تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

ثبت نام آزمون MHLE – زمان و نحوه و شرایط 1402

📚 خلاصه ای از مقاله ثبت نام آزمون MHLE – زمان و نحوه و شرایط 1402:

ثبت نام آزمون MHLE

توضیحات جامع درباره نحوه ثبت نام آزمون زبان MHLE برای داوطلبان آزمون زبان وزارت بهداشت و همچنین بررسی زمان و شرایط و راهنمای کامل مراحل ثبت نام ام اچ ال ای ۱۴۰۲ و مشاوره قبولی بیان شده است.

ثبت نام آزمون MHLE – زمان و نحوه و شرایط 1402

ثبت نام آزمون MHLE – زمان و نحوه و شرایط 1402

یک مرکز سنجش آموزش در حوزه پزشکی، آزمون 1402 MHLE را برای دانشجویان دکتری و متقاضیان وزارت بهداشت برگزار می‌کند. همچنین، داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت این مرکز، در آزمون ام‌اچ‌ال‌ای ۱۴۰۲ ثبت‌نام کنند. در این آزمون، مهارت‌های درک مطلب، شنیداری، ساختار، و واژگان متقاضیان سنجیده می‌شود.

امروزه با توجه به پیشرفت گسترده در زمینه تحصیلات و اهمیت بالای زبان انگلیسی در ایران، برگزاری کلاس‌ها و آزمون‌های مختلف برای ارتقای سطح دانش زبان انگلیسی و ارزیابی آن صورت می‌گیرد. MHLE مخفف عبارت “آزمون زبان وزارت بهداشت” است که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می‌شود.

برای ورود مستقیم به وبسایت ثبت نام آزمون MHLE کلیک کنید.

ثبت نام آزمون MHLE

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آزمونی به نام MHLE را برای سنجش توانایی زبان انگلیسی متقاضیان تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی برگزار می‌کند. دانشجویان دکتری گروه پزشکی ملزم به داشتن مدرک زبان هستند و ارائه این مدرک در زمان مصاحبه برای داوطلبان دکتری وزارت بهداشت امتیاز زیادی دارد.

برای اطلاعات بیشتر درباره آزمون MHLE، عناوینی مانند “زمان ثبت‌نام در آزمون MHLE”، “محتوای آزمون MHLE”، “اعلام نتایج آزمون MHLE” و “تفاوت آزمون MHLE با آزمون MSRT” را بررسی خواهیم کرد.

بیش تر بخوانید: ثبت نام آزمون MSRT

زمان ثبت نام آزمون MHLE

آزمون MHLE برای ورود به مقطع دکتری وزارت بهداشت به صورت دوره‌های متعدد در سال برگزار می‌شود تا داوطلبان بتوانند به‌طور کامل آماده شده و در این آزمون شرکت کنند. زمان برگزاری آزمون MHLE ۱۴۰۲ با فاصله حدوداً دو تا سه ماه برنامه‌ریزی می‌شود و افرادی که نتیجه قبولی را کسب نکرده‌اند، می‌توانند در زمان ثبت‌نام آزمون MHLE، مجدداً ثبت‌نام یا نام‌نویسی خود را انجام دهند.

در حال حاضر، زمان ثبت‌نام آزمون MHLE سال ۱۴۰۲ مشخص نشده است. اما هنگامی که زمان ثبت‌نام این آزمون در سال جاری تعیین شود، جدول زمانبندی آن در این بخش قرار خواهد گرفت.

بیش تر بخوانید: ثبت نام آزمون IELTS

بخش های آزمون MHLE

“محتوای آزمون MHLE ۱۴۰۲ شامل ۱۰۰ سؤال است. این سؤالات شامل ۳۰ سؤال در بخش شنیداری، ۴۰ سؤال در بخش ساختار و نگارش و واژگان، و ۳۰ سؤال در بخش درک مطلب می‌باشند. این آزمون در کل دارای ۱۰۰ نمره است و نمره منفی ندارد. اعتبار آزمون زبان MHLE، مانند آزمون تافل، برای مدت دو سال معتبر است.

بخش شنیداری آزمون MHLE

این بخش شامل مکالمه‌هایی است که بین افراد با لهجه آمریکایی صورت می‌گیرد. بعد از هر مکالمه، یک مکث کوتاه ایجاد می‌شود و داوطلب باید به چند سؤال درباره آن مکالمه پاسخ دهد.

بخش ساختار، نگارش و واژگان آزمون MHLE

در این بخش، داوطلب باید به سؤالات ساختاری و سؤالات چند گزینه‌ای پاسخ دهد. این بخش دارای دو دسته سؤال است. در دسته اول، داوطلب باید به سؤالاتی که بخشی از یک جمله خالی است و با انتخاب گزینه مناسب آن را تکمیل کند، پاسخ دهد. در دسته دوم، سؤالاتی وجود دارد که جمله‌ای دارای خطا است و داوطلب باید عبارت نادرست را شناسایی کرده و گزینه مربوطه را انتخاب کند.

بخش درک مطلب آزمون MHLE

این بخش معمولاً شامل ۴ متن آکادمیک و دانشگاهی است که داوطلب باید به سؤالاتی درباره آن متن‌ها پاسخ دهد. در این متن‌ها، سعی شده است از موضوعات بیشتری در حوزه پزشکی و سلامت استفاده شود.

بیش تر بخوانید: سایت سنجش پزشکی sanjeshp.ir

آموزش تصویری ثبت نام در آزمون MHLE در سال 1402

یکی از آزمون‌های برگزار شده توسط وزارت بهداشت هر سال برای پذیرش داوطلبان در مقاطع دکتری تخصصی و پژوهشی رشته‌های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی، داروسازی و دندان‌پزشکی، آزمون زبان انگلیسی عمومی MHLE است. ثبت نام در این آزمون از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور با آدرس sanjeshp.ir انجام می‌شود.

به دلیل محدودیت ظرفیت ثبت نام، متقاضیان باید به سرعت با ارائه مدارک مورد نیاز (اسکن یک قطعه عکس پرسنلی، کارت ملی و صفحه اول شناسنامه) به سایت مذکور مراجعه کرده و مطابق با مراحل تصویری زیر عمل کنند.

مرحله اول: ورود به سامانه اینترنتی سنجش آموزش پزشکی کشور به آدرس sanjeshp.ir و انتخاب گزینه “زبان – MHLE” از منوی سمت راست سایت.

بیش تر بخوانید: ثبت نام آزمون تافل

ثبت نام آزمون MHLE بخش 1

مرحله دوم: کلیک بر روی عبارت “Send Documents and Register”.

ثبت نام آزمون MHLE بخش 2

مرحله سوم: در صفحه جدید، مجدداً گزینه “Send Documents and Register” را انتخاب کنید.

ثبت نام آزمون MHLE بخش 3

مرحله چهارم: پس از مطالعه ضوابط شرکت در آزمون، گزینه مربوط به “اینجانب موارد فوق و دفترچه را مطالعه نموده و می‌پذیرم” را فعال کنید.

ثبت نام آزمون MHLE بخش 4

مرحله پنجم: کد ملی خود را وارد کرده و روی گزینه ادامه کلیک نمایید.

ثبت نام آزمون MHLE بخش 5

مرحله ششم: کد ملی خود را بدون خط فاصله وارد کرده و روی گزینه پرداخت الکترونیکی کلیک کنید.

زمان ثبت نام آزمون MHLE

مرحله هفتم: در این مرحله، صفحه‌ای نمایش داده می‌شود که باید آزمون مورد نظر خود را انتخاب کرده و در نهایت دکمه “ادامه” را بزنید.

سایت ثبت نام آزمون MHLE

مرحله هشتم: اطلاعات فردی خود را در فیلدهای نمایش داده شده وارد کنید و پس از اطمینان از صحت اطلاعات، دکمه “ثبت اطلاعات و ادامه خرید اعتبار” را انتخاب کنید. (هزینه شرکت در آزمون سال ۱۴۰۰ مبلغ ۱۴۵,۸۵۰ تومان است که می‌توانید با استفاده از کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب پرداخت کنید.)

شرایط ثبت نام آزمون MHLE

مرحله نهم: در پایان، پس از وارد کردن اطلاعات مربوط به کارت بانکی خود در جایگاه‌های مشخص شده، دکمه “پرداخت” را کلیک کنید.

نحوه ثبت نام آزمون MHLE

پس از پرداخت، به صفحه اصلی بازگشته و مدارک اسکن شده را به صورت جداگانه در سامانه بارگذاری کنید. برای ارسال عکس پرسنلی، گزینه “Personal Photo” را انتخاب کنید، برای کارت ملی گزینه “National Card” و برای شناسنامه گزینه “ID Card”. سپس گزینه “Registration” را فعال کنید تا امکان تکمیل فرم ثبت نام برای شما فراهم شود. با کلیک بر روی گزینه “Registration”، فرم ثبت نام با عنوان “Form Registration” نمایش داده می‌شود و پس از دریافت کد رهگیری ثبت نام، فرآیند نام‌نویسی تکمیل می‌شود.

تذکر: اگر در دوره‌های قبلی ثبت نام کرده‌اید، نیازی به ارسال مجدد مدارک ندارید و گزینه “Registration” پس از پرداخت هزینه برای شما فعال می‌شود.

در پایان، لازم است از فرم ثبت نام خود یک نسخه چاپی تهیه کنید و کد رهگیری ثبت نام (Registration Code) را نگهداری کنید زیرا در مراحل بعدی، از جمله دریافت کارت ورود به جلسه، به آن نیاز خواهید داشت.

مشاهده نتایج آزمون MHLE

اعلام نتایج آزمون MHLE وزارت بهداشت معمولاً در مدت زمان 6 تا 10 روز پس از برگزاری آزمون انجام می‌شود. داوطلبان می‌توانند با مراجعه به وبسایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (مرکز سنجش) و پیروی از مراحل زیر، کارنامه خود را دریافت کنند.

روش‌های دریافت کارنامه آزمون MHLE به صورت خلاصه:

 1. 1. ورود به وبسایت Sanjeshp.ir
 2. 2. رفتن به بخش آزمون زبان MHLE
 3. 3. دریافت و تأیید کارنامه
 4. 4. نمایش نتیجه آزمون

بدیهی است که مراجع دیگری مانند سازمان‌ها و دانشگاه‌ها می‌توانند با پیروی از مراحل ۱ تا ۳ فوق و با مراجعه به بخش بررسی اعتبار گواهی، صحت کارنامه شما را تأیید کنند.

داوطلبانی که در آزمون زبان انگلیسی MHLE شرکت می‌کنند، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اعلام نتایج این آزمون، می‌توانند به لینک زیر مراجعه کنند.

بیش تر بخوانید: ثبت نام آزمون تولیمو

راهنمای دریافت کارت ورود به جلسه آزمون MHLE در سال 1402

برای دریافت کارت ورود به جلسه آزمون MHLE در هر دوره، زمان توزیع کارتها متفاوت است و تاریخ دقیق آن در جدول فوق اعلام شده است. داوطلبان می‌توانند در زمان مقرر برای دریافت کارت ورود به جلسه خود به صورت آنلاین به وب‌سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور مراجعه نمایند.

همراه با کارت ورود به جلسه، یک برگه راهنما نیز در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد که برای تمامی متقاضیان بسیار ضروری است که آن را مطالعه کنند. برای دریافت کارت ورود به جلسه، لازم است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. وارد شدن به سامانه الکترونیکی sanjeshp.ir
 2. انتخاب گزینه “زبان – MHLE” از منوی تعبیه شده در سمت راست وب‌سایت
 3. کلیک بر روی گزینه “Get Admission Card”
 4. مشاهده و چاپ کارت ورود به جلسه

نکات مهم درباره کارت ورود به جلسه آزمون MHLE

۱. داوطلبان برای ورود به جلسه آزمون، باید پرینت کارت ورود به جلسه و اصل کارت ملی و یا شناسنامه عکس‌دار خود را به همراه داشته باشند؛ زیرا در صورت عدم حضور این مدارک، از ورود داوطلب به محل برگزاری آزمون جلوگیری خواهد شد.
۲. آدرس دقیق محل برگزاری آزمون نیز در برگه راهنمای داوطلبان “Examinees’ Guide” و یا روی کارت ورود به جلسه آزمون قرار می‌گیرد.

منابع برتر برای شرکت در آزمون MHLE سال 1402

آزمون MHLE شامل 100 سوال است که در زمینه زبان انگلیسی عمومی وزارت بهداشت برگزار می‌شود. این آزمون از نظر سطح علمی، با آزمون استاندارد تافل بسیار شباهت دارد. نمره کل آزمون از 100 بدون در نظر گرفتن نمره منفی محاسبه می‌شود و محتوای سوالات آزمون MHLE به شرح زیر است:

 • – درک مطلب شنیداری: 30 سوال
 • – واژگان، ساختار و دستور زبان: 40 سوال
 • – درک مطلب نوشتاری: 30 سوال

تاریخ ثبت نام آزمون MHLE

افزایش حدنصاب نمره زبان انگلیسی در آزمون MHLE سال 1402

با توجه به تصمیمی که در جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی به تصویب رسید، حدنصاب نمره زبان انگلیسی برای آزمون ورودی دوره دکتری تخصصی در رشته‌های علوم پزشکی برای سال تحصیلی 1402 افزایش یافته است. جزئیات این افزایش در جدول زیر ذکر شده است.

مشاوره ثبت نام آزمون MHLE

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی کلیک کنید ، همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی دانلود مقاله کلیک کنید.

ثبت نام آزمون MHLE – زمان و نحوه و شرایط 1402

ثبت نام آزمون MHLE – زمان و نحوه و شرایط 1402

برچسب ها

نحوه ثبت نام آزمون MHLE مراحل ثبت نام آزمون MHLE 1402 وزارت بهداشت راهنمای ثبت نام آزمون ام اچ ال ای ۱۴۰۲ مراحل ثبت نام آزمون زبان MHLE

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

ثبت نام آزمون MHLE – زمان و نحوه و شرایط 1402

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل