تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

اعلام نتایج آزمون دکتری 1402 { مشاهده نتیجه sanjesh.org }

📚 خلاصه ای از مقاله اعلام نتایج آزمون دکتری 1402 { مشاهده نتیجه sanjesh.org }:

اعلام نتایج آزمون دکتری

ندای مشاور در این مقاله در خصوص اعلام نتایج آزمون دکتری ۱۴۰۲ پرداخته و به جواب کنکور دکتری 1402 در مرحله نتایج اولیه، انتخاب رشته و نتایج نهایی دکترا 1402 پاسخ داده است.

اعلام نتایج آزمون دکتری 1402 { مشاهده نتیجه sanjesh.org }

اعلام نتایج آزمون دکتری 1402 { مشاهده نتیجه sanjesh.org }

فرآیند اعلام نتایج آزمون دکتری ۱۴۰۲ از طریق سامانه سازمان سنجش انجام می‌شود، که داوطلبان دکتری می‌توانند به این سامانه مراجعه کنند و مراحل مختلف اعلام نتایج را در زمان مقرر بررسی کنند. این مراحل شامل نتایج اولیه، نتایج انتخاب رشته و نتایج نهایی است. در تاریخ ۲۷ فروردین ماه، نتایج اولیه دکتری ۱۴۰۲ اعلام شد.

آزمون دکتری به صورت منظم در یک بازه زمانی خاص برای علاقه‌مندان به تحصیل در این مقطع برگزار می‌شود. این آزمون، علاوه بر بخش کتبی، شامل مصاحبه علمی نیز است. متقاضیان پس از کسب نمره حد نصاب مورد نیاز در مصاحبه دکتری، باید در مرحله مصاحبه شرکت کنند. در هر مرحله از آزمون دکتری، سازمان سنجش نتایج را در قالب کارنامه‌ای منتشر می‌کند که شامل وضعیت علمی و قبولی داوطلب است.

نتایج انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۲ منتشر شد.

برای دریافت نتایج کنکور دکتری، کلیک کنید.

اعلام نتایج آزمون دکتری

برای داوطلبان دکتری ۱۴۰۲، سه مرحله اصلی اعلام نتایج شامل نتایج اولیه، انتخاب رشته و نتایج نهایی وجود دارد. بقیه مراحل آزمون دکتری دانشگاه آزاد با سراسری جداگانه برگزار می‌شوند، شامل انتخاب رشته دکتری، مصاحبه دکتری و اعلام نتایج انتخاب رشته. در ادامه، به بررسی جزئیات اعلام نتایج آزمون دکتری در سه مرحله نتایج اولیه، انتخاب رشته و نتایج نهایی می‌پردازیم. نتایج کنکور دکتری به سه بخش تقسیم می شود

 1. 1- نتایج اولیه یا همان نتایج کنکور دکتری
 2. 2- نتایج انتخاب رشته دکتری
 3. 3- نتایج نهایی کنکور دکتری

در ادامه مطلب هر سه را به صورت تصویری توضیح داده ایم پس با ادامه مقاله همراه باشید.

زمان اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری سراسری 1402

بعد از برگزاری آزمون دکتری، سازمان سنجش پاسخنامه‌های داوطلبان را تصحیح می‌کند و نتایج اولیه این آزمون را برای داوطلبان دکتری سراسری و دانشگاه آزاد به صورت یکپارچه در سایت خود منتشر می‌کند.

سال گذشته، نتایج اولیه دکتری سراسری در اواخر ماه فروردین برای همه داوطلبان کنکور دکتری در سایت سنجش منتشر شد. در امسال نیز، نتایج اولیه دکتری سراسری در تاریخ ۲۷ فروردین منتشر خواهد شد.

در زمان اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، داوطلبان می‌توانند با ورود به سایت سازمان سنجش و وارد کردن اطلاعات موردنیاز، کارنامه اولیه خود را مشاهده کنند. این کارنامه شامل اطلاعاتی نظیر درصد دروس عمومی و تخصصی آزمون دکتری، تراز آزمون کتبی، رتبه داوطلبان در سهمیه و وضعیت مجاز به انتخاب رشته در دوره‌های روزانه و شهریه پرداز از جمله پیام نور، دانشگاه آزاد، نوبت دوم، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان را اعلام می‌کند.

✔ داوطلبانی که برای انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد مجاز اعلام شده‌اند، در زمان اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری کد دسترسی به انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد را در انتهای کارنامه خود مشاهده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد

راهنمای تصویری مشاهده نتایج آزمون دکتری سراسری 1402

برای مشاهده نتایج انتخاب رشته در آزمون دکتری سراسری سال 1402، داوطلبانی که کدهای رشته مورد نظر خود را به درستی وارد کرده‌اند، می‌توانند از طریق سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org به نتایج خود دسترسی پیدا کنند و آمادگی‌های مورد نیاز برای مصاحبه دکتری را انجام دهند، از جمله تکمیل فرم بررسی صلاحیت عمومی آزمون دکتری.

? برای شروع، در صفحه اصلی سایت، بخش “دکتری تخصصی” را انتخاب کنید.

مشاهده نتایج آزمون دکتری سراسری مرحله 1

? سپس در مرحله اول، بر روی “کارنامه انتخاب رشته کنندگان آزمون دکتری سال 1402” کلیک کنید. در مرحله دوم، مجدداً گزینه “کارنامه انتخاب رشته کنندگان آزمون دکتری سال ۱۴۰۲” را انتخاب کنید.

مشاهده نتایج آزمون دکتری سراسری مرحله 2

? حال در مرحله سوم، اطلاعات خود را وارد کرده و با کلیک بر روی گزینه “جستجو”، نتایج انتخاب رشته خود را مشاهده کنید.

مشاهده نتایج آزمون دکتری سراسری مرحله 3

? می‌توانید به یکی از دو روش زیر جستجو کنید:

 • 1. جستجو بر اساس مشخصات فردی که شامل وارد کردن شماره داوطلبی، شماره شناسنامه و سال تولد است.
 • 2. جستجو بر اساس شماره پرونده و شماره شناسنامه.

مشاهده نتایج آزمون دکتری سراسری مرحله 4

✔ بعد از انجام این مراحل، نتایج انتخاب رشته دکتری خود را مشاهده خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: راهنمای ثبت نام کنکور دکتری سراسری

 

زمان اعلام نتایج انتخاب رشته آزمون دکتری ۱۴۰۲

در سال گذشته، متقاضیان کنکور دکتری قادر بودند تا در اواخر ماه اردیبهشت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند. اما برای داوطلبانی که در آزمون انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۲ شرکت کرده‌اند، این امکان وجود دارد که از هفته سوم اردیبهشت نتایج انتخاب رشته دکتری را مشاهده کنند. پس از دیدن نتایج، داوطلبان متوجه خواهند شد که آیا به دانشگاهی که در آن تمایل به شرکت در مصاحبه دکتری دارند، دعوت شده‌اند یا خیر.

نتایج انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۲ منتشر شده است.

برای دریافت نتایج انتخاب رشته کنکور دکتری، لطفاً کلیک کنید.

داوطلبانی که تراز آزمون کتبی آن‌ها بیشتر از نصاب تعیین شده توسط دانشگاه مورد نظر باشد، به مصاحبه در آن دانشگاه دعوت خواهند شد. تعداد دعوت به مصاحبه محدودیتی ندارد و حتی افرادی که تراز بالاتری دارند، ممکن است برای مصاحبه در تمام رشته‌های انتخابی خود دعوت شوند.

هر دانشگاه، چند روز پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری، اطلاعیه‌های مربوط به زمان و نحوه برگزاری مصاحبه را بر روی سایت خود منتشر می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، داوطلبان می‌توانند به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنند.

بیشتر بخوانید: دانلود دفترچه ثبت نام کنکور دکتری سراسری

آموزش تصویری دریافت نتایج انتخاب رشته دکتری سراسری 1402

برای داوطلبانی که فرم انتخاب رشته دکتری را پر کرده‌اند، امکان مشاهده نتایج دعوت به مصاحبه دکتری سراسری به صورت آنلاین و از طریق وب‌سایت sanjesh.org وجود دارد.

نتایج انتخاب رشته دکتری سراسری مرحله 1

هر داوطلب باید پس از ورود به این وب‌سایت، از طریق لینک “کارنامه انتخاب رشته کنندگان آزمون دکتری در سال جاری” وارد بخش درج اطلاعات شود.

نتایج انتخاب رشته دکتری سراسری مرحله 2

سپس با استفاده از اطلاعات ثبت‌نامی مانند شماره پرونده، شماره شناسنامه، شماره داوطلبی و غیره، نتیجه انتخاب رشته خود را مشاهده کند.

نتایج انتخاب رشته دکتری سراسری مرحله 7

بیشتر بخوانید: سامانه اعلام نتایج دانشگاه آزاد

زمان اعلام نتایج نهایی آزمون دکتری ۱۴۰۲

در سال گذشته، متقاضیان دکتری در اواخر ماه فروردین می توانستند نتایج اولیه آزمون دکتری را مشاهده کنند. سازمان سنجش در اواخر ماه مرداد سال گذشته، پس از جمع آوری اطلاعات نمره مصاحبه داوطلبان از دانشگاه‌ها و انجام محاسبات مربوطه، نتایج نهایی آزمون دکتری را اعلام کرد. به طور کلی، در زمان اعلام نتایج اولیه دکتری ۱۴۰۲ وضعیت قبولی داوطلب مشخص می شود و در صورت کسب امتیاز لازم، مشخص می شود که در کدام یک از انتخاب‌های خود قبول شده است.

برای داوطلبانی که مایلند از جزئیات عملکرد خود در سایر انتخاب‌های خود آگاه شوند، پس از اعلام نتایج نهایی دکتری سراسری ۱۴۰۲، می توانند کارنامه نهایی دکتری خود را از وب‌سایت سنجش برای داوطلبان دکتری دانشگاه سراسری و داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد از وب‌سایت azmoon.org دریافت کنند.

به طور کلی، زمان اعلام نتایج نهایی دکتری سراسری ۱۴۰۲ در نیمه اول ماه شهریور خواهد بود.

راهنمای تصویری مشاهده نتایج نهایی دکتری سراسری 1402

برای دسته‌ای از داوطلبان که در جلسه مصاحبه دکتری شرکت کرده‌اند، برای مشاهده نتیجه نهایی، بایستی به وب‌سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه کنند و با استفاده از اطلاعات شماره پرونده، شماره شناسنامه و شماره داوطلبی، نتیجه نهایی دکتری را مشاهده کنند. مراحل این روند به ترتیب زیر است:

1. ورود به وب‌سایت سنجش به آدرس sanjesh.org.

نتایج نهایی دکتری سراسری مرحله 1

2. کلیک بر روی “نتایج نهایی آزمون دکتری سال جاری”.

نتایج نهایی دکتری سراسری مرحله 2

3. ورود به صفحه نتایج نهایی آزمون از طریق یکی از دو روش “جستجو بر اساس شماره داوطلبی و شماره شناسنامه” و یا “جستجو بر اساس شماره پرونده و شماره داوطلبی”.

نتایج نهایی دکتری سراسری مرحله 3

در سال گذشته، سازمان سنجش نتایج نهایی آزمون دکتری سراسری و دانشگاه آزاد را از طریق وب‌سایت خود به آدرس sanjesh.org اعلام کرده است و امسال نیز پیش‌بینی می‌شود نتایج نهایی به صورت یکپارچه یا جداگانه از طریق همین وب‌سایت منتشر شود.

داوطلبانی که در هر یک از مراحل اعلام نتایج آزمون دکتری اعتراض دارند و خواستار بررسی مجدد کارنامه خود هستند، می‌توانند از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش اعتراض به نتایج دکتری را ثبت کنند.

آموزش تصویری اعتراض به نتایج آزمون دکتری سراسری ۱۴۰۲

پس از مشاهده نتیجه آزمون دکتری خود، در صورتی که با هر یک از جنبه‌های آن اعم از نتیجه، عدم رعایت سهمیه‌ها و… مخالفت دارید، می‌توانید اعتراض خود را با ذکر دلیل و ارائه مدرک‌های لازم از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش آموزش کشور ثبت و پیگیری کنید. همچنین، داوطلبان عزیز می‌توانند بعد از انتشار کارنامه خود، اعتراض خود را نسبت به نتایج آزمون دکتری از طریق درخواست در سایت سازمان سنجش به آدرس request.sanjesh.org یا darkhast sanjesh.org ثبت کنند.

? برای ثبت اعتراض به نتایج، پس از مراجعه به وب‌سایت sanjesh.org، بر روی لینک “سامانه پاسخگویی” کلیک نمایید.

اعتراض به نتایج آزمون دکتری مرحله 1

? سپس در صفحه‌ای که باز می‌شود، گزینه “ورود به سیستم پاسخگویی” را انتخاب کنید.

اعتراض به نتایج آزمون دکتری مرحله 2

? در این روش، پس از ورود به سیستم پاسخگویی سازمان سنجش آموزش کشور و طی کردن مراحل عضویت یا ورود به سامانه، نوع آزمون خود را مشخص کنید.

اعتراض به نتایج آزمون دکتری مرحله 3

? در صفحه اصلی سیستم پاسخگویی، گزینه “ورود به سیستم” را انتخاب کرده و بر روی قسمت “درخواست جدید” کلیک کنید.

اعتراض به نتایج آزمون دکتری مرحله 4

? سپس در مرحله بعد، نوع آزمون و سال مربوطه را انتخاب کنید.

اعتراض به نتایج آزمون دکتری مرحله 5

? در مرحله ششم، نوع اعتراض و دلایل منطقی خود را بیان کنید و سپس دکمه “تایید” را فشار دهید. در نهایت، اعتراض خود را نسبت به نتایج آزمون دکتری ثبت کنید.

اعتراض به نتایج آزمون دکتری مرحله 6

✔ می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مصاحبه دکتری، به مطلب مربوطه در سایت سازمان سنجش مراجعه کنید تا جزئیات نحوه برگزاری این آزمون را مطالعه نمایید.

بیشتر بخوانید: مشاوره انتخاب رشته دکتری

روش بازیابی شماره پرونده و شماره داوطلبی برای دسترسی به نتایج آزمون دکتری سال ۱۴۰۲

برای مشاهده نتایج آزمون دکتری، داوطلبان به اطلاعاتی نیاز دارند که شماره پرونده و شماره داوطلبی از جمله مهم‌ترین آن‌ها هستند. در صورتی که به هر دلیلی این اطلاعات را گم یا فراموش کرده‌اید، می‌توانید آن‌ها را بازیابی کنید از طریق مراجعه به بخش سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش. نحوه و مراحل انجام این فرآیند به شرح زیر است:

 1. 1. ابتدا به وب‌سایت sanjesh.org مراجعه کنید و بر روی لینک “سامانه پاسخگویی” کلیک کنید تا وارد سیستم پاسخگویی شوید.
 2. 2. در صورتی که عضو سامانه هستید، گزینه “درخواست جدید” را انتخاب کنید.
 3. 3. پس از مشخص کردن نوع و سال آزمون، درخواست خود را ثبت کنید و منتظر دریافت اطلاعات خود باشید.

راهنمای تصویری برای دریافت نتایج دکتری در دانشگاه آزاد 1402

با توجه به ادغام کنکور دکتری دانشگاه آزاد و سراسری، شرکت کنندگان دانشگاه آزاد می‌توانند برای دریافت نتایج نهایی خود از دو روش استفاده کنند: از طریق سایت سازمان سنجش و سامانه مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد. در مطلب قبلی درباره روش مشاهده نتایج آزمون دکتری در سایت سازمان سنجش صحبت شد. حال می‌خواهیم به شما نحوه مشاهده نتایج آزمون در سامانه مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد را به صورت تصویری توضیح دهیم.

دریافت نتایج دکتری در دانشگاه آزاد

 •  گام اول: به سامانه مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد با مراجعه به آدرس azmoon.org وارد شوید.
 • در صفحه اصلی بر روی گزینه “دکتری تخصصی” در منوی سمت راست کلیک کنید. همچنین، می‌توانید لینک فعال “اعلام نتایج نهایی دکتری تخصصی” را نیز انتخاب کنید.
 • سپس اطلاعات مورد نیاز شامل کد ملی و کد دسترسی را وارد کنید و در نهایت بر روی دکمه ورود کلیک کنید. لطفاً توجه داشته باشید که کد دسترسی در انتهای کارنامه ذکر شده است.
 • نکته مهم درباره آزمون دکتری دانشگاه آزاد این است که علاوه بر نتایج اولیه، سایر نتایج نیز از طریق سامانه azmoon.org مشخص و اعلام خواهد شد.

زمان اعلام نتایج دعوت به مصاحبه در دکتری 1402

یکی از مراحل حیاتی در فرآیند اعلام نتیجه آزمون دکتری، مربوط به انتشار نتایج دعوت به مصاحبه است. در این قسمت، می‌خواهیم به بررسی زمان اعلام نتایج نهایی و نتایج مصاحبه بپردازیم.

هر داوطلب پس از انتخاب رشته دکتری خود، باید منتظر اعلام نتایج کنکور دکتری باشد. باید توجه داشت که زمان اعلام نتایج آزمون دکتری در دانشگاه‌های سراسری و آزاد متفاوت است. با این حال، اعلام نتایج آزمون دکتری در هر دو نوع دانشگاه از طریق سایت سازمان سنجش انجام می‌شود.

مهم‌ترین نکته این است که در زمان اعلام نتایج کنکور دکتری، تعداد بیشتری از ظرفیت پذیرش مقطع تحصیلی در هر رشته، برای دعوت به مصاحبه در نظر گرفته می‌شود. هدف از این اقدام، انتخاب نهایی پذیرفته‌شدگان پس از انجام مراحل مصاحبه است. در نهایت، نام‌های افراد پذیرفته‌شده در زمان اعلام نتایج کنکور دکتری اعلام می‌شود.

✔ داوطلبانی که به دنبال فرصتی برای قبولی در دکتری هستند، اگر دعوتی برای مصاحبه دکتری دریافت نکرده و یا امید چندانی به قبولی در این مرحله ندارند، می توانند در دوره های تکمیل ظرفیت آزمون دکتری شرکت نمایند.

بیشتر بخوانید: تکمیل ظرفیت آزمون دکتری

مراحل پس از اعلام نتایج نهایی آزمون دکتری 1402

بعد از اعلام نتایج دکتری و اعلام لیست پذیرفته‌شدگان، نوبت به ثبت نام در دانشگاه‌های محل پذیرش می‌رسد. به همین دلیل، توصیه می‌کنیم حتماً نتیجه خود را به موقع دریافت کنید تا به اندازه کافی زمان برای جمع‌آوری مدارک مورد نیاز داشته باشید.

از طرف دیگر، برخی دانشگاه‌ها بر اساس قوانین خود، از پذیرفته‌شدگان می‌خواهند قبل از مراجعه حضوری، حتماً به وب‌سایت آن دانشگاه مراجعه کنند و مدارک مورد نیاز را بارگذاری کنند. البته باید توجه داشت که وب‌سایت‌های دانشگاه تنها برای بارگذاری مدارک استفاده نمی‌شوند و تاریخ دقیق ثبت نام نیز در این وب‌سایت‌ها قابل مشاهده است. لطفاً به این نکته توجه کنید که عدم مراجعه به موقع برای ثبت نام در آزمون دکتری در دانشگاه، به منزله انصراف تلقی می‌شود و در این صورت حق اعتراض برای داوطلب وجود نخواهد داشت.

اعلام نتایج آزمون دکتری 1402 { مشاهده نتیجه sanjesh.org }

اعلام نتایج آزمون دکتری 1402 { مشاهده نتیجه sanjesh.org }

برچسب ها

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

اعلام نتایج آزمون دکتری 1402 { مشاهده نتیجه sanjesh.org }

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل