تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

تحصیل در روسیه + شرایط و هزینه 2023

📚 خلاصه ای از مقاله تحصیل در روسیه + شرایط و هزینه 2023:

تحصیل در روسیه + شرایط و هزینه 2023

در این مقاله در خصوص تحصیل در روسیه ۲۰۲۳، شرایط، هزینه، مدارک لازم، مراحل و نحوه اخذ ویزا، تحصیل در مقاطع مختلف و تحصیل رایگان توضیح داده شده است

تحصیل در روسیه + شرایط و هزینه 2023

تحصیل در روسیه + شرایط و هزینه 2023

تحصیل در کشور روسیه یکی از روش‌های برای دریافت ویزای تحصیلی و مهاجرت به این کشور است. هزینه‌های تحصیل و زندگی در روسیه، نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی، بسیار مناسب‌تر هستند و به همین دلیل دانشجویان از سراسر جهان تمایل زیادی به تحصیل در این کشور دارند. دانشگاه‌های روسیه از جمله برترین موسسات آموزش عالی در سطح جهان قرار دارند و بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی می‌توانید در آن‌ها تحصیل کنید. شرایط آسانی برای دریافت ویزا، هزینه‌ های مقرون به صرفه برای تحصیل، دانشگاه‌های با سطح بالا و سیستم آموزشی با کیفیت، تنها بخشی از دلایل محبوبیت تحصیل در روسیه می‌باشند. اشخاصی که تصمیم به تحصیل در این کشور دارند، باید پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی را دریافت کنند.

تحصیل در روسیه + شرایط و هزینه 2023

تحصیل در کشور روسیه در سال‌های اخیر به دلایل مختلف مورد توجه بسیاری از ایرانیان قرار گرفته است. روابط سیاسی و اقتصادی خوب بین ایران و روسیه، امنیت اقتصادی موجود در روسیه و مهمتر از همه، نزدیکی جغرافیایی ایران و روسیه، باعث شده تا تحصیل در روسیه به عنوان یک اولویت اصلی برای دانشجویان در مقاطع مختلف باشد.

هزینه‌های مقرون به صرفه و موقعیت جهانی روسیه به عنوان یک کشور قدرتمند در بین کشورهای اروپایی و در سطح جهان، باعث شده تا روسیه به یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین‌المللی سراسر جهان برای تحصیل در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ تبدیل شود. در ادامه این مقاله، شرایط تحصیل و هزینه‌های مربوط به آن در روسیه، شرایط تحصیل رایگان در این کشور و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آن به طور کامل توضیح داده شده است.

تحصیل در روسیه در سال ۲۰۲۳

روسیه به عنوان یکی از پهناورترین کشورهای جهان، با جمعیتی بیش از ۱۴۴ میلیون نفر، جزو لیست بهترین مقاصد برای مهاجرت و تحصیل در سال ۲۰۲۳ – ۲۰۲۴ محسوب می‌شود. با مساحتی حدود ۱۷.۱ میلیون کیلومتر مربع و ۹ منطقه زمانی، روسیه در شمال قاره آسیا و شرق اروپا قرار دارد و عضویت در گروه کشورهای اروپایی دارد.

پایتخت و بزرگترین شهر روسیه، مسکو نام دارد و به عنوان بزرگترین شهر اروپا مشهور است. سن‌پترزبورگ با لقب دومین شهر بزرگ روسیه به عنوان شهری فرهنگی و هنری شناخته می‌شود. روسیه شهرها و مناطق دیگری نیز دارای شهرها و مناطقی معروف مانند نووسیبیرسک، یکاترینبورگ، نیژنی نووگورود و کازان است.

روسیه با تاریخچه‌ای طولانی در ارائه تحصیلات عالی به دانشجویان بین‌المللی، شهرت دارد. دانشگاه‌های روسیه به پرورش و تحصیل دانشجویان برتر و برخی از برندگان جایزه نوبل معروف هستند. روسیه با تاریخ و فرهنگ غنی خود یک کشور منحصر به فرد است.

روسیه در رتبه سوم در مطالعه عمومی کتاب در جهان قرار دارد و سیستم آموزشی آن به عنوان یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی جهان شناخته می‌شود. زبان رسمی روسیه روسی است، اما امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه‌ های بین‌المللی آن وجود دارد.

روسیه یک کشور با اقتصاد مختلط است و با توجه به منابع طبیعی و انرژی غنی که دارد، به عنوان یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان محسوب می‌شود. این کشور به لحاظ نیروی کار وسیع و منابع غنی، به عنوان یک ابرقدرت اقتصادی محسوب می‌شود و این عامل باعث کاهش نرخ بیکاری در روسیه شده است. بنابراین، مهاجرت به روسیه از جمله درخواست‌های متداول دانشجویان علاقه‌مند به ادامه تحصیل در کشورهای خارجی است.

واردات و صادرات کشور روسیه به اندازه‌ای است که آن را به یک نقطه تامین کننده کالاهای اساسی برای کشورهای مختلف جهان تبدیل کرده است. علاوه بر این، می‌توان ذکر کرد که نرخ تورم در روسیه بسیار پایین بوده و در سال ۲۰۲۳ به حداقلی رسیده است.

خطوط حمل و نقل روسیه به عنوان یکی از بهترین خطوط حمل و نقل جهان شناخته می‌شوند. به عنوان مثال، روسیه دارای سومین خطوط ریلی بلند جهان است و همچنین در رده پنجم جهانی در برترین خطوط جاده‌ای در حمل و نقل قرار دارد.

پهناوری روسیه باعث تنوع آب و هوایی در مناطق مختلف این کشور شده است. معروفیت روسیه به خاطر آب و هوای خنک و فصول سرد و برفی آن است. این کشور به دلیل بارش فراوان برف و باران، منابع آب کافی را در برخی مناطق جغرافیایی خود دارد که به کشاورزی کمک می‌کند. هرچند تابستان در روسیه کوتاه است، اما دمای هوا در این فصل بسیار لذت‌بخش است که آن را به مقصدی مناسب برای گردشگری در فضای باز تبدیل می‌کند.

روسیه به دلیل تاریخ و فرهنگ بزرگی که دارد، یکی از مقاصد محبوب برای گردشگران سراسر جهان است. صنعت گردشگری در روسیه با ارائه بهترین خدمات در زمینه هتل‌ها و گردشگری، آن را به مقصدی محبوب برای علاقه‌مندان به بناهای تاریخی، موسیقی و ادبیات تبدیل کرده است. طبیعت متنوع روسیه نیز باعث شده تا این کشور برای گردش در طبیعت و برگزاری تورهای طبیعت‌گردی در فصول مختلف، میزبان افراد مختلفی باشد.

روسیه یک تاریخ و فرهنگ باستانی دارد و به جهانیان این امکان را می‌دهد تا در آن به تحصیل خود ادامه دهند. همانطور که اشاره شد، سیستم آموزشی روسیه یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی جهان است و نرخ بسوادی آن به ۹۸ درصد می‌رسد که بالاتر از اکثر کشورهای اروپایی و ایالات متحده است.

هر ساله، هزاران دانشجوی بین‌المللی از سراسر جهان وارد دانشگاه‌های روسیه می‌شوند. دوره‌های آمادگی و آموزش زبان روسیه، آنان را در تطابق با محیط جدید کمک می‌کند. در روسیه، برخی از دانشجویان واجد شرایط می‌توانند از طریق بورسیه، گپ تحصیلی و تخفیف شهریه، حمایت مالی دولتی دریافت کنند. این شرایط باعث می‌شود روسیه به عنوان یک کشور توسعه‌یافته و پیشرفته، مقصدی جذاب برای دانشجویان سراسر جهان باشد که می‌خواهند تجربه‌ای منحصر به فرد را در دانشگاه‌های برتر روسیه به دست آورند.

شرایط تحصیل در روسیه ۲۰۲۳

آموزش و پرورش در روسیه به دلیل تاریخچه‌ی بیش از چند صد ساله‌ی این کشور، سنت‌های کلاسیک، پایگاه علمی قوی در رشته‌های مختلف و سطح بالای آموزش در مقاطع مختلف در بین کشورهای مختلف شناخته شده است. تجربه‌ی سال‌ها، ارتباط نزدیک با فناوری مدرن، خوابگاه‌های راحت و آزمایشگاه‌های مدرن باعث ایجاد فضای تحصیلی برتر شده است.

در حال حاضر، دریافت تحصیلات عالی در دانشگاه‌های روسیه برای متقاضیان بین‌المللی آسان‌تر از همیشه است. امکان ثبت‌نام برای متقاضیان به صورت آزاد و همچنین با دریافت بورسیه دولتی وجود دارد. همچنین، برنامه‌های حمایت و سازگاری دولتی برای دانشجویان بین‌المللی به طور مداوم در حال تغییر و پیشرفت است.

به عنوان مثال، هر سال بورسیه‌های تحصیلی روسیه به دانشجویان اختصاص داده می‌شوند و از بودجه، کمک‌های مالی بین‌المللی و بورسیه‌های جدید تأمین می‌شود. هر فردی می‌تواند با توجه به شرایط و علایق خود، یک برنامه آموزشی مناسب را انتخاب کرده و یکی از بهترین تجربه‌های ادامه تحصیل را در کشور روسیه داشته باشد.

یکی از دلایلی که روسیه را به مقصدی جذاب برای دانشجویان تبدیل کرده است، عدم وجود شرط سنی برای ورود به دانشگاه‌ها و استفاده از آموزش عالی است. به همین دلیل، هر فردی با هر سنی می‌تواند وارد دانشگاه شده و در رشته مورد نظر خود تحصیل کند. این موضوع کشور روسیه را به مقصدی جذاب و آسان برای ادامه تحصیل برای تمامی افراد، به ویژه متقاضیان با سن بالا، تبدیل کرده است.

بسیاری از دانشگاه‌های روسیه برای پذیرش و تحصیل در مقاطع مختلف، معدل خاصی را مورد نیاز قرار نداده‌اند. با این حال، در زمان درخواست برای ادامه تحصیل، بهتر است شرایط خاص مربوط به هر دانشگاه را به صورت جداگانه بررسی کنید.

لازم به ذکر است که برای تحصیل در روسیه در سال‌های ۲۰۲۳-۲۰۲۴، باید به یکی از زبان‌های روسی یا انگلیسی تسلط داشته باشید، اما ارائه مدرک زبان برای پذیرش در دانشگاه‌های روسیه الزامی نیست. این موضوع روسیه را به کشوری با مزیت عالی برای ادامه تحصیل دانشجویان بدون مدرک زبان تبدیل کرده است. طبق آخرین اطلاعیه‌های منتشر شده از سوی دولت روسیه، مدرک زبان الزامی نیست؛ اما اگر داوطلب مدرک زبان انگلیسی یا روسی داشته باشد، برای او امتیاز محسوب می‌شود.

بیشتر دانشگاه‌های موجود در روسیه، برنامه‌های آموزشی یکساله‌ای را برای دانشجویان بین‌المللی تدارک دیده‌اند تا آنها با زبان روسی آشنا شوند و به حداقل میزان مهارت لازم برای زندگی روزمره در روسیه دست یابند. ارائه مدرک آموزش زبان، به ویژه زبان روسی، برای ادامه تحصیل در روسیه امتیاز مثبتی است. با این حال، تأکید می‌شود که دوره‌های آموزش در دانشگاه‌های روسیه اغلب به زبان روسی است و بنابراین برای تسهیل تحصیل و زندگی در روسیه، داشتن حداقل آشنایی با زبان روسی توصیه می‌شود.

برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های روسیه در سال ۲۰۲۳، مدارک مختلفی مورد نیاز است. اما یکی از مدارک مشترک بین تمام دانشگاه‌ها، داشتن فرم درخواست پذیرش دانشگاه است که این فرم در وب سایت دانشگاه مورد نظر در دسترس قرار دارد.

مدرک دومی که نیاز است، پاسپورت دانشجو است. چرا که برای خروج از کشور و ورود به کشورهای مبدأ و مقصد، ارائه پاسپورت و مجوز خروج از کشور الزامی است. همچنین، مدارک تحصیلی شامل دیپلم و سابقه تحصیلی به زبان روسی ترجمه شده و ارائه شود.

همچنین، دو مدرک پزشکی نیز مورد نیاز است؛ گواهی سلامت پزشکی و گواهی عدم ابتلا به بیماری اچ‌آی‌وی (HIV) برای تحصیل در روسیه در سال‌های ۲۰۲۳-۲۰۲۴. ارائه مدارک شخصی جهت احراز هویت نیز الزامی است.

در صورتی که دانشجو متاهل باشد و تمایل به مهاجرت کاری به روسیه داشته باشد، باید درخواست مهاجرت همسر و فرزند زیر ۱۸ سال خود را به عنوان همراه داشته باشد و مدارک تمکن مالی را ارائه کند. تأکید می‌شود که بررسی مالیاتی حساب‌های شخص انجام می‌شود و در صورت تأیید، امکان همراهی خانواده برآورده می‌شود. ارائه مدارک تمکن مالی به طور کلی شامل بررسی گردش مالی حساب‌ها می‌شود.

در صورتی که درخواست تحصیل در روسیه در سال ۲۰۲۳ به صورت خودپرداختی و با هزینه شخصی دانشجو باشد، ارائه مدارک مالی برای پرداخت شهریه و هزینه‌های زندگی در برخی از دانشگاه‌ها الزامی است. بررسی تمکن مالی عموماً شامل بررسی گردش مالی حساب‌ها می‌شود.

با توجه به متنی که ارسال کردید، درخواست شما برای تولید یک مطلب جدید با حفظ معنا و جلوگیری از تشخیص آن توسط موتورهای جستجو مانند گوگل است. در ادامه، یک مطلب جدید با موضوع تحصیل در روسیه را برای شما تهیه خواهم کرد:

شرط سن: از مزایای تحصیل در روسیه می‌توان به عدم تحدید سنی برای ورود به دانشگاه‌ها اشاره کرد. این ویژگی جذابیت بسیاری برای دانشجویان جوان دارد. همچنین، برای اخذ بورسیه، سن کمتر و عدم داشتن تجربه تحصیلی طولانی می‌تواند مزیتی محسوب شود.

شرط مدرک تحصیلی: در فرآیند اقدام برای تحصیل در روسیه، ارائه مدارک تحصیلی مقاطع قبلی با ترجمه رسمی به زبان روسی الزامی است. این نکته مثبت دیگری از تحصیل در روسیه است که نیاز به معدل بسیار بالا ندارد. برای ورود به دانشگاه، معدل و نمرات نسبی در مورد دانشگاه، مقطع و رشته مورد نظر کافی هستند. البته برای مقاطع کارشناسی، حداقل معدل ۱۳ و برای مقاطع ارشد و دکتری، حداقل معدل ۱۴ توصیه می‌شود.

شرط مدرک زبان: یکی از ویژگی‌های خوب تحصیل در روسیه، عدم نیاز به ارائه مدرک زبان است. در بسیاری از دانشگاه‌ها، به ویژه در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ، تحصیل به زبان انگلیسی نیز ممکن است. بنابراین، برای تحصیل به زبان انگلیسی، نیاز به آزمون زبان مانند آیلتس با نمره حداقل ۶ برای لیسانس و حداقل ۷ برای کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد. اما متقاضیان تحصیل به زبان روسی می‌توانند در دوره‌های آموزشی به نام پادفک شرکت کرده و سپس به تحصیل در رشته مورد نظر بپردازند.

انگیزه‌نامه: نگارش یک انگیزه‌نامه قوی و مناسب برای رشته‌های پزشکی و برترین دانشگاه‌ها، تأثیر قابل توجهی بر روی پذیرش شما خواهد داشت. انگیزه‌نامه نقش مهمی در جلب توجه مسئولین پذیرش و بررسی کنندگان دارد، به خصوص برای مقاطع دکتری.

دعوتنامه برای ورود به کشور: در فرآیند اقدام برای تحصیل در روسیه، پس از موفقیت در اخذ پذیرش دانشگاهی، شما یک دعوت‌نامه رسمی برای ورود به کشور دریافت خواهید کرد. این دعوت‌نامه به شما امکان درخواست ویزای روسیه را می‌دهد. مزیت این فرآیند این است که درخواست ویزا برای ایرانیان به راحتی و بدون مشکل صادر می‌شود.

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

برای اقدام به تحصیل در روسیه، شما نیازمند طی کردن دو مرحله اصلی هستید. ابتدا باید برای درخواست پذیرش در یکی از دانشگاه‌های معتبر این کشور اقدام کنید و پس از اخذ نامه‌ی پذیرش تحصیلی معتبر، به مرحله بعدی یعنی درخواست ویزای تحصیلی روسیه بپردازید. برای تهیه این مدارک و مراحل ارائه آنها، به لیست زیر توجه کنید که تقریبی به ترتیب اجرای مراحل ذکر شده است:

 1. 1. ارائه اصل پاسپورت و شناسنامه به همراه ترجمه روسی آن‌ها (حداقل 7 ماه اعتبار داشته باشد).
 2. 2. ارائه 2 تا 5 قطعه عکس با استاندارد عکس پاسپورت (بهتر است بیشتر از 5 عکس آماده داشته باشید).
 3. 3. برای مقاطع کارشناسی، ارائه مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات و تاییدیه رسمی و ترجمه آن.
 4. 4. برای مقاطع بالاتر، ارائه کلیه مدارک مربوط به مقاطع قبلی و ریز نمرات به همراه تاییدیه رسمی و ترجمه آنها.
 5. 5. ارائه مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل به زبان انگلیسی (حداقل نمره آیلتس 6 برای مقاطع کارشناسی و 7 برای کارشناسی ارشد و دکتری).
 6. 6. در صورت عدم داشتن مدرک زبان روسی، تکمیل و ارائه فرم مربوط به درخواست شرکت در دوره آموزش زبان (پادفک).
 7. 7. ارائه انگیزه‌نامه برای مقطع دکتری (همچنین برای بورسیه و دانشگاه‌های برتر روسیه و غیره).
 8. 8. ارائه رزومه شخصی، رزومه تحصیلی و مقالات معتبر بین‌المللی (مورد نیاز برای دکتری و در دانشگاه‌های برتر).
 9. 9. تکمیل و ارائه فرم اپلیکیشن دانشگاه به همراه سایر مدارک مورد نیاز از سوی دانشگاه.
 10. 10. شرکت و کسب نتیجه قبولی در آزمون سراسری دولتی (EGE) برای اکثر دانشگاه‌های برتر روسیه، به ویژه در رشته‌هایی مانند پزشکی.
 11. 11. ارائه اجازه‌نامه والدین (مخصوص متقاضیان ویزای دانش‌آموزی و تحصیل در مدارس روسیه زیر 18 سال).
 12. 12. ارائه گواهی‌های پزشکی لازم و واکسن‌های مورد نیاز.
 13. 13. ارائه گواهی تست منفی HIV برای اقامت‌های بیش از 1 سال.
 14. 14. ارائه کارت واکسیناسیون Covid-19.
 15. 15. ارائه بیمه مسافرتی پزشکی.
 16. 16. ارائه اطلاعات مربوط به هتل یا محل اقامت در صورت عدم وجود خوابگاه برای استفاده در اولین روزهای ورود.
 17. 17. تکمیل و ارائه فرم درخواست ویزا که در سایت سفارت روسیه در دسترس است و پرداخت هزینه صدور ویزا.

برای ثبت درخواست پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود، متقاضیان باید ابتدا مدارک مورد نیاز را در سایت مربوطه بررسی کنند. این اقدام به آنها کمک می‌کند تا با سیستم و الزامات آموزشی دانشگاه آشنا شوند. هر دانشگاه می‌تواند مدارک مختلفی را برای پذیرش الزامی کند و ممکن است داشتن برخی از مدارک منجر به امتیاز بیشتر شود.

معمولاً مدارک مورد نیاز شامل پاسپورت با اعتبار تمدید شده، نامه درخواست برای بررسی توسط دانشگاه، ترجمه ریزنمرات درسی به زبان روسی، دعوتنامه جهت اخذ ویزا و ویزا با تایید کشور مقصد، به عنوان مثال روسیه، است. لازم به ذکر است که برای ورود و اقامت در هر کشوری، از جمله روسیه، پاسپورت تمدید شده به صورت قانونی الزامی است. پاسپورت، مدرک هویت تابعیت خارجیان در کشور مقصد را تشکیل می‌دهد و به جای شناسنامه عمل می‌کند.

نامه درخواست برای دانشگاه هدف، درخواست تحصیل در آن دانشگاه را مشخص می‌کند. با ارائه این نامه، رشته تحصیلی و دوره مورد علاقه شخص بررسی و توسط دانشگاه مورد نظر سنجیده خواهد شد. ریزنمرات هر فرد، سابقه تحصیل در مراحل قبلی از جمله دوره‌های دبیرستان و کارشناسی را نشان می‌دهد و امکان بررسی صلاحیت تحصیلی دانشجو برای دانشگاه مقصد را فراهم می‌سازد.

همچنین، دو عکس رسمی به اندازه عکس پاسپورت و انگیزه‌نامه جهت ورود و تحصیل در روسیه باید توسط دانشجو ارائه شود و از جمله مدارک الزامی است. همچنین، داشتن مدارکی که نشان دهنده توانایی مالی و پرداخت شهریه و هزینه‌های زندگی در روسیه است، الزامی است.

یکی از مهمترین مدارک، علاوه بر انگیزه‌نامه و گواهی توانایی مالی، توصیه‌نامه برای دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری است. برای داوطلبانی که در نظر دارند بورسیه دولتی روسیه در سال‌های 2023-2024 را دریافت کنند، معمولاً دو توصیه‌نامه از اساتید برجسته بر اساس رشته و دانشگاه خود مورد نیاز است.

همچنین، در صورتی که یک داوطلب پس از مرحله بررسی مدارک و صلاحیت فردی موفق به عبور از این مرحله شود، باید مدارکی مانند گواهی پزشکی، گواهی آزمایش HIV و نتیجه قبولی مرحله اول را برای ورود به مراحل بعدی بورسیه دولتی روسیه در سال‌های 2023-2024 همراه داشته باشد.

روند پذیرش در دانشگاه‌ های روسیه

در روسیه، امکان تحصیل در هر رشته دانشگاهی با توجه به بازار کار جهانی و علاقه‌های شخصی وجود دارد. متقاضیان بر اساس شرایط شخصی و معیارهای خود، شامل رشته تحصیلی، شهر، فرم تحصیل و زبان آموزشی، تصمیم‌گیری می‌کنند و جستجوی خود را برای پیدا کردن بهترین دانشگاه آغاز می‌کنند.

قدم اول در آغاز تحصیل در روسیه، جستجوی برنامه مورد نظر برای ارسال درخواست تحصیل در آن رشته است. هر دانشگاه ممکن است با توجه به سیستم اداری خود، تقاضای ارسال مدارک متفاوتی را داشته باشد. بنابراین، دانشجو باید حتماً سایت آن دانشگاه را برای بررسی ارسال مدارک و درخواست نامه تحصیلی مورد نظر بررسی کند.

درخواست تحصیل در دانشگاه‌ها برای دانشجویان، ابتدا شامل ارسال یک نسخه از گواهینامه‌های فارغ التحصیلی مدارس قبلی خود، که همان مدارک تحصیلی است، همراه با یک نسخه کپی از پاسپورت است. این اقدام به معنای ارسال اپلیکیشن جهت درخواست تحصیل در دانشگاه مورد نظر است. توجه داشته باشید که تمامی مراحل درخواست و ارسال رزومه تحصیلی به صورت آنلاین انجام می‌شود.

پس از ارسال درخواست، ایمیلی از طرف دانشگاه مقصد دریافت می‌شود که مدارک مورد نیاز دانشجو به همراه اطلاعاتی درباره زمان ارسال آنها ارائه می‌دهد. در این مرحله، فرد باید درخواست خود را نهایی کرده و ارسال کند و همچنین هزینه پذیرش را پرداخت کند. برخی برنامه‌های تحصیلی ممکن است نیاز به هزینه‌های اضافی داشته باشند. لازم به ذکر است که درخواست بورسیه ممکن است نیاز به فرم جداگانه‌ای داشته باشد، اما در ابتدا باید برای پذیرش اقدام شود.

در این مرحله، دانشجو باید ویزای خود را دریافت کرده و قبل از شروع دروس و برنامه مورد نظر، به کشور روسیه سفر کند. در صورت نیاز دانشجو به راهنمایی و خدمات پیکاپ در فرودگاه و انتقال به دانشگاه یا شهر مقصد خود، باید حداقل 7 روز قبل از رسیدن، درخواست این خدمات را ارائه دهد.

زمان‌بندی مراحل پذیرش بستگی به نوع و عملکرد دانشگاه مورد نظر دارد. بررسی درخواست و مدارک دانشجو توسط هر دانشگاه و زمان پذیرش آنها متفاوت است. همچنین، زمان ارسال درخواست برای بررسی مدارک و پذیرش در دانشگاه مورد نظر برای هر سال تحصیلی، توسط هر دانشگاه به طور جداگانه و با توجه به امتحانات و تقویم تحصیلی آن تعیین می‌شود و با دانشگاه‌های دیگر ممکن است متفاوت باشد. با این حال، برخی از دانشگاه‌ها و برنامه‌ های تحصیلی می‌توانند در هر زمان در طول سال تحصیلی، متقاضیان جدید را پذیرا کنند.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی در روسیه

روند اخذ ویزای تحصیلی در روسیه برای دانشجویان خارجی می‌تواند بسیار پیچیده باشد. در اینجا به صورت خلاصه مراحل اصلی این فرایند را توضیح می‌دهیم:

 1. ۱. بررسی برنامه‌ های همکاری: در صورتی که کشور شما با روسیه برنامه همکاری و تسهیل رفت و آمد دانشجویان دارد، می‌توانید بدون ویزا به مدت ۱ تا ۳ ماه در روسیه اقامت کنید. اما برای مدت زمان بیشتر، نیاز به ویزای تحصیلی دارید.
 2. ۲. درخواست دعوتنامه: بعد از قبولی شما در یک دانشگاه روسیه، دعوتنامه رسمی برای شما صادر می‌شود. این دعوتنامه باید به کنسولگری روسیه در کشور شما تحویل داده شود.
 3. ۳. آماده‌سازی مدارک: برای درخواست ویزای تحصیلی، شما باید مدارک مورد نیاز را آماده کنید. این شامل پاسپورت بین‌المللی، دعوتنامه رسمی، فرم درخواست تحصیل، عکس پرسنلی، گواهی سلامت و سایر مدارک مربوطه است.
 4. ۴. ارسال درخواست و مصاحبه: باید درخواست ویزای تحصیلی خود را به سفارت یا کنسولگری روسیه ارسال کنید. سپس ممکن است به شما برای مصاحبه دعوت شوید. در این مصاحبه، شما باید مدارک و اطلاعات خود را تأیید کنید.
 5. ۵. پرداخت هزینه ویزا: در صورت پذیرفته شدن درخواست ویزا، باید هزینه ویزای دانشجویی را پرداخت کنید. معمولاً زمان تحویل ویزا حدود ۲ تا ۳ هفته طول می‌کشد.
 6. ۶. تمدید ویزا: اعتبار اولیه ویزای دانشجویی ۳ ماه است و برای تمدید آن باید به اداره کل مهاجرت وزارت امور داخلی روسیه مراجعه کنید. در صورت تمدید ویزا، باید هزینه مربوطه را پرداخت کنید.

در هر صورت، توصیه می‌شود قبل از هر اقدامی با سفارت یا کنسولگری روسیه در کشور خودتان تماس بگیرید تا دقیقاً مراحل و مدارک مورد نیاز را بدانید و هیچ ابهامی وجود نداشته باشد.

تحصیل در مقاطع مختلف در روسیه: یک نگاه کامل

در روسیه، سیستم آموزشی برای مهاجران یکی از بهترین و معتبرترین سیستم‌های آموزشی را در اختیار دارد. اما یکی از مسائلی که می‌تواند برای والدینی که تمایل دارند فرزندانشان را در این کشور تحصیل دهند، نگرانی ایجاد کند، تفاوت سیستم آموزشی روسیه با سیستم آموزشی ایران است. عدم آشنایی با جزئیات این سیستم می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود. در این متن به طور کامل به توضیح این موارد پرداخته خواهد شد.

سیستم آموزشی روسیه تحت نظارت دولت این کشور است و مدارس دولتی برای همه در دسترس هستند. با این حال، کیفیت آموزش ارائه شده در مدارس دولتی روسیه به شهر و مدرسه بستگی دارد و ممکن است بین آن‌ها تفاوت قابل توجهی وجود داشته باشد. به همین دلیل، انتخاب گزینه‌های متنوعی برای فرزندان تأثیر بزرگی بر روند تحصیلی و آموزشی آن‌ها خواهد داشت.

علاوه بر مدارس دولتی، در روسیه مدارس خصوصی نیز وجود دارند که بعضی از آن‌ها مدارس بین‌المللی هستند و خدمات آموزشی را به کودکان از ملیت‌های مختلف ارائه می‌دهند. این مدارس بین مهاجران بسیار محبوب هستند زیرا محیطی را فراهم می‌کنند که از چند فرهنگ تشکیل شده و کودکان را قادر می‌سازند برنامه درسی خود را به زبان اصلی خود و در کنار همان برنامه درسی کشور خود دنبال کنند. البته باید توجه داشت که این مدارس معمولاً شهریه‌های بالایی دریافت می‌کنند و لیست‌های انتظار برای پذیرش دانش‌آموزان طولانی است.

به همین ترتیب، اگر والدینی قصد ارسال فرزندان خود به روسیه برای تحصیل دارند، توصیه می‌شود از اطلاعات دقیق و معتبر برای انتخاب بهترین گزینه‌های آموزشی در این کشور استفاده کنند. همچنین، بهتر است قبل از هر اقدامی با سفارت یا کنسولگری روسیه در کشور خود تماس بگیرند تا درباره مراحل و مدارک مورد نیاز برای ورود به سیستم آموزشی روسیه به طور دقیق آگاه شوند.

تحصیل در مقطع ابتدایی در روسیه

در روسیه، مدارس ابتدایی تحت نظارت وزارت آموزش این کشور قرار دارند و حضور در این مدارس برای تمامی کودکان روسی اجباری است. فرایند تحصیل در مقطع ابتدایی در روسیه با سن شش یا هفت سالگی آغاز می‌شود و به مدت چهار سال ادامه می‌یابد. در این دوره، کودکان مهارت‌های خواندن و نوشتن را یاد می‌گیرند و تسلط پایه‌ای بر ریاضیات را به دست می‌آورند.

اغلب مدارس ابتدایی در روسیه برنامه‌های آموزشی برای زبان خارجی در نظر گرفته‌اند. این زبان می‌تواند به انتخاب کودک باشد، اما معمولاً زبان‌های انگلیسی یا آلمانی مورد توجه قرار می‌گیرند. در کنار آموزش زبان خارجی، دانش‌آموزان نیز دروسی مانند موسیقی و تربیت بدنی را یاد می‌گیرند. علاوه بر این، دروسی همچون جغرافیا، تاریخ و مطالعات اجتماعی نیز به برنامه درسی مدارس ابتدایی در روسیه اضافه شده‌اند.

تحصیل در مقطع ابتدایی در روسیه نه‌تنها به کودکان امکان می‌دهد مهارت‌های پایه‌ای را بدست آورده و اساسی‌ترین مفاهیم آموزشی را فرا بگیرند، بلکه با دروس فرهنگی و هنری نیز آشنا می‌شوند. این مرحله مهم در رشد و توسعه تحصیلی و اجتماعی کودکان در روسیه به دقت تدارک دیده شده است.

فقط در مسکو، ۲۰ مدرسه بین‌المللی برای تحصیل کودکان وجود دارد که این مدارس انگلیسی زبان، دوزبانه یا چندزبانه هستند. این مدارس برای تحصیل کودکان و نوجوانانی که توانایی زبانی کافی دارند، بسیار مورد توجه است. شرایط و شهریه تعدادی از این مدارس در ادامه بررسی می‌شود.

نام مدرسه شهر بازه سنی مورد پذیرش شهریه زبان تحصیل توضیحات
مدرسه بین‌المللی بروکز مسکو مسکو ۲الی ۱۸ سال ۷۳۲هزار تا ۲ میلیون و ۷۵۹ هزار روبل روسیه انگلیسی در صورت ثبت نام دو کودک از یک خانواده، امکان دریافت تخفیف در شهریه تا ۱۰ درصد وجود دارد.
مدرسه بین‌المللی مسکوی غرب مسکو ۳ الی ۱۱ سال متغیر انگلیسی در سال ۲۰۱۲ افتتاح شده است.
مدرسه بین‌المللی مسکو مسکو ۲ الی ۱۷ سال ۱ میلیون و ۵۷۵ هزار تا ۲ میلیون و ۷۷۲ هزار روبل روسیه انگلیسی
کالج بالتیکا سن پترزبورگ ۱.۵  الی ۱۷ سال ۵۰ هزار روبل روسیه در ماه روسی –انگلیسی- آلمانی- فرانسوی در سال ۱۹۹۱ افتتاح شده است.
مدرسه بین‌المللی سمارا سمارا ۳ الی ۱۲ سال متغیر روسی- انگلیسی- فرانسوی
                       مدرسه بین‌المللی کازان کازان ۲ تا ۱۷ سال ۴۰ الی ۱۰۱ هزار روبل روسیه در ماه انگلیسی
مدرسه بین‌المللی CIS سن پترزبورگ- مسکو ۳ الی ۱۸ سال ۱۲ هزار الی ۲۲ هزار یورو روسی و انگلیسی ۳۲ الی ۸۱ هزار روبل روسیه در ماه

تحصیل در مقاطع متوسطه و کارشناسی در روسیه

آموزش متوسطه در روسیه به دو بخش تقسیم می‌شود. بخش اول آموزش عمومی پایه است که به مدت چهار سال طول می‌کشد و با آزمون پایه دولتی به پایان می‌رسد. این آزمون تعیین می‌کند که دروسی که دانش‌آموزان در دو سال آخر تحصیل خود باید بگذرانند، چیست.

بعد از شرکت در این آزمون، دانش‌آموزانی که نمرات کافی کسب کرده‌اند، می‌توانند به تحصیلات عمومی متوسطه یا کالج ادامه دهند. این دوره دو سال طول می‌کشد و با آزمون یکپارچه دولتی (EGE) به پایان می‌رسد. همچنین برخی دانش‌آموزان ممکن است تصمیم بگیرند که دو سال آخر را در آموزش فنی و حرفه‌ای بگذرانند.

آموزش عالی در روسیه شامل مدارک تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری PHD است. دانش‌آموزان در روسیه تقریباً در تمام رشته‌های تحصیلی برای کسب مدرک کارشناسی شرکت می‌کنند. البته، تحصیل پزشکی، دامپزشکی، داروسازی و دندانپزشکی شرایط متفاوتی را دارند، به تناسب با سیستم آموزش عالی روسیه.

مدت زمان آموزش در مقطع کارشناسی (bakalavr) در روسیه چهار سال است و معادل گذراندن 240 واحد درسی است. در طول این دوره، دروس مورد تمرکز شامل علوم اجتماعی، اقتصاد، تاریخ، زبان خارجی و علوم طبیعی هستند و دروس به تدریج تخصصی‌تر می‌شوند. پایان دوره کارشناسی با ارائه پایان‌نامه یا گزارش پروژه به اتمام می‌رسد، که معمولاً در یک دوره چهارماهه تکمیل می‌شود.

✅ در جدول زیر حدود شهریه دانشگاه های برتر کشور روسیه برای مقطع کارشناسی ارائه شده است.

دانشگاه رتبه QS در سال ۲۰۲۳ میزان شهریه سالانه مقطع کارشناسی
۱ دانشگاه لومونسوف مسکو ۷۵ ۳۰۰ الی ۴۵۰ هزار روبل روسیه
۲ دانشگاه پلی تکنیک بومن مسکو ۲۳۰ ۲۷۰ هزار روبل تا ۵۳۶ هزار روبل روسیه
۳ دانشگاه نوسیبیرسک ۲۶۰= ۴۵۰۰ دلار
۴ دانشگاه ایالت تومسک ۲۶۴= ۱۷۴ هزار روبل الی ۳۹۲ هزار روبل روسیه
۵ موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو ۲۶۷= ۲۹۰ هزار الی ۳۲۰ روبل روسیه
۶ دانشگاه سن پترزبورگ ۲۷۰= ۲۶۵ هزار الی ۶۳۲ هزار روبل روسیه

تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در روسیه

برای تکمیل دوره کارشناسی در روسیه و تحصیل تخصصی در رشته خود، برنامه کارشناسی ارشد (Magistr) ارائه می‌شود. این دوره، یک برنامه تکمیل کننده است که مدت زمان آن دو سال و معادل 120 واحد درسی است. در این دوره، تمرکز بر مباحث تخصصی و تحقیقات و پژوهش‌ها قرار دارد. پایان دوره کارشناسی ارشد شامل تهیه و دفاع از پایان‌نامه و گذراندن آزمون دولتی است که از دانشجو گرفته می‌شود. مدرک نهایی کارشناسی ارشد شامل دروس گذرانده شده، ساعات تحصیلی، نمرات، آموزش عملی و نمرات امتحانات نهایی و پایان‌نامه است.

✅ در جدول زیر حدود شهریه دانشگاه‌های برتر کشور روسیه برای مقطع کارشناسی‌ارشد ارائه شده است.

دانشگاه رتبه QS در سال ۲۰۲۳ میزان شهریه سالانه مقطع کارشناسی ارشد
۱ دانشگاه لومونسوف مسکو ۷۵ ۱۸۵ الی ۴۲۵ هزار روبل روسیه
۲ دانشگاه پلی تکنیک بومن مسکو ۲۳۰ ۲۹۰ هزار الی ۵۸۳ هزار روبل روسیه
۳ دانشگاه نوسیبیرسک ۲۶۰= ۳۶۰۰ الی ۶۵۰۰
۴ دانشگاه ایالت تومسک ۲۶۴= ۲۱۴ هزار روبل الی ۴۲۵ هزار روبل روسیه
۵ موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو ۲۶۷= ۲۹۵ هزار الی ۳۵۰ هزار روبل روسیه
۶ دانشگاه سن پترزبورگ ۲۷۰= ۲۴۶ هزار الی ۶۱۰ هزار روبل روسیه

همچنین، علاوه بر دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد، امکان ادامه تحصیل در دوره دکتری نیز وجود دارد. برنامه‌های دکتری در روسیه عموماً بر پایه فعالیت‌های عملی و تحقیقات و پژوهش تمرکز دارند و بیشتر به مباحث تمرینی مرتبط می‌شوند. ادامه تحصیل در دوره دکتری در زمینه‌های فنی بسیار محبوب است و همچنین در رشته‌های تربیت معلم، مطالعات حقوقی و اقتصادی، و حرفه‌های پزشکی نیز رایج است.

مدت زمان دوره دکتری بیشترین موارد حدود پنج سال و معادل 300 واحد درسی است، با این حال در برخی رشته‌ها مانند پزشکی، مدت زمان آموزش بیشتر و معادل 360 واحد است. همچنین، در برخی دانشگاه‌های برتر روسیه، برنامه‌های آموزشی فنی ممکن است مدت زمان بیشتری را در بر بگیرند، در حالی که برنامه‌های تکمیلی معلمان ممکن است زمان کمتری، مانند چهار سال، به طول بیانجامد.

همانند برنامه‌های کارشناسی، دوره دکتری نیز در سال‌های اول شامل دروس مقدماتی و گسترده است. در دوره دکتری، کارآموزی و پروژه‌های متنوعی نیز وجود دارند که جزء برنامه‌های آموزشی است. پایان دوره دکتری شامل تهیه و دفاع از رساله دکتری است.

✅ در جدول زیر حدود شهریه دانشگاه های برتر کشور روسیه برای مقطع دکترا ارائه شده است.

دانشگاه رتبه QS در سال ۲۰۲۳ میزان شهریه سالانه مقطع دکترا
۱ دانشگاه لومونسوف مسکو ۷۵ ۲۶۱ الی ۴۱۰ هزار روبل روسیه
۲ دانشگاه پلی تکنیک باومن مسکو ۲۳۰ ۳۵۶ هزار الی ۳۹۲ هزار روبل روسیه
۳ دانشگاه نوسیبیرسک ۲۶۰= ۵۵۰۰ دلار
۴ دانشگاه ایالت تومسک ۲۶۴= ۲۵۷ هزار تا ۴۲۴ هزار روبل روسیه
۵ موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو ۲۶۷= ۳۲۰ هزار الی ۳۷۵ هزار روبل روسیه
۶ دانشگاه سن پترزبورگ ۲۷۰= ۲۱۳ الی ۴۴۶ هزار روبل روسیه

تحصیل در رشته پزشکی در روسیه

تحصیل در رشته پزشکی در کشور روسیه یکی از رشته‌های محبوب است که در بیش از هفتاد دانشگاه این کشور ارائه می‌شود. آزمون ورود به کورس اصلی در هر دانشگاه ممکن است متفاوت باشد و دروس مختلفی بر اساس برنامه آموزشی هر دانشگاه ارائه می‌شوند. برای تحصیل در رشته پزشکی در روسیه، ارائه مدرک زبان الزامی نیست و می‌توانید دوره‌های زبان را پس از مهاجرت به روسیه طی کنید. همچنین، برخی دانشگاه‌ها ممکن است برای دانشجویان مصاحبه برگزار کنند که نیازمند دقت و دانش کافی از سوی متقاضیان است.

از دیدگاه وزارت بهداشت ایران، دانشگاه پزشکی سن پترزبورگ پاولوف برای رشته پزشکی مناسب و تایید شده است. همچنین، دانشگاه انستیتو دندانپزشکی مسکو سماشکو برای رشته دندانپزشکی نیز تایید شده است. مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در روسیه کمتر از کشور ایران است، به طوری که دوره‌های پزشکی عمومی شش ساله و دوره‌های دندانپزشکی پنج ساله می‌باشند.

فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های مسکو می‌توانند به جز روسیه، ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی و پیشرفته دیگر نیز داشته باشند و همچنین در صورت تمایل، در حوزه پزشکی مشغول به کار شوند. مدارک دانشگاه‌های مسکو همچنین توسط وزارت بهداشت ایران تایید شده‌اند.

در ضمن، علاوه بر رشته پزشکی، دانشگاه‌های روسیه مراکز آموزش عالی در رشته‌های غیر پزشکی مانند مهندسی، اقتصاد و علوم انسانی و غیره نیز دارند. در دانشگاه‌های مسکو، تحصیل در رشته پزشکی به سه زبان مختلف، یعنی روسی، فرانسه و انگلیسی امکان‌پذیر است. دانشجویانی که تمایل دارند دوره‌های زبان فرانسه یا انگلیسی را انتخاب کنند، باید ابتدا یک مصاحبه را پشت سر بگذارند که توسط دانشگاه میزبان برگزار می‌شود. در صورت قبولی در مصاحبه، می‌توانید تحصیلات خود را در رشته مورد نظر آغاز کنید.

تحصیل رایگان در روسیه

تحصیل رایگان در روسیه برای دانشجویان امکان پذیر است تا پایان دوره کالج یا در آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و معتبر، مدرک فنی حرفه‌ای بین‌المللی را بدست آورند. اما برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، دانشجویانی که به صورت رقابتی در دانشگاه‌های دولتی پذیرفته می‌شوند یا بورسیه دولتی دریافت می‌کنند، قادر به تحصیل رایگان هستند. این دانشجویان در طول تحصیل بهره‌وری از کمک هزینه تحصیلی خواهند داشت. در سال 2020، میانگین کمک هزینه ماهانه برابر با 1484 روبل (حدود 22 دلار آمریکا) برای دانشجویان کارشناسی و 2921 روبل (حدود 42 دلار آمریکا) برای دانشجویان کارشناسی ارشد بوده است.

هر سال، رقابت‌های علمی در دانشگاه‌های معتبر روسیه برگزار می‌شوند و برترین‌ها در این آزمون‌ها بورسیه تحصیلی دریافت می‌کنند. همچنین، هر سال مقداری بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته می‌شود که شامل کمک هزینه‌های شهریه، هزینه زندگی، بیمه و مسکن می‌شود.

علاوه بر بورسیه‌های دولتی، دانشگاه‌های خصوصی نیز کمک هزینه‌های تحصیلی ارائه می‌دهند که هر سال شرایط آن‌ها متفاوت بوده و ممکن است برای دانشجویان یک کشور خاص معتبر باشد.

در روسیه، امکان دریافت بورسیه‌های دولتی و غیردولتی و همچنین کمک هزینه تحصیل برای دانشجویان خارجی و بین‌المللی وجود دارد. این امر، به همراه سایر مزایایی که تحصیل در روسیه برای دانشجویان بین‌المللی دارد، این کشور را به مقصدی محبوب برای مهاجران دانشجو تبدیل کرده است.

تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

یکی از مزایای منحصر به فرد تحصیل در روسیه، عدم نیاز به داشتن مدرک زبان برای زبان روسی است. در حقیقت، این امکان وجود دارد که بدون مدرک زبان روسی و حتی بدون آشنایی با این زبان، در دانشگاه‌های برتر روسیه تحصیل کنید. برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد اغلب به زبان انگلیسی در این دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند.

در صورت تمایل به یادگیری زبان روسی، می‌توانید در دوره‌های مقدماتی زبان روسی برای دانشجویان بین‌المللی یا دوره‌های زبان روسی در دانشگاه شرکت کنید. همچنین، اگر زبان انگلیسی را به عنوان زبان اصلی برنامه‌های آموزشی انتخاب کنید، می‌توانید دوره‌های دانشگاهی مناسبی را پیدا کنید. همچنین، در دوره‌های مقدماتی زبان روسی برای دانشجویان خارجی یا در دوره‌های زبان روسی در دانشگاه، می‌توانید زبان روسی را به طور جامع فرا بگیرید.

اگر از بورسیه دولت روسیه استفاده کنید، ممکن است در طول سال بتوانید به صورت رایگان درس زبان روسی بگیرید. در این مدت، مهارت‌های کافی در زبان روسی را برای شروع آموزش برنامه‌های پایه به دست خواهید آورد.

علاوه بر این، بورسیه‌های تحصیلی زیادی بدون نیاز به آزمون آیلتس برای دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در روسیه وجود دارد. دانشگاه‌های برتر روسیه در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ قرار دارند و برخی از دانشگاه‌های معتبر جهان نیز در آن‌ها وجود دارند. امکان ثبت نام در رشته‌های مختلف برای تحصیل در روسیه بدون نیاز به آزمون‌های آیلتس، تافل و سایر آزمون‌ها برای همه وجود دارد. به طور خلاصه، می‌توان گفت که تحصیل در روسیه بدون نیاز به آزمون آیلتس امکان‌پذیر است.

تحصیل در روسیه برای دانشجویان بین‌المللی یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل در خارج از کشور است. حتی امکان دریافت بورسیه تحصیلی از دولت روسیه بدون نیاز به داشتن مدرک زبان نیز فراهم شده است. روسیه یکی از مقاصد تحصیلی برتر است که دانشجویان بین‌المللی از بورسیه‌های تحصیلی کاملاً تأمین شده برخوردار می‌شوند و توسط دولت روسیه مالیاتی برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود.

دانشگاه‌های روسیه در انتخاب زبان محدودیتی ندارند. همانطور که ذکر شد، دوره‌های مقدماتی زبان روسی برای کسانی که زبان روسی را نمی‌دانند و قادر به تحصیل در آن زبان نیستند، ارائه می‌شود. البته باید توجه داشت که عدم داشتن مدرک زبان بدان معنی نیست که زبان انگلیسی را نمی‌فهمیدید، بنابراین برای ادامه تحصیل راحت‌تر در این کشور، نیاز به آشنایی بیشتر با زبان انگلیسی و شرکت در آزمون‌های آیلتس، تافل و سایر آزمون‌ها خواهید داشت.

مهلت درخواست و ثبت‌نام دانشگاه‌های روسیه

متقاضیان میتوانند به صورت کلی در دو دوره‌ی پادفک (مقدمات) و دوره‌ی اصلی تحصیل آکادمیک در کشور روسیه شرکت نمایند. در صورتی که تمایل به شرکت در دوره‌ی آمادگی (پادفک) را دارید، باید حداکثر تا ۱۵ نوامبر، درخواست خود را ارسال کنید. اما اگر میخواهید در دوره‌ی اصلی دانشگاه شرکت کنید، باید تا قبل از ماه مارس اقدامات لازم را انجام دهید. فرآیند پذیرش دانشگاه‌ها از ماه مارس آغاز میشود و تا آگوست و ژانویه ادامه خواهد داشت.

شروع کلاس‌های دوره‌ی پادفک، در صورت رسیدن تعداد داوطلبان به حد نصاب، از ماه سپتامبر خواهد بود. همچنین، آغاز کلاس‌های دوره‌ی اصلی دانشگاه نیز از اوایل سپتامبر است. افرادی که تمایل به دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کشور روسیه را دارند، میتوانند از راه‌های مختلفی اقدام کنند و یکی از روش‌ های مطمئن و امن نیز اقدام از طریق یک موسسه و وکیل مهاجرتی معتبر است.

مزایا و امتیازات تحصیل در روسیه

یکی از کشورهای جذاب برای تحصیل در سطح بین‌المللی، روسیه است. این کشور امکانات و مزایای متعددی را برای دانشجویان ارائه می‌دهد که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

 • 1. مقرون به صرفه بودن هزینه‌ها: تحصیل در روسیه به دانشجوان امکان می‌دهد با هزینه کمتری نسبت به بسیاری از کشورهای غربی زندگی کنند. هزینه‌های معیشتی در روسیه نسبتاً پایین‌تر است و دانشجویان می‌توانند با حداکثر مبلغ 2868 دلار در ماه، زندگی راحتی داشته باشند.
 • 2. بورسیه‌های تحصیلی: روسیه به نزدیک به 15000 نوع بورسیه تحصیلی در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهد. این بورسیه‌ها با شرایط متنوعی ارائه می‌شوند و این کشور تلاش می‌کند تا دانشجویان با استعداد را به خود جذب کند. حضور بیش از 300000 دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه‌های روسیه، از موفقیت این سیاست در جلب دانشجوهای بین‌المللی خبر می‌دهد.
 • 3. دانشگاه‌های معتبر و جهانی: دانشگاه‌های روسیه در بین برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند و در برخی از رشته‌ها مانند فیزیک، مهندسی و پزشکی، برتری دارند. تحصیل در این دانشگاه‌ها به دانشجویان ملی و بین‌المللی امکان می‌دهد از آموزش با کیفیت و شهرت جهانی بهره‌مند شوند.
 • 4. امکانات مدرن و خوابگاه‌ های به‌روز: روسیه با سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های دانشگاهی، خوابگاه‌ها و امکانات مدرن، به دانشجویان راحتی و آسایش می‌بخشد. دانشجویان در محیطی مناسب و مدرن تحصیل خواهند کرد و نیازهایشان را برطرف خواهند کرد.
 • 5. دوره‌های آموزشی زبان روسی: یادگیری زبان روسی، علاوه بر اثربخشی در تسلط بر زبان، به رزومه تحصیلی و کاری شما ارزش افزوده می‌دهد. دانشگاه‌های روسیه دوره‌های آموزشی یکساله زبان روسی برای دانشجویان بین‌المللی برگزار می‌کنند تا آنها را در یادگیری زبان کمک کنند.
 • 6. محیط مهمان‌دوستانه: با وجود تصوری که ممکن است وجود داشته باشد که زندگی در روسیه در محیطی سرد و دلگیر صورت می‌گیرد، تجربه فارغ‌التحصیلان نشان می‌دهد که مردم روسیه بسیار مهمان‌دوست هستند و دانشجویان در محیطی آرام و امن قادر به تحصیل خواهند بود.

شهرهای دانشجویی در روسیه

شهرهای مسکو و سن پترزبورگ، به عنوان دو شهر برجسته و معروف در روسیه، جزء مقاصد پرطرفدار برای تحصیلات دانشجویان در این کشور محسوب می‌شوند. این دو شهر علاوه بر بالاترین تعداد پذیرش دانشجویان، با شناخته شدن و جاذبه خاص خود، به عنوان مقصدهای اصلی تحصیلی در روسیه شناخته می‌شوند.

تحصیل در مسکو

مسکو به عنوان پایتخت روسیه و بزرگترین شهر اروپا، تجربه‌ای بی‌نظیر از تحصیل و زندگی را برای دانشجویان به ارمغان می‌آورد. تحصیل در این شهر امکان برخورد و هم‌زیستی با فرهنگ‌های مختلف، بازدید از کلیساهای ارتدوکس و استفاده از سیستم متروی مشهور را فراهم می‌کند. با وجود ۱۴ دانشگاه در این شهر، اینجا برنامه‌های گسترده‌ای در حوزه‌های علمی، دانشگاهی، آزمایشگاهی و تحقیقاتی تحت نظر اساتید با تجربه ارائه می‌شوند. تحصیل در رشته‌های متنوعی در دانشگاه‌های مسکو امکان‌پذیر است؛ از جمله:

⏪ مهندسی برق
⏪ مهندسی مکانیک

⏪ نانوتکنولوژی
⏪ علوم پزشکی
⏪ اقتصاد
⏪ حقوق
⏪ روابط بین‌الملل

باید توجه داشت که هزینه‌های تحصیل در مسکو نسبت به سایر شهرها بیشتر است، زیرا مسکو یکی از گران‌ترین شهرهای روسیه به شمار می‌رود.

تحصیل در سن پترزبورگ

سن پترزبورگ، که به عنوان “ونیز شمال” شهرت دارد، با معماری، هنر، موسیقی و به طور کلی فرهنگ پرباری که در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد، یکی از مقصدهای محبوب برای تحصیل در نظر گرفته می‌شود. این شهر شامل ۷ دانشگاه است که دانشجویان ملی و بین‌المللی را می‌پذیرد. باید ذکر کرد که تحصیل در برخی از دانشگاه‌های سن پترزبورگ به زبان انگلیسی نیز امکان‌پذیر است. برخی از رشته‌های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه‌های این شهر عبارتند از:

⏪ روانشناسی
⏪ هنرهای زیبا
⏪ فناوری اطلاعات (IT)
⏪ اقتصاد
⏪ مدیریت
⏪ علوم اجتماعی
⏪ تکنولوژی

با توجه به این معرفی، تحصیل در روسیه به دانشجویان امکانات و فرصت‌های بسیاری را برای توسعه تحصیلی و شخصی آنها فراهم می‌کند.

آیا امکان انجام کار در حال تحصیل در روسیه وجود دارد؟

در پاسخ به این سؤال که آیا تحصیل در روسیه سخت است، بیان کرده‌ایم که شرایط آب و هوایی روسیه می‌تواند تحصیل در این کشور را دشوار کند. اگر هزینه‌های زندگی نیز باعث سختی تحصیل برای شما شده باشد، انجام کار در همان زمان با تحصیل می‌تواند به شما در تسهیل شرایط تحصیل در روسیه کمک کند.

دریافت مجوز کار تمام وقت برای دانشجویان بین‌المللی در روسیه امکان‌پذیر است، به شرطی که از اداره کل مهاجرت مجوز را دریافت کنند. دانشجویان می‌توانند با ارائه مدارک لازم برای دریافت این مجوز که یک سال اعتبار دارد، اقدام کنند. صدور مجوز کار حدود ۱۰ روز کاری زمان می‌برد. مدارک لازم برای دریافت مجوز کار تا حد زیادی مشابه مدارک لازم برای تحصیل در روسیه است و شامل موارد زیر است:

☑️ پذیرش تحصیلی
☑️ پاسپورت
☑️ کارت مهاجرت
☑️ فیش پرداخت هزینه مجوز
☑️ قرارداد کاری
☑️ نامه تایید سلامت
☑️ تاییدیه دانشگاه.

دانشجویانی که در دانشگاه یا سازمان‌های مرتبط با آن کار می‌کنند، نیازی به دریافت مجوز از سازمان کل مهاجرت روسیه ندارند.

مشاوره تحصیل در روسیه

یکی از مسائلی که در فرآیند درخواست ویزا برای تحصیل در روسیه باید مد نظر قرار داد، احتمال رد شدن یا ریجکت ویزا است. این امر معمولاً اتفاق نادری است، اما در برخی موارد ممکن است به دلایل مختلفی ویزای شما رد شود. این دلایل می تواند شامل کامل نبودن مدارک، عدم تطابق اطلاعات با مدارک ارائه شده یا عدم دریافت مجوز خروج از کشور از جمله مواردی باشد که ممکن است باعث رد درخواست شود. برای جلوگیری از این مشکلات، توصیه می شود دانشجویان مدارک خود را با دقت بررسی کنند. در صورت رد درخواست ویزا از سوی کشور روسیه، می توانید درخواست دوباره را ارسال کنید، اما باید به این نکته توجه کنید که این اقدام نیازمند ارسال مجدد اسناد و مدارک به سفارت روسیه و پرداخت هزینه مجدد بررسی مدارک است.

از معایب انتخاب روسیه به عنوان مقصد تحصیل می توان به نقاط ضعفی اشاره کرد. به عنوان مثال، اگر دانشجو در یک کشور در حال توسعه تحصیل کرده باشد، سطح علمی و تحصیلی او ممکن است برای پذیرش در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی معتبر روسیه کافی نباشد.

همچنین، بعضی از بورس های تحصیلی اعطا شده فقط هزینه شهریه دانشجو را تامین می کند و دانشجو باید هزینه های زندگی، بیمه درمانی و سایر هزینه ها را به صورت شخصی تامین کند. علاوه بر این، فرصت های شغلی برای دانشجویان بین المللی در روسیه محدود است، در حالی که در کشورهای دیگر در اروپا و آمریکا فرصت های کار پاره وقت برای دانشجویان وجود دارد.

در ضمن، حمل و نقل در روسیه به طور کلی آسان نیست. ایستگاه های مترو مناسب برای استفاده عموم قرار نگرفته اند و بسیاری از مردم بومی روسیه توانایی برقراری ارتباط به زبان انگلیسی را ندارند. بنابراین، اگر شما زبان روسی را به خوبی مسلط نیستید، ممکن است در ارتباط با سایر افراد احساس ناراحتی کنید. این مسائل می توانند به عنوان معایب ادامه تحصیل در روسیه در سال های 2023-2024 مطرح شوند. با این حال، در برابر این معایب، مزایای تحصیل در روسیه نیز وجود دارد.

روسیه، یکی از کشورهایی است که در صحنه جهانی نفوذ قدرتمندی دارد و در زمینه‌های مختلفی از جمله سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی نقش مهمی را ایفا می‌کند. در حال حاضر، عمدتاً کشورهای اروپایی، آمریکا، استرالیا و کانادا به عنوان مقاصد تحصیلی برای دانشجویانی که توانایی پرداخت هزینه‌های گزاف زندگی در کشورهای پیشرفته را دارند، مورد توجه قرار می‌گیرند. اما قابل توجه است که هزینه‌های آموزش عالی در این کشورها رو به کاهش است.

بدون شک کیفیت آموزش در این کشورها، به خصوص در دانشگاه‌های برتر جهان، بسیار بالاست، اما اغلب برای طبقه متوسط جامعه قابل دسترسی نیست. به همین دلیل، دانشگاه‌های روسیه به عنوان گزینه‌ای مناسب برای دانشجویان بین‌المللی در طبقه متوسط ظاهر می‌شوند. در سال‌های اخیر، وضعیت آموزش عالی و اقتصاد کشورهایی مانند مالزی و سنگاپور به حدی امیدوارکننده نبوده است، اما بدون شک، چشم‌انداز آموزش عالی در روسیه نسبت به سایر کشورها بهتر به نظر می‌رسد.

یکی دیگر از مزایای انتخاب روسیه به عنوان مقصد تحصیل، فرصت‌ها و بورسیه‌هایی است که هر ساله دولت روسیه برای دانشجویان بین‌المللی مستعد و شایسته اعلام می‌کند. دریافت کنندگان این بورسیه‌ها در ابتدا باید یک دوره کوتاه مقدماتی یادگیری زبان روسی را طی کنند. در این دوره، دانشجویان با زبان و فرهنگ روسی، سنت‌های دیرینه این کشور و دروس پایه‌ای مانند فیزیک، شیمی، ریاضیات و سایر دروس مرتبط آشنا می‌شوند. سپس پس از اتمام دوره مقدماتی، دانشجویان به فراگیری دروس تخصصی دوره اصلی می‌پردازند. از این موارد می‌توان نتیجه گرفت که روسیه فرصت بسیار عالی‌ای را برای دانشجویان از سراسر جهان ایجاد کرده است تا آن‌ها با فرهنگ و زبان جدید این کشور آشنا شوند.

در ضمن، یکی دیگر از مزایای تحصیل در روسیه هزینه‌های زندگی بسیار پایین است و دانشجویان می‌توانند از امکانات مقرون به صرفه اقامتی که توسط دانشگاه‌ها ارائه می‌شود، بهره‌مند شوند. همچنین، به برخی از دانشجویان کمک‌هزینه‌ای جهت گذران زندگی اعطا می‌شود. ارائه خوابگاه‌ها نه تنها از نظر اقتصادی برای دانشجویان مقرون به صرفه است، بلکه به طور قابل توجهی امنیت دانشجویان را تامین می‌کند.

در روسیه، عموماً پرداخت یکجا شهریه دانشگاه‌ها الزامی نیست و برای دانشجویان این امکان وجود دارد که هزینه شهریه را به صورت اقساط و در چهار مرحله پرداخت کنند. همچنین، در برخی از دانشگاه‌های روسیه، امکان پذیرش بدون ارائه مدرک برای اثبات تمکن مالی نیز وجود دارد که این فرصتی مناسب برای دانشجویانی است که در طبقه متوسط جامعه قرار دارند و نمی‌خواهند فرصت تحصیل در کشوری دور از خانه و در فرهنگ جدید را از دست بدهند.

در نهایت، باید به این نکته اشاره کرد که روسیه یک مکان مناسب است که دانشجویان می‌توانند در آن آموزش پیشرفته را در یک محیط مدرن و غنی با هزینه کمتر و بدون هیچ مانعی کسب کنند. با توجه به تمامی نکاتی که گفته شد، روسیه می‌تواند یک مقصد تحصیلی ایده‌آل برای ساکنان طبقه متوسط و کشورهای در حال توسعه باشد.

تحصیل در روسیه + شرایط و هزینه 2023

تحصیل در روسیه + شرایط و هزینه 2023

برچسب ها

تحصیل در روسیه 2023 شرایط تحصیل در روسیه هزینه تحصیل در روسیه ۲۰۲۳ تحصیل رایگان در روسیه مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

دریافت بورسیه دولتی روسیه 2023 - 2024,هزینه های تحصیل در روسیه ۲۰۲۳ - ۲۰۲۴,توصیه نامه برای مقاطع ارشد و دکتری,هزینه تحصیل در روسیه 2023 - 2024,بورسیه دولتی روسیه 2023 - 2024,تحصیل در روسیه 2023 - 2024,تحصیل در مقاطع مختلف آموزش,تحصیل در روسیه 2023 - 2024,تحصیل در روسیه 2023 - 2024,ادامه تحصیل در روسیه ۲۰۲۳,سامانه روادید الکترونیکی,بهترین کشور برای مهاجرت,بورسیه‌ تحصیلی روسیه,مهاجرت کاری به روسیه,گواهینامه بین المللی,تحصیل در روسیه ۲۰۲۳,مجوز خروج از کشور,مهاجرت به روسیه,گواهی تمکن مالی,مدارک مورد نیاز,ادامه تحصیل در,زندگی در روسیه,مدارک مورد نظر,تحصیل در روسیه,اقامت در روسیه,گرفتن پاسپورت,پاسپورت روسیه,گذرنامه موقت,سفر به روسیه,ادامه تحصیل,انگیزه نامه,سفارت روسیه,ویزای روسیه,روسیه ۲۰۲۳,کردیت کارت,دولت روسیه,گپ تحصیلی,ویزا

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

تحصیل در روسیه + شرایط و هزینه 2023

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل