تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

گواهی موقت کارشناسی ارشد

📚 خلاصه ای از مقاله گواهی موقت کارشناسی ارشد:

گواهی موقت کارشناسی ارشد

توضیحات جامع مراحل و همچنین شرایط و مدارک لازم برای دریافت گواهی موقت کارشناسی ارشد و آموزش نحوه دریافت گواهی و مدت زمان صادر شدن و میزان اعتبار گواهی موقت کارشناسی ارشد برای دانشگاه آزاد و سراسری

گواهی موقت کارشناسی ارشد

گواهی موقت کارشناسی ارشد

بعد از پایان تمامی دروس دانشگاهی، دانشجوها می‌توانند مراحل دریافت گواهی موقت کارشناسی ارشد خود را آغاز کنند. افراد واجد شرایط باید پس از انجام مراحل اداری، ارائه مدارک مورد نیاز و خرید تمبر، گواهی موقت کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه دریافت کنند. این گواهی موقت به وسیله پست ارسال می‌شود و تا دریافت گواهی اصلی اعتبار دارد.

گواهی موقت کارشناسی ارشد

بعد از اتمام واحدهای درسی و دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشجو می‌تواند روند فارغ التحصیلی خود را طی کند. پس از مراحل اداری و اعلام فارغ التحصیلی، فارغ التحصیل گواهی موقت پایان تحصیلات کارشناسی ارشد را از دانشگاه دریافت می‌کند. این گواهی موقت به اتمام سایر مراحل، نهایتاً منجر به دریافت دانشنامه تحصیلات تکمیلی می‌شود.

در طول این فرآیند، ممکن است سوالاتی درباره زمان، شرایط و روش دریافت گواهی موقت کارشناسی ارشد پیش آید. بنابراین، این مقاله به سوالاتی از قبیل توضیح درباره گواهی موقت ارشد، مراحل لازم برای دریافت آن و مدارک مورد نیاز، پاسخ می‌دهد و به مدت زمان صدور گواهی موقت پایان تحصیلات ارشد پرداخته می‌شود.

بیشتر بخوانید: ثبت نام کنکور دکتری

تعبیر گواهی موقت ارشد چیست؟

بعد از اتمام تمامی واحدهای درسی در دانشگاه و به دست آوردن حداقل معدل مشخص (برابر با چهارده)، دانشجوها پس از دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد خود، می‌توانند فرآیند فارغ التحصیلی خود را آغاز کنند. پس از مراحل اداری، آنها گواهی موقت کارشناسی ارشد را از دانشگاه دریافت می‌کنند.

این گواهی موقت، تا زمانی که دانشنامه تخصصی آماده و صادر نشده است، قابل استفاده است. اگر دانشجویی تمایل به ادامه تحصیل در مقطع بالاتر یا شروع به کار در جایی خاص دارد، می‌تواند تا زمانی که مدرک دانشنامه اصلی آماده شود، از گواهی موقت خود استفاده کند.

استفاده از این گواهی موقت نیز برای فارغ التحصیلانی که شرایط دریافت دانشنامه را ندارند، مانند افرادی که تعهد خدمت در ایران دارند یا بدهی به صندوق رفاه دانشجویی دارند، امکان پذیر است. دانشجوها می‌توانند پس از طی کردن مراحل اولیه فارغ التحصیلی، برای دریافت گواهی موقت کارشناسی ارشد اقدام کنند.

فارغ التحصیلان آقا می‌توانند گواهی موقت تحصیلی را با ارائه نسخه اصلی قبل از تاریخ اعزام به اداره دانش آموختگان دریافت کنند، اگر فرم برگه اعزام به خدمت آنها بدون مهر غیبت از سازمان نظام وظیفه صادر شده باشد. همچنین، فارغ التحصیلانی که به سربازی مشغول هستند، می‌توانند با ارائه نامه اشتغال به سربازی از طرف یگان محل خدمت، گواهی موقت تحصیلی را دریافت کنند. علاوه بر این، دانشجوهایی که در حال تحصیل در مقاطع بالاتر هستند، با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل که شماره و تاریخ معافیت تحصیلی را نشان می‌دهد، می‌توانند گواهی موقت ارشد خود را دریافت کنند.

بیشتر بخوانید: اعلام نتایج آزمون دکتری

دستورالعمل دریافت گواهی موقت ارشد دانشگاه آزاد

برای دریافت گواهی موقت ارشد در دانشگاه‌های آزاد، دانشجویان کارشناسی ارشد باید مراحل زیر را طی کنند تا در فرآیند صدور مدرک فارغ التحصیلی خود هیچ تاخیری رخ ندهد.

یکی از موارد مهم برای تسهیل فرآیند دریافت گواهی موقت، ارائه فیش‌های بانکی و پرداخت مبلغ مورد درخواست به حساب سازمان مرکزی دانشگاه است. بنابراین، دانشجویان باید در نیمسال آخر خود پس از پرداخت بدهی‌های معوقه خود، به کارشناس رشته مربوط به دانشکده خود مراجعه کرده و مدارک فارغ التحصیلی را تکمیل کنند.

برای دریافت گواهی موقت، مراحل فارغ التحصیلی زیر لازم است:

 1. 1. پرداخت بدهی‌ها: دانشجو بعد از گذراندن واحدهای ترم تحصیلی، به سایت آموزشیار دانشگاه آزاد مراجعه کند و تمامی بدهی‌های خود را در قسمت امور مالی پرداخت کند. همچنین، در قسمت صندوق رفاه نیز تمامی اقساط باقی‌مانده را پرداخت کند.
 2. 2. ثبت درخواست فارغ التحصیلی: پس از پرداخت بدهی‌ها، در قسمت “منوی درخواست‌ها” سایت آموزشیار، قسمت “درخواست مجوز” را انتخاب کند و در آن گزینه “فارغ التحصیلی” را انتخاب کند.
 3. 3. بارگذاری مدارک موردنیاز: دانشجو مدارک لازم مانند کپی شناسنامه و عکس را بارگذاری کرده و درخواست فارغ التحصیلی را ثبت کند.
 4. 4. مراجعه به کارشناس آموزش: دانشجو باید به کارشناس آموزش رشته تحصیلی خود مراجعه کند و به صورت حضوری درخواست فارغ التحصیلی خود را اعلام کند.
 5. 5. تکمیل مراحل اداری: پس از اعلام درخواست فارغ التحصیلی، دانشجو باید مراحل اداری را طی کند و امضاهای لازم را از ادارات مالی، صندوق رفاه و کتابخانه دریافت کند. پرونده وی نیز تکمیل شده و جهت صدور گواهی موقت آماده می‌شود.

بیشتر بخوانید: رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه علمی کاربردی

راهنمای نحوه دریافت گواهی موقت ارشد دانشگاه‌ سراسری

برای دریافت گواهی موقت ارشد در دانشگاه‌های سراسری، شما باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. 1. ورود به سیستم جامع دانشگاهی گلستان: ابتدا وارد سیستم گلستان شده و در قسمت “پیش‌خوان” قرار بگیرید. سپس در لیست گزینه‌ها، درخواست مدرک تحصیلی را انتخاب کنید.
 2. 2. انتخاب نوع مدرک: در قسمت “نوع مدرک”، گزینه مدرک موقت را انتخاب کنید. در قسمت بعدی درخواست، گزینه نظام وظیفه (برای برادران) را انتخاب کنید.
 3. 3. جستجو در صفحه پیشخوان: اگر جستجو به صورت خودکار انجام نشد، در پایین صفحه گزینه “جستجو” را انتخاب کنید. اطلاعات شما نمایش داده خواهد شد و در بخشی به نام “ارسال مدارک تحصیلی” می‌توانید اطلاعات پیشخوان را مشاهده کنید.
 4. 4. ارسال مدارک تحصیلی: در ادامه، بر روی گزینه “ارسال مدارک تحصیلی” کلیک کنید و سپس در قسمت “گزینه درخواست جدید”، انتخاب کنید. در این مرحله، لازم است تا اطلاعات شخصی خود را بررسی کنید و آدرس پستی خود را تکمیل کنید. زیرا گواهی موقت از طریق اداره پست ارسال می‌شود و آدرس دقیق و صحیح باید وارد شود.
 5. 5. بارگذاری مدارک مورد نیاز: سیستم از شما مدارک مورد نیاز را بر اساس درخواست مشخص می‌کند. این مدارک شامل عکس، تصویر شناسنامه و کارت ملی، ارسال مدرک نظام وظیفه و غیره است. فایل عکس باید به فرمت JPG یا JPEG باشد و حجم آن بین 10 الی 250 کیلوبایت باشد.
 6. 6. ارسال توضیحات: برای وارد کردن توضیحات در مورد فایل‌های ارسالی، از علامت مداد استفاده کنید و نوع فایل را انتخاب کنید. سپس اطلاعات مربوطه را در قسمت توضیحات وارد کنید. اگر نیاز به اصلاح داشت، می‌توانید فایل را تغییر دهید.
 7. 7. صفحه پرداخت الکترونیک: به قسمت صفحه پرداخت الکترونیک بروید و هزینه تمبر و خدمات آموزشی را پرداخت کنید. با استفاده از علامت تیک، درخواست خود را فعال کنید تا درخواست شما پردازش شود.
 8. 8. تایید و تغییرات: وضعیت را بر روی “تایید” قرار داده و در صورت نیاز، توضیحات لازم را وارد کنید. سپس دکمه “اعمال تغییرات” را کلیک کنید.
 9. 9. مشاهده وضعیت گردش کار: پس از تایید درخواست توسط کارشناس صدور گواهی کارشناسی ارشد، درخواست شما به کارشناس دبیرخانه ارسال می‌شود. شما می‌توانید در سیستم گلستان، که مدارک را ارسال کرده‌اید، وضعیت گردش کار را مشاهده کنید. بعد از صدور گواهی موقت توسط کارشناسان، مدرک به پست ارسال می‌شود و بعد از تأیید دبیرخانه، مدرک موقت برای شما ارسال خواهد شد.

بیشتر بخوانید: ثبت نام کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

مدارک موردنیاز برای دریافت گواهی موقت ارشد

برای دریافت گواهی موقت کارشناسی ارشد، دانشجو باید در نیمسال آخر تحصیلی خود به بایگانی آموزش مراجعه کند و اطمینان حاصل کند که مدرک پایه اصلی و استعلام مدرک تحصیلی در مقطع قبلی وجود دارد. همچنین باید اطمینان حاصل شود که اطلاعات شناسنامه با مدرک پایه و لیست نمره و رتبه قبولی از مرکز آزمون تطابق دارد و در صورت عدم تطابق، باید برای رفع آن اقدام کند.

پس از پایان دروس و دفاع از پایان نامه، دانش آموخته برای دریافت گواهی موقت ارشد باید مبلغ موردنیاز را پرداخت کند. مدارک لازم برای صدور گواهی موقت پایان تحصیلات شامل تصویر صفحات شناسنامه، کارت ملی و شش عکس سه در چهار است.

فارغ التحصیلانی که مشمول خدمت در نظام وظیفه عمومی هستند، برای دریافت گواهی موقت ارشد باید برگ سبز نظام وظیفه یا گواهی اشتغال به تحصیل در مقطع بالاتر و یا گواهی اشتغال به خدمت شاغلان در نیروهای مسلح و یا نامه اشتغال به خدمت سربازی را به دانشگاه خود ارائه کنند. همچنین باید این مدارک را در سیستم گلستان بارگذاری کنند.

تسویه حساب آموزشی دانش آموخته نیز یکی از موارد لازم برای دریافت گواهی موقت ارشد است. فارغ التحصیل باید قبل از هر کاری به سیستم مالی و رفاهی دانشگاه مراجعه کرده و هر گونه بدهی خود را پرداخت کند.

بیشتر بخوانید: ثبت نام دکتری دانشگاه آزاد

شرایط دریافت گواهی موقت ارشد

برای دریافت گواهی موقت کارشناسی ارشد، دانشجو باید به شرایط زیر تأمین کند. در ابتدا، باید بررسی کند که وضعیت فارغ التحصیلی خود در سیستم جامع دانشجویی توسط کارشناس مربوطه به‌روز شده است. سپس باید تسویه حساب آموزشی خود را در سیستم گلستان براساس گزارش (522) انجام دهد.

برای دریافت گواهی اشتغال موقت فوق لیسانس، آقایان باید یکی از شرایط زیر را برای وضعیت نظام وظیفه خود داشته باشند. این شرایط شامل ارائه تصویر کارت هوشمند پایان خدمت در دوره ضرورت یا تصویر کارت هوشمند معافیت دائم پزشکی یا گواهی کفالت می‌باشد.

فارغ التحصیلان آقا می‌توانند برگ معافیت موقت بدون غیبت یا گواهی اشتغال به تحصیل با داشتن معافیت تحصیلی با اعتبار مدت مشخص را ارائه دهند. همچنین، می‌توانند گواهی صادره از یگان نیروهای مسلح مبنی بر استخدام یا گواهی صادره از نیروهای مسلح مبنی بر اشتغال به خدمت کارکنان وظیفه را به دانشگاه ارائه کنند. گواهی اشتغال به خدمت متعهدان خدمت یا برگ آماده به خدمت بدون غیبت در مدت اعتبار آن و یا گواهی صادره از واحدهای وظیفه عمومی از موارد دیگری است که ممکن است به شرایط درخواست‌کنندگان مربوط شود.

علاوه بر این، گواهی موقت پایان تحصیلات برای متعهدان خدمت در آموزش و پرورش و یا بورسیه‌ها، پس از ثبت درخواست توسط فارغ التحصیل در سامانه گلستان (در بخش پیشخوان خدمت) به سازمان آموزش و پرورش و یا اداره بورسیه‌ها ارسال خواهد شد. دانشجویان غیر ایرانی نیز پس از انجام تسویه حساب آموزشی خود در سامانه گلستان (گزارش 522)، درخواست خود برای صدور نامه دانش‌آموختگی را برای ارسال به امور کنسولی دانشگاه در بخش پیشخوان خدمت ثبت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

مدت اعتبار گواهی موقت فوق لیسانس

اعتبار گواهی موقت فوق لیسانس در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است. برای دانشگاه‌های سراسری، اعتبار گواهی موقت کارشناسی ارشد به مدت دو سال می‌باشد و قابلیت تمدید دو بار را دارد. برای تمدید گواهی موقت، دانشجو باید به دانشگاه و کارشناس مربوطه مراجعه نماید.

در دانشگاه آزاد، مدت اعتبار گواهی موقت کارشناسی ارشد تنها شش ماه است. پس از گذشت این مدت زمان، دانشجوی فارغ التحصیل می‌بایست به دانشگاه مراجعه کند و گواهی موقت خود را تحویل دهد. این کار به منظور دریافت ریز نمرات و دانشنامه صادر شده از دانشگاه است.

بیشتر بخوانید: سایت سازمان سنجش sanjesh.org

مدت زمان صدور گواهی موقت پایان تحصیلات ارشد

مدت زمان صدور گواهی موقت در هر دانشگاه متفاوت است و به عواملی مانند میزان اشتغال دانشگاه، تعداد دانشجویان و فرآیند فارغ التحصیلی بستگی دارد. در این فرآیند، هر دانشگاه مدت زمان مشخصی را برای انجام این فرآیند تعیین می‌کند که ممکن است تا چند روز به طول بیانجامد.

دانش آموخته باید سریعاً فرآیند اداری را که توسط کارشناسان دانشگاه انجام می‌شود، طی کند تا فرآیند صدور گواهی موقت ارشد به تعویق نیفتد و گواهی موقت را دریافت کند. معمولاً برای هر دانشگاه، مدت زمان بین یک تا دو ماه برای صدور گواهی موقت کارشناسی ارشد الزامی است.

بیشتر بخوانید: ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه آزاد

دریافت گواهی موقت کارشناسی ارشد المثنی

در صورت از دست دادن گواهی موقت تحصیلی در برخی از دانشگاه‌ها، امکان دریافت مجدد آن وجود دارد. با این حال، برخی دانشگاه‌ها این امکان را فراهم نمی‌کنند.

برای درخواست مجدد گواهی موقت، عموماً یک فرم درخواستی وجود دارد که باید با تکمیل اطلاعات شخصی و دریافت امضای سه نفر، از جمله یک مرجع رسمی (مانند دفتر اسناد، کلانتری یا یکی از ادارات دولتی)، تکمیل شود. پس از تکمیل فرم درخواست و دریافت تعهدنامه، فرایند صدور گواهی موقت المثنی آغاز خواهد شد.

بیشتر بخوانید: لیست رشته های کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه آزاد

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی گواهی موقت کارشناسی ارشد کلیک کنید.

گواهی موقت کارشناسی ارشد

گواهی موقت کارشناسی ارشد

برچسب ها

گواهی موقت کارشناسی ارشد مدارک لازم برای گواهی موقت ارشد شرایط دریافت مدرک موقت ارشد نحوه دریافت مدرک موقت فوق لیسانس زمان دریافت مدرک موقت ارشد

مدت زمان صدور مدرک موقت پایان تحصیلات ارشد,گواهی موقت پایان تحصیلات کارشناسی ارشد,شرایط دریافت مدرک موقت کارشناسی ارشد,دریافت گواهی اشتغال موقت فوق لیسانس,دریافت گواهی موقت کارشناسی ارشد,دریافت گواهی موقت کارشناسی ارشد,مدارکی جهت دریافت این گواهی,فارغ التحصیلی دانشگاه دولتی,سیستم جامع دانشگاهی گلستان,سایت آموزشیار دانشگاه آزاد,دریافت گواهی موقت ارشد را,گواهی موقت کارشناسی ارشد,مراحل دریافت گواهی ‌موقت,صدور گواهی کارشناسی ارشد,دریافت گواهی موقت ارشد,گواهی موقت فوق لیسانس,گواهی موقت ارشد چیست,زمان صدور گواهی موقت,ریز نمرات و دانشنامه,صندوق رفاه دانشجویی,ثبت نام آزمون دکتری,استعلام مدرک تحصیلی,دریافت گواهی موقت,گواهی موقت ارشد,گرفتن این گواهی,صدور گواهی موقت,کارشناسی ارشد,معافیت تحصیلی,شرایط دریافت,زمان دریافت,گواهی موقت,مدرک موقت,ارشد زمان,کارشناسی,زمانی ‌,دریافت,مراحلی,زمانی‌,شرایطی,گواهی,شرایط,زمانی,مدرک,نحوه,زمان,صادر,موقت,صدور,ارشد

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

گواهی موقت کارشناسی ارشد

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل