تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

رتبه اصلی در کارنامه کنکور کدام است

📚 خلاصه ای از مقاله رتبه اصلی در کارنامه کنکور کدام است:

رتبه اصلی در کارنامه کنکور کدام است

رتبه اصلی در کارنامه کنکور کدام است و منظور از رتبه زیرگروه چیست ؟ برای یافتن رتبه اصلی کنکور این مطلب را بخوانید

رتبه اصلی در کارنامه کنکور کدام است

رتبه اصلی در کارنامه کنکور کدام است

رتبه اصلی کنکور کدام است؟ این پرسش هر سال پس از انتشار کارنامه اولیه کنکور، توجه و سوال داوطلبان را به خود جلب می‌کند. همان‌طور که می‌دانید، تمامی دانش‌آموزان رشته‌های مختلف پس از فارغ‌التحصیلی از مدرسه، برای ورود به دانشگاه و انجام تحصیلات تکمیلی، مجبور هستند کنکور سراسری را بپذیرند. در حدود یک ماه پس از شرکت در کنکور سراسری، نتایج اولیه از طریق سازمان سنجش منتشر خواهد شد. همه اشخاصی که در کنکور شرکت کرده‌اند، می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت سازمان سنجش، کارنامه خود را مشاهده کنند. در این کارنامه، اطلاعات مهمی نظیر اطلاعات و مشخصات دانش‌آموز، صلاحیت او برای انتخاب رشته و رتبه‌بندی مشخص خواهد شد. با این حال، با توجه به اینکه در این کارنامه چندین رتبه مختلف وجود دارد، داوطلبان در تلاشند تا رتبه اصلی خود را در کارنامه کنکور خود پیدا کنند و ما در اینجا قصد داریم به آن تمرکز کنیم.

رتبه اصلی در کارنامه کنکور کدام است

کارنامه اولیه کنکور دارای اهمیت بالایی برای داوطلبان است و در صورت تمایل به انتخاب دقیق و صحیح رشته، حتماً باید این کارنامه را با دقت بررسی کنند. در بین اطلاعات موجود در این کارنامه، رتبه داوطلب نسبت به سایر اطلاعات دارای حساسیت بیشتری است. زیرا این رتبه مشخص می‌کند که داوطلب باید در کدام دانشگاه و در چه رشته‌ای تحصیل کند. همان‌طور که گفته شد، داوطلبان در هنگام انتشار نتایج اولیه، چندین رتبه مختلف را مشاهده می‌کنند و از این رتبه‌ها، رتبه‌ای که در کارنامه کنکور به عنوان رتبه اصلی آمده است، بیشترین اهمیت را دارد. سایر رتبه‌ها اهمیت کمتری دارند و معیار اصلی برای قبولی دانش‌آموز در رشته و دانشگاه مورد نظر نیستند. در ادامه به‌طور کامل توضیح خواهیم داد که رتبه کنکور چه عددی است، رتبه زیرگروه چه معنایی دارد و کدام رتبه به عنوان رتبه اصلی داوطلب محسوب می‌شود.

رتبه اصلی کنکور کدام است

به منظور پاسخ به سوال “رتبه اصلی کنکور کدام است”، ما نوع‌های مختلف رتبه‌ها در کارنامه کنکور را مورد بررسی قرار می‌دهیم و در نهایت رتبه‌بندی اصلی در کارنامه کنکور را تعیین می‌کنیم. هنگام دریافت کارنامه کنکور خود، شما با یک صفحه روبرو خواهید شد که شامل چندین بخش مختلف است. در هر یک از این بخش‌ها، اطلاعات مختلفی درباره داوطلب قرار داده شده است. بخش‌های اصلی شامل اطلاعات ثبت‌نام و آزمون، وضعیت صلاحیت برای انتخاب رشته‌های مختلف، درصد دروس مختلف و رتبه است. حال به بخش مربوط به رتبه می‌پردازیم که در دو بخش مجزا در کارنامه کنکور قرار دارد. یکی از این بخش‌ها شامل رتبه‌های کلی داوطلب در منطقه، کشور و سهمیه است و بخش دیگر به بررسی رتبه در زیرگروه‌های مختلف می‌پردازد.

رتبه اصلی کنکور کدام است

 

در بخش بالای تصویر، رتبه‌های زیرگروه‌ها و در بخش پایین تصویر، رتبه‌های کلی مشخص شده‌اند. ما به بررسی رتبه‌های زیرگروه می‌پردازیم و سپس به رتبه‌های کلی داوطلب می‌پردازیم. این رتبه‌ها شامل رتبه کشوری، رتبه منطقه‌ای و رتبه سهمیه‌ای هستند. رتبه کشوری نشان‌دهنده رتبه واقعی داوطلب بدون در نظر گرفتن هیچ سهمیه‌ای است و بین تمام شرکت‌کنندگان در سراسر کشور تعیین می‌شود. رتبه منطقه‌ای هم بدون در نظر گرفتن سهمیه‌ای است و نشان‌دهنده رتبه داوطلب در بین افرادی است که هم‌منطقه با او هستند.

رتبه اصلی کنکور

 

برای دانش‌آموزان با سهمیه آزاد، فقط این دو رتبه در کارنامه نمایش داده می‌شود. رتبه اصلی در کارنامه کنکور برای آن دسته از داوطلبانی که سهمیه جانبازی، ایثارگری یا سهمیه دیگری دارند، رتبه سهمیه است. بنابراین، به طور کلی می‌توانیم بگوییم که رتبه اصلی برای داوطلبان با سهمیه آزاد رتبه منطقه و رتبه اصلی برای داوطلبان با سهمیه‌های خاص رتبه سهمیه آن‌ها است. هرچند این پاسخ کلی است و موضوع دیگری هم در این بین اهمیت ویژه‌ای دارد که آن رتبه در زیرگروه است. رتبه در زیرگروه نیز از جنبه دیگری برای داوطلب حائز اهمیت است که در ادامه به آن توضیح خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: کارنامه اولیه کنکور سراسری
بیشتر بخوانید: اعلام نتایج کنکور
بیشتر بخوانید: اعتراض به نتایج کنکور سراسری

رتبه زیرگروه چیست

رتبه زیرگروه در کنکور سراسری مربوط به تقسیم‌بندی دروس براساس ضرایب مختلف است. ضریب دروس در رشته‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد، به همین دلیل دروس با ضرایب یکسان در رشته‌های مختلف در یک زیرگروه قرار می‌گیرند. بدین ترتیب، هر رشته پایه دارای چندین زیرگروه است. به‌عنوان مثال، رشته ریاضی دارای ۳ زیرگروه، رشته تجربی ۵، علوم انسانی ۵، هنر ۵ و رشته زبان دارای ۴ زیرگروه است. بنابراین، با توجه به اهمیت متفاوت ضرایب دروس مختلف در هر زیرگروه، رتبه شما در هر زیرگروه نیز متفاوت خواهد بود. زیرا درصد دروس گوناگون شما در کنکور یکسان نیست.

رتبه زیرگروه چیست

با توجه به این توضیحات، به‌راحتی می‌توانید به پاسخ سوال “رتبه در زیرگروه چیست” برسید. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، رتبه در هر زیرگروه با دیگر زیرگروه‌ها متفاوت است. دلیل این امر نیز تفاوت در درصد دروس مختلف است که در پاراگراف قبل آن را بیان کردیم. اما اینکه کدام رتبه برای شما اهمیت بیشتری دارد وابسته به رشته مورد نظر شما است. به‌عنوان مثال، اگر رشته شما در زیرگروه ۱ قرار دارد، رتبه اصلی در کارنامه کنکور شما مطابق با رتبه در زیرگروه ۱ خواهد بود. در ضمن، اگر رتبه زیرگروه ۱ شما بهتر از رتبه زیرگروه ۲ شما باشد، برای قبولی در رشته‌هایی که در زیرگروه ۱ هستند، شانس بیشتری خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: تراز کنکور
بیشتر بخوانید: رتبه در سهمیه چیست
بیشتر بخوانید: کارنامه سبز کنکور سراسری

 

در صورت نیاز به مشاوره تلفنی رایگان با موبایل می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی رتبه اصلی در کارنامه کنکور کدام است کلیک کنید.

رتبه اصلی در کارنامه کنکور کدام است

رتبه اصلی در کارنامه کنکور کدام است

برچسب ها

رتبه اصلی در کارنامه کنکور رتبه اصلی کنکور کدام است اصلی ترین رتبه در کارنامه کنکور رتبه کنکور کدام عدد است رتبه زیرگروه چیست

اصلی ترین رتبه در کارنامه کنکور,رتبه اصلی در کارنامه کنکور,«رتبه اصلی کنکور کدام است»,رتبه اصلی کنکور کدام است؟,رتبه اصلی کنکور کدام است,رتبه کنکور کدام عدد است,«رتبه در زیرگروه چیست»,رتبه زیر گروه چیست,رتبه زیرگروه چیست

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

رتبه اصلی در کارنامه کنکور کدام است

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل