تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

رشته های بورسیه علوم تجربی

📚 خلاصه ای از مقاله رشته های بورسیه علوم تجربی:

رشته های بورسیه علوم تجربی

در این مقاله، لیست رشته های بورسیه علوم تجربی، شرایط رشته های بورسیه دار، نحوه ثبت نام دانشگاه های بورسیه تجربی در ایران و بورسیه خارج از کشور توضیح داده شده است

رشته های بورسیه علوم تجربی

رشته های بورسیه علوم تجربی

لیست رشته‌های دانشگاهی در حوزه علوم تجربی همراه با روند ثبت نام، در کتابچه‌ی انتخاب رشته آزمون کنکور تجربی انتشار می‌یابد. افرادی که شرایط لازم را دارند، می‌توانند در زمان تعیین شده، اقدام به انتخاب رشته‌های مرتبط با بورسیه در دانشگاه‌های مختلف نمایند.

آزمون کنکور تجربی در دو مرحله برگزار می‌شود تا داوطلبان را سنجیده و ارزیابی کند. افراد علاقه‌مند می‌توانند با کسب رتبه و نمره‌ی مورد نیاز، به رشته‌های تخصصی خود راه یابند. در واقع، کنکور تجربی به خاطر رقابت فراوان برای ورود به رشته‌های پزشکی و مشابه، یکی از آزمون‌های مهم در کشور است.

باید توجه داشت که جذب دانشجویان در رشته‌های محبوب مانند پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و سایر موارد، بسیار رقابتی و سخت است. از طرف دیگر، رشته‌های دیگر علوم تجربی نیز به دلیل تعداد محدود فرصت‌های شغلی، رقابت شدیدی را دربر می‌گیرند.

از دیدگاه دیگر، رقابت بین رشته‌های دانشگاهی در حوزه علوم تجربی نشان می‌دهد که دانشجویان برای ورود به رشته‌های مختلف باید تلاش بیشتری را به عمل آورند تا بتوانند رتبه موردنظر را کسب کنند. این امر باعث می‌شود که دانشجویان پس از قبولی در دانشگاه‌ها، امکانات تحصیل رایگان و حتی فرصت‌های شغلی متنوع را دریافت کنند.

برای اطلاعات بیشتر، به بررسی شرایط و فهرست رشته‌های دانشگاهی در حوزه علوم تجربی، روش ثبت نام در دانشگاه‌ها و همچنین فرصت‌های بورسیه خارج از کشور در زمینه تخصص‌های تجربی خواهیم پرداخت.

رشته های بورسیه علوم تجربی

لیست رشته های بورسیه علوم تجربی

لیست رشته‌های موردنظر بورسیه در حوزه علوم تجربی با توجه به رقابت فزاینده، ترتیب اولویت انتخاب رشته‌ها برای داوطلبان را تغییر داده است. در واقع، بیشتر داوطلبان به دنبال انتخاب رشته‌هایی هستند که در بازار کار تقاضا دارند، به ویژه رشته‌های پزشکی. اما باید توجه داشت که انتخاب رشته‌های پرطرفدار همچنان تضمینی برای ورود به بازار کار نیست.

برای انتخاب درست، داوطلبان می‌توانند به لیست رشته‌های موردنظر بورسیه علوم تجربی در دفترچه انتخاب رشته کنکور مراجعه کنند. این لیست به همراه شرایط پذیرش و مزایای مالی و شغلی در هر رشته، اطلاعات مفصلی را ارائه می‌دهد. با مطالعه دقیق این لیست، داوطلبان می‌توانند انتخابی آگاهانه‌تر داشته باشند.

لیست رشته های بورسیه علوم تجربی

اکثر این رشته‌ها نیازمند پذیرش از طریق آزمون و مصاحبه هستند. به عنوان مثال، در رشته‌های پیراپزشکی مانند تکنولوژی پرتوشناسی، انتخاب‌پذیری تنها با کسب نمره قبولی در آزمون و مصاحبه امکان‌پذیر است.

در نهایت، اطلاعات مرتبط با شرایط پذیرش و بورسیه باید به دقت موردبررسی قرار گیرد. داوطلبان باید با دقت نیازمندی‌ها و شرایط مختلف رشته‌های بورسیه را مطالعه کنند و تصمیم‌گیری مناسبی انجام دهند.

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور تجربی
بیشتر بخوانید: رشته های بدون کنکور تجربی

دانشگاه های بورسیه علوم تجربی در ایران

بیشتر داوطلبان کنکور تجربی در موقع انتخاب رشته‌ی تحصیلی، به عوامل مختلفی مانند علاقه‌مندی‌ها، شرایط بازار کار، درآمد ممکن از رشته‌های انتخابی، اشتغال در ارگان‌های تحت پوشش بورسیه‌ها، هزینه‌های تحصیل و… توجه می‌کنند. تصمیم‌گیری صحیح نیاز به بررسی کامل تمامی عوامل دارد. برای این منظور، داوطلبان باید با توجه به همه معیارهای مذکور، کد رشته‌های محل انتخابی خود را با دقت انتخاب کنند و در فرم انتخاب رشته کنکور، این کدها را وارد کنند.

با توجه به عدم اطمینان از وضعیت استخدام در رشته‌های علوم تجربی، داوطلبان می‌توانند با توجه به رتبه و نمره‌ای که به دست آورده‌اند، شانس خود در پذیرش رشته‌های دارای بورسیه را آزمایش کنند. ابتدا باید شرایط پذیرش مربوط به هر دانشگاه مورد نظر را بررسی کنند و اگر نمره‌ی مطلوب را برای کد رشته محل مربوطه کسب کردند، می‌توانند به مرحله‌ی بعدی انتخاب رشته بروند.

دانشگاه‌های بورسیه علوم تجربی در ایران اطلاعات مرتبط را در دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری تجربی ارائه می‌دهند. شرایط و معیارهای پذیرش رشته‌های دارای بورسیه و نیز اطلاعات خاص مربوط به هر دانشگاه پذیرنده در توضیحات مرتبط با هر کد رشته محل در دفترچه آمده است. بر اساس این اطلاعات، داوطلبان می‌توانند تصمیم‌گیری بهتری در مورد انتخاب رشته‌های خود داشته باشند.

میان دانشگاه‌های بورسیه علوم تجربی در ایران، دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) تحت نظر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار دارند. شرایط ویژه‌ای برای پذیرش در این دانشگاه‌ها وجود دارد که شامل نمره‌ی علمی، کد رشته محل، مصاحبه و معاینات جسمانی می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه ثبت نام در دانشگاه‌های بورسیه علوم تجربی، به سایت سازمان سنجش مراجعه کنید. هر دانشگاه نیز اطلاعات تکمیلی را در سایت خود منتشر می‌کند.

بیشتر بخوانید: شغل های رشته تجربی
بیشتر بخوانید: شغل های رشته انسانی

شرایط رشته های بورسیه دار علوم تجربی

برای ورود به رشته‌های بورسیه دار علوم تجربی در دانشگاه‌ها، داوطلبان باید از شرایط خاصی برخوردار باشند تا بتوانند کد رشته‌های مشمول بورسیه را انتخاب کنند. این شرایط به دو دسته تقسیم می‌شوند: شرایط عمومی که برای تمام دانشگاه‌های دارای بورسیه مشابه است، و شرایط اختصاصی که برای هر دانشگاه متفاوت است. در ادامه به شرایط رشته‌های بورسیه دار علوم تجربی در دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه علوم پزشکی بقیه اله (عج) می‌پردازیم.

 • شرایط عمومی برای ورود به رشته‌های بورسیه دار علوم تجربی:
  1. اعتقاد به دین اسلام و پایبندی به قوانین جمهوری اسلامی ایران.
  2. عدم عضویت یا وابستگی به گروه‌های سیاسی، انحرافی و غیرقانونی.
  3. فاقد سابقه فساد اخلاقی، مالی و جرم مواد مخدر.
  4. پذیرش تعهد مالی برای پرداخت هزینه‌های تحصیلی در صورت انصراف از تحصیل.
 • شرایط اختصاصی برای دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران:
  1. کسب نمره‌ی مورد نیاز در آزمون کنکور.
  2. عبور از مراحل مصاحبه و گزینش دانشگاه.
  3. اخذ نمره‌ی قبولی در آزمون معاینات جسمانی.
 • شرایط اختصاصی برای دانشگاه علوم پزشکی بقیه اله (عج):
  1. کسب نمره‌ی مورد نیاز در آزمون کنکور.
  2. پاسخگویی به مصاحبه‌های دانشگاه.
  3. اخذ نمره‌ی قبولی در آزمون معاینات جسمانی.
 • شرایط اختصاصی برای دانشگاه علوم پزشکی بقیه اله (عج):
  1. حداکثر سن مجاز برای داوطلبان 20 سال تمام است. در صورت عضویت یکساله در بسیج و عضویت به عنوان بسیج تا سقف دو ماه، یکسال به حداکثر سن داوطلب اضافه می‌شود. همچنین برای اعضای درجه یک خانواده شهدا، جانبازان، آزادگان و مفقودالاثرها، تا میزان پنج سال به سن داوطلب اضافه می‌شود.
  2. کسب نمره علمی مورد نیاز در آزمون کنکور سراسری برای رشته‌های مختلف علوم پزشکی.
  3. داوطلبان باید حداقل معدل مورد نیاز در دیپلم و یا پیش دانشگاهی را برای ورود به رشته‌های مختلف دانشگاه علوم پزشکی بقیه اله (عج) داشته باشند.
 • شرایط اختصاصی برای دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی:
  1. حداقل سن پذیرش داوطلبان باید از 16 سال باشد و حداکثر سن 23 سال تمام است. در صورتی که متقاضیان فرآیند خدمت سربازی خود را به پایان رسانده باشند، حداکثر سن افزایش خواهد یافت.
  2. برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی، معدل کل دیپلم باید حداقل 16 باشد و همچنین کسب نمره علمی 9000 و بالاتر در آزمون کنکور سراسری مورد نیاز است.
  3. برای رشته‌های پرستاری و پیراپزشکی، داوطلبان باید دارای کاردانی فوریت‌های پزشکی با معدل کل دیپلم حداقل 16 و کسب نمره علمی 7000 و بالاتر در آزمون کنکور سراسری باشند.
  4. داوطلبان متقاضی باید به شرایط و نیاز‌های وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و همچنین مقررات آموزشی وزارت بهداشت پایبند باشند.
  5. در طول دوره تحصیل، دانشجویان از حمایت مالی ارگان تحت بورسیه برخوردار خواهند بود و ماهیانه مبلغی به عنوان کمک هزینه تحصیل دریافت می‌کنند.
  6. در زمان مصاحبه، داوطلبان باید کارت پایان خدمت سربازی خود را ارائه دهند.
  7. پس از شرکت در مصاحبه، گزینش و معاینات پزشکی، و تایید نهایی توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، دانشجویان می‌توانند دوره تحصیل خود را در رشته انتخابی شروع کنند.
  8. پس از فارغ‌التحصیلی، دانشجویان موظف به تعهد خود به عمل نموده و به استخدام ارگان مورد نظر بر اساس قوانین استخدامی در آینده خواهند رفت. افراد به استخدام ارگان‌های وزارت دفاع، نیروی انتظامی و سایر ارگان‌های مشابه درآمده از امتیازات بیشماری برخوردار خواهند بود.
  9. برای رشته‌های علوم پزشکی، هزینه‌های آموزشی و خدماتی، شامل شهریه پرداز و هزینه‌های مختلف، بر عهده دانشجو می‌باشد. دانشگاه علوم پزشکی ارتش هیچ تعهدی در قبال پرداخت هزینه‌های مذکور ندارد.

داوطلبان برای کسب اطلاعات دقیق‌تر و آگاهی از شرایط دقیق هر دانشگاه، می‌توانند به وب‌سایت‌های مربوطه مراجعه کرده و اطلاعات را از منابع رسمی به دست آورند.

بیشتر بخوانید: شغل های رشته زبان
بیشتر بخوانید: مشاغل رشته هنر
بیشتر بخوانید: شغل های رشته ریاضی و فیزیک

بورسیه خارج از کشور رشته های تجربی

درست است که رشته‌های علوم تجربی، به ویژه رشته‌های علوم پزشکی، می‌توانند شانس بیشتری برای مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور را فراهم کنند. این رشته‌ها از آنجا که در تقریباً تمام کشورها نیاز به حرفه‌ای‌های علوم پزشکی و بهداشت دارند، می‌توانند در برنامه‌های بین‌المللی تحصیلی برای دانشجویان بورسیه خارج از کشور جایگاه ویژه‌ای داشته باشند.

در این راستا، برنامه‌های بورسیه خارج از کشور ممکن است از طریق دولت‌ها، سفارتخانه‌ها، دانشگاه‌ها و سازمان‌های بین‌المللی مختلف ارائه شوند. بورسیه‌های خارج از کشور معمولاً شامل تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و شناخته شده جهانی، هزینه‌های تحصیلی، هزینه‌های زندگی، و حتی ممکن است تعهد به بازگشت و خدمت به کشور مبدأ پس از فارغ‌التحصیلی نیز شامل شود.

✅ برای موفقیت در فرآیند مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور، داوطلبان باید به موارد زیر توجه داشته باشند:

👈 1. آمادگی تحصیلی: داوطلبان باید دارای تراز و نمره مناسبی در آزمون کنکور تجربی باشند تا بتوانند به دانشگاه‌های معتبر و مورد تایید بورسیه درخواست دهند.

👈 2. مهارت‌های زبان: بسیاری از دانشگاه‌های خارجی برای قبولی و پذیرش داوطلبان از زبان انگلیسی بهره می‌برند. داوطلبان باید تسلط خوبی به زبان انگلیسی داشته باشند، و در بعضی موارد ممکن است نیاز به آزمون‌های زبانی معترفی دارند، مانند TOEFL یا IELTS.

👈 3. معادل‌سازی مدرک تحصیلی: در بعضی کشورها، ممکن است نیاز به معادل‌سازی مدرک تحصیلی داشته باشید تا دانشگاه‌ها به شما پذیرش دهند. این فرآیند ممکن است مدت زمان زیادی برای تکمیل داشته باشد.

👈 4. آمادگی برای تغییر فرهنگ و محیط: زندگی در یک کشور جدید ممکن است با تغییر فرهنگ و محیط متفاوت باشد. داوطلبان باید آماده باشند که با شرایط جدیدی مواجه شوند.

👈 5. پژوهش درباره بورسیه‌ها: بورسیه‌های مختلف شرایط و مزایای مختلفی دارند. داوطلبان باید به بررسی و تحقیق در مورد بورسیه‌ها بپردازند تا بهترین انتخاب را برای خود انجام دهند.

در نهایت، داوطلبان باید برنامه‌ریزی دقیقی برای تحصیلات خود داشته باشند و تمام تلاش خود را برای کسب تراز مناسب و پذیرش در دانشگاه‌های مورد علاقه‌شان به کار گیرند.

بیشتر بخوانید: رشته های بورسیه دار علوم انسانی
بیشتر بخوانید: رشته های بورسیه ریاضی فیزیک

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی تلفنی می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی رشته های بورسیه تجربی کلیک کنید.

رشته های بورسیه علوم تجربی

رشته های بورسیه علوم تجربی

برچسب ها

رشته های بورسیه علوم تجربی نحوه ثبت نام دانشگاه های بورسیه علوم تجربی شرایط رشته های بورسیه دار علوم تجربی لیست رشته های بورسیه تجربی

رشته های بورسیه علوم تجربی , نحوه ثبت نام دانشگاه های بورسیه علوم تجربی , شرایط رشته های بورسیه دار علوم تجربی , لیست رشته های بورسیه تجربی

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

رشته های بورسیه علوم تجربی

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل