‌ها کمتر از ۲۲ سال است، می‌توانند با کسب نمره ۵.۵ در آزمون آیلتس نیز برای پذیرش در مقطع کارشناسی در هلند اقدام کنند. شرط دیگر مورد نیاز، معدل دیپلم دانشجو است که باید بالای ۱۳ باشد. هزینه‌ های تحصیل در دانشگاه‌های برتر هلند در این مقطع معمولاً بین ۷ تا ۱۱ هزار یورو در سال است و به دانشجو اجازه کار بیش از ۱۰ ساعت در هفته را نمی‌دهند.

تحصیل در هلند برای همه رده‌های سنی امکان‌پذیر است و این شامل دوره‌های ابتدایی، متوسطه و دانشگاهی است. در هلند، مدارس ابتدایی به صورت ۸ ساله و مدارس متوسطه به صورت ۴ تا ۶ ساله عمل می‌کنند. برای ورود به دانشگاه در مقطع کارشناسی در هلند، باید شرایط خاصی را مانند مدارک زبانی، ریزنمرات و مدرک دیپلم داشته باشید. علاوه بر آن، برخی از دانشگاه‌ها در هلند نیازمند گذراندن آزمون‌های تافل یا آیلتس با نمره مناسب هستند. هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های برتر هلند در مقطع کارشناسی سالیانه در حدود ۷ تا ۱۱ هزار یورو متغیر است و دانشجوان به طور معمول مجاز به کار بیش از ۱۰ ساعت در هفته نیستند.

تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد در هلند

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هلند، یک گام بعدی برای بسیاری از دانشجویان است. برای دریافت پذیرش در این مقطع، نیازمند برخی شرایط و مدارک هستید. دانشجویانی که تمایل دارند در مقطع کارشناسی ارشد در هلند تحصیل کنند، باید مدرک کارشناسی مرتبط را دریافت کرده و نمره قبولی آزمون زبان آیلتس با حداقل ۶.۵ را کسب کنند. مدت زمان تحصیل در این مقطع در دانشگاه‌های هلند معمولاً ۱ تا ۲ سال است.

هزینه‌های شهریه در دانشگاه‌های برتر در این مقطع در هلند متغیر است و از ۱۱ هزار یورو شروع شده و تا ۱۵ هزار یورو، بسته به امکانات و رشته تحصیلی دانشجو، متفاوت است. همچنین، دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. یکی از مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هلند، این است که دانشجوان می‌توانند برای ادامه تحصیل در کالج‌های مرتبط در اتریش، درخواست انتقالی دهند.

تحصیل در مقاطع دکترا در هلند

اما در مورد تحصیل در مقطع دکترا در هلند، دانشجویانی که مدرک کارشناسی ارشد دارند، می‌توانند در یکی از دانشگاه‌های هلند، با ارائه مدرک کارشناسی ارشد مرتبط و نمره قبولی آزمون زبان آیلتس با حداقل ۶.۵، پذیرش دریافت کنند. مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا ۴ سال است. هزینه‌های شهریه در دانشگاه‌هایی که دکترا را ارائه می‌دهند، متفاوت است و در برخی موارد، تمامی هزینه‌های این مقطع به ازای انجام پروژه‌های تحقیقاتی توسط دولت هلند تامین می‌شود و بخشی از آن نیز توسط دانشگاه پرداخت می‌شود. این در صورتی است که دانشجویان در مقطع دکترا به عنوان کارکنان دانشگاه مشغول به تحصیل باشند و به آنها حقوق داده شود.

در مورد اشتغال حین تحصیل در مقطع دکترا، دانشجویان مجاز به انجام ۳۰ ساعت کار در هفته هستند. دولت هلند برای این دانشجویان، حقوق ماهیانه ۲ هزار دلار را در نظر گرفته و به آنها پرداخت می‌کند.

تحصیل رایگان در هلند: یک فرصت برای دانشجویان بین الملل

دولت هلند، به لطف تخفیفات و پشتیبانی‌هایی که برای دانشجویان بین الملل در نظر می‌گیرد، به عنوان یک کشوری که امکانات تحصیل رایگان را فراهم می‌کند، شناخته می‌شود. به همین دلیل، بسیاری از افراد علاقمند به تحصیل در هلند به این کشور مهاجرت می‌کنند. با این حال، باید توجه داشت که امکان تحصیل رایگان فقط برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممکن است و دانشجویانی که از کشورهای غیرعضو هستند، باید هزینه‌های شهریه خود را پرداخت کنند. همچنین، هلند نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی دارای هزینه‌های بالاتری است.

بسیاری از دانشجویان به دلایل دیگر نیز به هلند برای ادامه تحصیل می‌روند. هلند با دانشگاه‌های برتر و معتبر خود در سطح بالایی قرار دارد. این دانشگاه‌ها به رتبه‌بندی جهانی و جایگاه معتبری در اتحادیه اروپا و سایر عوامل اقتصادی و سیاسی دست یافته‌اند. بیشتر برنامه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های هلند به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند و برای دانشجویان علاقمند زبان انگلیسی، گزینه‌های زیادی وجود دارد.

برای دریافت پذیرش تحصیل رایگان در هلند، شرایط عمومی را باید رعایت کنید و در صورت داشتن این شرایط، مراحل مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی هلند را انجام دهید. معمولاً، این مراحل شامل موارد زیر می‌شود:

⏪ تکمیل فرم درخواست
⏪ ارائه ریزنمرات و آخرین مدرک تحصیلی
⏪ نمره آزمون‌های تافل یا آیلتس
⏪ ارائه نمره زبان هلندی (در صورت قبول شدن)
⏪ کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه‌های هلند

پس از دریافت نامه پذیرش، دانشجویان باید مدارکی مانند پاسپورت، فرم ویزا، مدرک تمکن مالی، گواهی عدم سوپیشینه و عکس خود را به سفارت هلند در شهر خود ارائه داده و برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنند.

تحصیل در هلند بدون مدرک زبان: یک پیشنهاد برای دانشجویان

یکی از سوالات متداول دانشجویان، این است که آیا می‌توانند بدون داشتن مدرک زبان در دانشگاه‌های هلند تحصیل کنند و همچنین بورسیه تحصیلی دریافت کنند. اما باید بگوییم که بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی یا هلندی، پذیرش در دانشگاه‌های هلند تقریباً غیرممکن است و یکی از شرایط اصلی برای داشتن موفقیت تحصیلی است.

هر دانشگاه هلندی نمره‌ای را برای مدرک زبان مشخص کرده است، که دانشجویان می‌توانند با ارائه آن درخواست تحصیل خود را ارائه دهند، اما باید توجه داشت که اگر متقاضی این پذیرش مهارت‌های زبانی پایین‌تر از سطح مورد انتظار داشته باشد، همچنان فرصتی برای پذیرش و دریافت ویزای تحصیلی وجود دارد.

شرکت در دوره‌ های آموزشی زبان انگلیسی نیز به عنوان یک پیش زمینه برای ورود به دانشگاه‌های هلند، راهی دیگر برای تقویت زبان انگلیسی یا هلندی است. با این حال، باید ذکر کرد که این دوره‌ها در تمامی دانشگاه‌های هلند برگزار نمی‌شوند و شرایط آن‌ها در هر دانشگاه ممکن است متفاوت باشد.

توصیه ما به دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در هلند این است که قبل از اقدام به پذیرش تحصیلی، مدارک و شرایط زبانی مورد نیاز را به دقت بررسی کنند و در صورت نیاز، به تقویت زبان خود از طریق دوره‌های آموزشی متناسب با نیازهای دانشگاهی بپردازند. این رویکرد به شما کمک خواهد کرد تا بهترین فرصت برای پذیرش و موفقیت در تحصیل در هلند را داشته باشید.

مشاوره تحصیل در کشور هلند

علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه‌های هلند، به دلایل بسیاری از جمله امکانات بالا، سیستم آموزشی باکیفیت و محیط بین‌المللی، به این کشور جذب می‌شوند. هلند، یک کشور شاد و بی‌دغدغه است که مردم آن فرهیخته و با سواد هستند. فرهنگ‌های متنوعی نیز در این کشور پرطرفدار وجود دارند.

هزینه‌های تحصیل در هلند، اگرچه ارزان نیستند مثل سایر کشورهای اروپایی، اما به دلیل کیفیت بالای سیستم آموزشی و امکانات عالی دانشگاه‌ها و مدارس، هزینه‌ها به عنوان یک سرمایه‌گذاری مناسب در نظر گرفته می‌شوند.

اگرچه زبان رسمی هلندی نیست، اما بسیاری از دانشگاه‌ها طرح‌های آموزشی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. به همین دلیل، کشورهای مختلفی مانند استرالیا، انگلستان و سایر کشورهای انگلیسی‌زبان، به هلند مهاجرت کرده و همزمان با لذت بردن از چشم‌انداز و طبیعت آن، تحصیل یا کار می‌کنند.

یکی از دلایل دیگری که بسیاری از مهاجران هلند را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می‌کنند، دسترسی آسان به شهرهای بزرگ اروپایی است. با قرار گرفتن هلند در مرکز اروپا، امکان سفر به کشورهای خارجی فراهم شده است.

دانشگاه‌ها و کالج‌های برتر هلند از جمله برترین موسسات آموزشی اروپا هستند و دانشجویان می‌توانند با اطمینان کامل به ادامه تحصیل در این کشور زیبا بپردازند.

آب و هوای بارانی هلند، همچنین از مزایا و معایب تحصیل در این کشور است. هلند بیشترین تعداد روزهای بارانی را دارد و در بیشتر مواقع احساس نیاز به چتر می‌شود. بنابراین، در صورتی که علاقه‌مند به این نوع هوا هستید، می‌توانید برای پذیرش تحصیلی اقدام کنید؛ در غیر این صورت، هلند برای افرادی که از باران خوششان نمی‌آید، مقصد مناسبی نیست.

یکی از مزایای دیگر زندگی در هلند، فراوانی دوچرخه‌سواری در بین شهروندان است. هلند با ایجاد تعداد زیادی پیست دوچرخه، سفر با دوچرخه را برای شهروندان آسان کرده است تا آنها با استفاده از دوچرخه، به کاهش آلودگی هوا و حفظ تناسب اندام کمک کنند. بنابراین، دوچرخه‌سواری یکی از ورزش‌های محبوب در هلند است و دانشجویان نیز می‌توانند با داشتن دوچرخه، در طول روز به شهرهای مختلف سفر کنند و هزینه‌های خود را کاهش دهند.

تحصیل در هلند

تحصیل در هلند

برچسب ها

تحصیل در هلند 2023 شرایط تحصیل در هلند هزینه تحصیل در هلند تحصیل رایگان در هلند مدارک لازم تحصیل در هلند

هزینه های تحصیلی در هلند,پذیرش تحصیل در هلند,تحصیل در هلند ۲۰۲۳,تحصیل در هلند 2023,بورسیه تحصیلی هلند,هزینه های تحصیل,تحصیل در هلند,هزینه تحصیل,شرایط پذیرش,شرایط,هزینه,تحصیل,2023

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

تحصیل در هلند

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل