تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 1403 + جامع و کامل

📚 خلاصه ای از مقاله انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 1403 + جامع و کامل:

انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 1403

در این مقاله ندای مشاور درباره زمان انتخاب رشته دکتری دانشگا0 1402 اشاره می شود و سپس درباره نحوه و شرایط انتخاب رشته دکترادانشگاه آزاد توضیح جامع داده می شود.

انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 1403 + جامع و کامل

انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 1403 + جامع و کامل

پس از انتشار نتایج اولیه آزمون، وضعیت مجاز یا غیرمجاز بودن در انتخاب رشته دکتری در دانشگاه آزاد قابل تشخیص است. افرادی که بر اساس کارنامه اولیه خود مجاز به انتخاب رشته دکتری در دانشگاه آزاد شده‌اند، باید پس از مطالعه دفترچه و پرداخت هزینه انتخاب رشته، رشته‌های مورد علاقه خود را تا تاریخ 6 اردیبهشت در فرم انتخاب رشته در وب‌سایت azmoon.org ثبت نمایند.

لینک مستقیم به سامانه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد اسلامی

انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 1403

نتایج اولیه آزمون دکتری حدوداً دو ماه پس از آزمون کتبی اعلام می‌شود و افرادی که مجاز به انتخاب رشته دکتری در دانشگاه آزاد هستند، با استفاده از کد دسترسی انتخاب رشته دکتری آزاد که در کارنامه اولیه قرار دارد، می‌توانند با وارد کردن کد رشته مورد نظر خود در وب‌سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی (azmoon.org) فرم انتخاب رشته را تکمیل کنند.

در حال حاضر، مهلت انتخاب رشته دکتری در دانشگاه آزاد تا تاریخ 13 اردیبهشت ماه 1403 تمدید شده است.

با توجه به تعداد بالای داوطلبان دکتری در دانشگاه آزاد و ظرفیت بزرگ پذیرش دانشجویان دکتری، ضروری است که داوطلبان در انتخاب رشته به مواردی از جمله ظرفیت، حد نصاب دعوت به مصاحبه و سایر ملاحظات مهم دیگر توجه کنند. به علت اهمیت مرحله انتخاب رشته دکتری در دانشگاه آزاد، این مقاله در ادامه به زمان، شرایط و روش‌های انتخاب رشته دکتری در دانشگاه آزاد اطلاعاتی را ارائه می‌دهد.

زمان انتخاب رشته دکتری در دانشگاه آزاد 1403

دو ماه پس از برگزاری آزمون دکتری، نتایج اولیه آزمون بر روی وب‌سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org منتشر می‌شود. در انتهای نتیجه، کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد (کادر قرمز) ذکر می‌شود. این کد برای فرایند انتخاب رشته پس از دریافت کارنامه اولیه توسط شرکت‌کنندگان لازم است. البته باید توجه داشت که افراد رد شده این کد را مشاهده نخواهند کرد.

✔ مهلت ثبت نام در دکتری دانشگاه آزاد در سال 1403 از تاریخ 30 فروردین تا 6 اردیبهشت ماه تعیین شده است. با تمدید مهلت انتخاب رشته در آزمون دکتری دانشگاه آزاد، این فرآیند تا چهارشنبه 13 اردیبهشت 1403 ادامه خواهد داشت و داوطلبان می‌توانند با مراجعه به وب‌ سایت دانشگاه آزاد رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید: نحوه ورود به سایت دانشگاه آزاد

شرایط انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 1403

اشخاصی که در فرآیند ثبت نام دکتری دانشگاه آزاد شرکت کرده و در جلسه آزمون حضور داشته‌اند و پس از آن کارت ورود به جلسه آزمون دکتری را دریافت کرده‌اند و در قسمت “مجاز سایر دوره ها (دانشگاه آزاد اسلامی، نوبت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان)” مشاهده کرده‌اند که کارنامه اولیه دکتری عبارت “مجاز می‌باشید” را نشان می‌دهد، از شرایط انتخاب رشته دکترا در دانشگاه آزاد برخوردار هستند.

لطفا توجه داشته باشید که برای افرادی که مجاز به انتخاب رشته دکتری آزاد هستند، کد دسترسی به انتخاب رشته در دانشگاه آزاد در انتهای کارنامه آزمون دکتری ثبت شده است و فقط افرادی که این کد را در اختیار دارند می‌توانند به صفحه اینترنتی فرم انتخاب رشته دسترسی پیدا کنند.

روش انتخاب رشته دکتری در دانشگاه آزاد 1403

بعد از مطالعه دفترچه و تهیه لیستی از رشته‌های مورد علاقه خود، می‌توانید با انجام مراحل زیر، رشته‌های خود را ثبت کنید. همچنین، برای آگاهی از هزینه‌های مربوط به این فرآیند، می‌توانید به مطلب “هزینه انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد” مراجعه کنید.

1- به وب‌سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه به آدرس azmoon.iau.ir یا azmoon.org مراجعه کنید و سپس بر روی لینک “سامانه انتخاب رشته دکتری تخصصی سال 1403” کلیک کنید.

انتخاب رشته دکتری در دانشگاه آزاد

2- اطلاعات مورد نیاز شامل کد دسترسی 7 رقمی و کد ملی یا کد 13 رقمی (برای اتباع خارجی) را در فیلدهای مربوطه وارد کنید.

روش انتخاب رشته دکتری در دانشگاه آزاد 1403

 

3- به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که در آن اطلاعات شما نمایش داده می‌شود. در صورت تایید، با فشردن دکمه “پرداخت” به درگاه الکترونیکی سامانه منتقل می‌شوید و هزینه انتخاب رشته را واریز کرده و پس از وارد کردن اطلاعات بانکی، فرآیند پرداخت را تکمیل می‌کنید.

حالا می‌توانید از بین 80 کد رشته متناسب با رشته آزمونی خود انتخاب کنید. در پایان و پس از ثبت کد رشته‌های مورد نظر، حتماً یک “شماره پیگیری” به عنوان رسید انتخاب رشته خود را از سایت دریافت کنید. لطفاً توجه داشته باشید که در صورت عدم دریافت کد پیگیری، انتخاب‌های شما در سیستم ثبت نخواهد شد و باید مجدداً آن‌ها را ثبت کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه خرید کارت اعتباری ثبت نام دانشگاه آزاد

لیست تعدادی از رشته های دکتری دانشگاه آزاد

یکی از مواردی که در زمان انتخاب رشته دکتری آزاد باید به آن توجه کنید، لیست رشته‌های قابل انتخاب در دکتراست. بدون داشتن اطلاعات درباره نام این رشته‌ها و شناخت دقیق آنها، امکان انتخاب یک رشته عالی وجود ندارد.

☑️ همچنین، آشنایی با لیست دانشگاه‌هایی که رشته‌های دکتری آزاد را پذیرش می‌دهند، در زمان انتخاب رشته دکترا برای هر فرد داوطلب بسیار ضروری است.

رشته های دکتری دانشگاه آزاد

لیست تعدادی از دانشگاه های پذیرنده دکتری آزاد

☑️ در اینجا، تعدادی از دانشگاه‌هایی که دکتری آزاد را پذیرش می‌دهند را برای شما ذکر می‌کنیم.

دانشگاه های پذیرنده دکتری آزاد

مراحل بعدی انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 1403

همه افرادی که در انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد شرکت کردند و کدهای رشته‌های مورد نظر خود را ثبت کردند، باید رسید انتخاب رشته خود را دریافت کنند. پس از تکمیل فرم انتخاب رشته، داوطلبان باید منتظر اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دانشگاه آزاد باشند.

تا آن زمان، می‌توانند در مورد سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد تحقیق کنند و خود را برای مصاحبه آماده کنند. پس از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه، هر فرد بر اساس حدنصاب دانشگاه‌هایی که قبولی را کسب کرده است، به مصاحبه دعوت خواهد شد و باید از تاریخ و روش برگزاری مصاحبه دکتری این دانشگاه اطلاع حاصل کند، این اطلاعیه‌ها را می‌توان از طریق مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد دنبال کرد.

در روز مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد، بسته به اینکه آیا مصاحبه به صورت مجازی یا حضوری برگزار می‌شود، داوطلبان باید به محل مصاحبه مراجعه کرده و مدارک، سوابق آموزشی و علمی-پژوهشی خود را به همراه داشته باشند.

داوطلبانی که به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد دعوت شده‌اند، توصیه می‌شود تمامی مدارک لازم که در اطلاعیه دانشگاه ذکر شده است را تهیه کرده و به همراه خود داشته باشند.

اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری در دانشگاه آزاد از طریق وبسایت azmoon.org منتشر می‌شود. این اطلاعات شامل کدهای رشته و داوطلبانی است که به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد دعوت شده‌اند. محدودیتی در تعداد دعوت‌ها به مصاحبه دکتری در دانشگاه آزاد وجود ندارد و امکان دعوت داوطلب به تمامی رشته‌های انتخابی برای مصاحبه وجود دارد.

بیشتر بخوانید: ورود به سامانه اعلام نتایج دانشگاه آزاد

فرم انتخاب رشته دکتری آزاد 1403

فرم انتخاب رشته دکتری آزاد برای داوطلبانی که در فرآیند انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد شرکت می‌کنند، شامل بخش‌های مختلفی است. این بخش‌ها شامل اطلاعات هویتی و همچنین اطلاعات و مدارک هر یک از داوطلبان می‌شود، که لازم است در فرم مربوطه وارد شوند. برای استنباط این اطلاعات، می‌توان از جداول مربوطه در دفترچه استفاده کرد.

داوطلبانی که تمایل به شرکت در انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد دارند، در صورت مشمولیت خدمت سربازی، باید مدارک معافیت تحصیلی را ارائه کنند. زیرا قبل از پر کردن فرم انتخاب رشته دکتری آزاد، ضروری است از وضعیت استحقاق شرکت در رشته مورد نظر آگاه شوید. تمامی شرایط مربوط به ثبت نام و پذیرش در دفترچه دکتری در دسترس قرار دارد.

بیشتر بخوانید: نحوه ثبت نام کنکور دکتری

انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد چگونه انجام می شود؟

در اینجا قصد داریم راجع به روش‌های انتخاب رشته دکتری در دانشگاه آزاد صحبت کنیم. یک نکته بسیار مهم که باید به داوطلبان عزیز بگوییم این است که علی رغم ادغام کنکور ورودی دکتری دانشگاه آزاد و سراسری و انتشار کارنامه انتخاب رشته دکتری آزاد در سایت سازمان سنجش، انتخاب رشته برای این دو دانشگاه در سایت‌های جداگانه‌ای انجام می‌شود.

بعد از انتشار کارنامه انتخاب رشته دکتری آزاد در سایت سازمان سنجش، انتخاب رشته دکتری آزاد در سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد، یعنی سایت دانشگاه آزاد، انجام می‌شود. برای انتخاب رشته، شما باید مبلغ 190 هزار تومان را پرداخت و فرم انتخاب رشته را پر کنید.

سایتی با آدرس azmoon.iau.ac.ir وجود دارد که در زمان انتخاب رشته، هر فرد داوطلب باید به آن مراجعه کند و با طی کردن مراحل و فرآیندهای لازم، به انتخاب رشته‌های مورد علاقه خود بپردازد.

✔ داوطلبانی که به دنبال دریافت فرصت دکتری هستند، اگر دعوتی برای مصاحبه دکتری دریافت نکرده و یا امید چندانی به قبولی در این مرحله ندارند، می توانند در دوره های تکمیل ظرفیت آزمون دکتری شرکت نمایند.

بیشتر بخوانید: تکمیل ظرفیت آزمون دکتری

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور دکتری

نکاتی درباره مصاحبه برای دکتری در دانشگاه آزاد

مصاحبه برای ورود به دوره دکتری، بگیرید دانشگاه آزاد یا دانشگاه سراسری، یک قسمت حیاتی و ضروری است. به عبارت دیگر، هیچ راهی برای اجتناب از این مصاحبه وجود ندارد.

به‌طور کلی، همه داوطلبان از مصاحبه دکتری بیزار هستند و با شنیدن نام آن، نگران و ترسو می‌شوند. اما واقعیت این نیست که نتوانید در آن موفق شوید.

در واقع، تعداد زیادی از داوطلبان آزمون دکترا در سال‌های گذشته با موفقیت از این مصاحبه عبور کرده‌اند.

بنابراین، اگر دیگران توانسته‌اند، شما هم می‌توانید. فقط کافی است با نکات و جزئیات شرکت در این مصاحبه آشنا شده و بدانید چه اقداماتی باید برای موفقیت در این مرحله انجام دهید.

بهتر است داوطلبان عزیز در زمان مصاحبه، ظاهری آراسته و منظم داشته باشند. همچنین، بهتر است آمادگی کافی برای پاسخگویی به سؤالاتی که در طول جلسه مصاحبه از شما پرسیده می‌شود، داشته باشید و اطلاعات خود را درباره رشته مورد نظر خود افزایش دهید.

✔ مقطع دکتری دانشگاه آزاد که بالاترین مقطع تحصیلی در کشور می باشد دارای میزان شهریه سنگینی برای اکثر داوطلبان در هر ترم تحصیلی می باشد که داوطلبان بایستی هزینه تحصیل در مقطع دکتری را مدنظر داشته باشند.

بیشتر بخوانید: میزان شهریه دکتری دانشگاه آزاد

انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 1403 + جامع و کامل

انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 1403 + جامع و کامل

برچسب ها

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 1403 + جامع و کامل

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل