تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

تکمیل ظرفیت دکتری ۱۴۰۲ { زمان و شرایط }

📚 خلاصه ای از مقاله تکمیل ظرفیت دکتری ۱۴۰۲ { زمان و شرایط }:

تکمیل ظرفیت دکتری ۱۴۰۲

در این مطلب زمان تکمیل ظرفیت آزمون دکتری ۱۴۰۲و نحوه و مهلت انتخاب رشته کنکور دکتری 1402 و نکات طلایی برای موفقیت در تکمیل ظرفیت پرداخته شده است.

تکمیل ظرفیت دکتری ۱۴۰۲ { زمان و شرایط }

تکمیل ظرفیت دکتری ۱۴۰۲ { زمان و شرایط }

افرادی که به دنبال دریافت فرصت دکتری هستند، اگر دعوتی برای مصاحبه دکتری دریافت نکرده و یا امید چندانی به قبولی در این مرحله ندارند، به دنبال یافتن اخبار مربوط به تکمیل ظرفیت دکتری هستند. آخرین دوره ای که این فرآیند در مقطع دکتری سراسری برگزار شد، به سال 96 برمی‌گردد و پس از آن این مرحله از مجموعه مراحل پذیرش دانشجویان دکتری حذف شده است.

تکمیل ظرفیت دکتری ۱۴۰۲

بنابراین، اجرای این فرآیند متغیر است و تنها در برخی از دوره‌ها برگزار می‌شود. در صورتی که دانشگاه‌های سراسری قصد پذیرش داوطلبان از طریق تکمیل ظرفیت را داشته باشند، سازمان سنجش آموزش کشور اطلاعیه‌های مربوطه را برای عموم قرار می‌دهد.

در حال حاضر، اجرای فرآیند تکمیل ظرفیت آزمون دکتری برای سال 1402 هنوز مشخص نشده است.

زمان برگزاری تکمیل ظرفیت آزمون دکتری سال 1402

در صورتی که آزمون تکمیل ظرفیت در دوره دکتری سال 1402 برگزار شود، افرادی که در هیچ رشته‌ای محلی پذیرفته نشده‌اند یا به هر دلیلی با قبولی خود راضی نیستند، می‌توانند در زمانی که سازمان سنجش اطلاعیه را منتشر می‌کند، فرم ثبت نام تکمیل ظرفیت دکتری را پر کنند.

در صورت برگزاری تکمیل ظرفیت آزمون دکتری سال 1402 برای دانشگاه‌های سراسری، در این مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.

در دو سال گذشته، مطابق با تصمیم هفتمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی، مرحله تکمیل ظرفیت از آزمون دکتری حذف شده و پذیرش دانشجو در قالب تکمیل ظرفیت صورت نگرفت. ادامه این روند در سال جاری نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

راهنمای ثبت نام در تکمیل ظرفیت دکتری سراسری سال 1402 در صورت برگزاری

برای افرادی که می‌خواهند فرصت خود را برای تحصیل در دکتری دانشگاه سراسری از طریق فرآیند تکمیل ظرفیت دکتری بهره‌مند شوند، لازم است در زمانی که سازمان سنجش اعلام می‌کند، به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و فرم ثبت نام و انتخاب رشته را پر کنند. برای این منظور، می‌توانند به راهنمای زیر عمل کنند:

 1. 1. ورود به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org.
 2. 2. انتخاب بخش “دکتری تخصصی”.
 3. 3. مطالعه اطلاعیه‌ها و راهنمای تکمیل ظرفیت دکتری سراسری به طور دقیق.
 4. 4. کلیک بر روی لینک فعال “تکمیل ظرفیت دکتری سراسری سال 1402”.
 5. 5. وارد کردن اطلاعات درخواست شده و ثبت کد رشته‌های مورد نظر در فرم مربوطه.

یکی از سوالات متداول متقاضیان درباره مصاحبه در تکمیل ظرفیت دکتری سراسری سال 1402 است. در این باره، باید توجه داشت که در مرحله تکمیل ظرفیت، مصاحبه دکتری سال 1402 برای افرادی که رشته‌های خود را انتخاب کرده‌اند، برگزار خواهد شد و فرایند آن مشابه با مصاحبه مرحله قبل از تکمیل ظرفیت است. با این حال، به دلیل عدم تعیین دقیق زمان اجرای فرآیند مذکور در سال 1402، زمان مصاحبه همچنین اعلام نشده است.

همچنین باید بدانید که افرادی که سهمیه استعداد درخشان دکتری را دارند، می‌توانند بدون شرکت در آزمون دکتری، وارد دانشگاه شده و تحصیلات خود را در این دوره ادامه دهند. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر درباره شرایط این نوع پذیرش، می‌توانید به لینک مربوطه مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای ثبت نام کنکور دکتری سراسری

شرایط شرکت در فرآیند تکمیل ظرفیت دکتری 1402 ( در صورت برگزاری ) در دانشگاه‌های سراسری چیست؟

یکی از موضوعات اساسی که باید دریافت کنید، زمان تکمیل ظرفیت آزمون دکتری است. در مراحل بعدی، شرکت در آزمون دکتری و داشتن رتبه‌ای مثبت نیز الزامی است.

با توجه به اینکه داوطلبان پذیرفته شده در این مرحله از ماه بهمن تحصیل خود را آغاز می‌کنند، مهلت معین برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد باید تا انتهای بهمن باشد. با این حال، برخی از شرایط شرکت در فرآیند تکمیل ظرفیت دکتری عبارتند از:

 •  فرآیند تکمیل ظرفیت دکتری فقط برای افرادی امکان پذیر است که در آزمون دکتری قبول شده و به مرحله مصاحبه پیشرفته بازرسی دکتری رسیده باشند. در این صورت، آنها مجاز به شرکت در فرآیند تکمیل ظرفیت دکتری خواهند بود.
 • در صورت قبول در آزمون دکتری و گذراندن تمامی مراحل، شما می‌توانید در فرآیند تکمیل ظرفیت دکتری شرکت کنید و فرصت خود را برای امتحان ورودی به رشته مورد نظر خود داشته باشید. در صورت قبولی، رشته قبلی شما حذف خواهد شد و شما به تحصیل در رشته جدید مشغول خواهید شد.
 • در فرآیند تکمیل ظرفیت دکتری، نیازی به امتحان مجدد نخواهید داشت و نتایج کنکور قبلی شما به عنوان معیار مورد توجه قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: مشاوره انتخاب رشته دکتری

نحوه انتخاب رشته در تکمیل ظرفیت دکتری دانشگاه آزاد در سال ۱۴۰۲

با توجه به اطلاعاتی که در بالا ذکر شد، امکان برگزاری فرآیند تکمیل ظرفیت دکتراهای سراسری و آزاد بسیار کم است.

نکته مهمی که در رابطه با تکمیل ظرفیت دکتراهای سراسری و آزاد وجود دارد، این است که اگر یک فرد در مرحله تکمیل ظرفیت پذیرش شود، قبولی اولیه او لغو می‌شود. بنابراین، حتما به این نکته توجه و دقت کنید.

مراحل تکمیل ظرفیت دکتراهای سراسری و دانشگاه‌های آزاد نیز شباهت‌هایی دارند. برای انتخاب رشته و تکمیل ظرفیت در دانشگاه آزاد، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1.  به وبسایت azmoon.iau.ac.ir مراجعه کنید.
 2.  بر روی لینک “کارت اعتباری تکمیل ظرفیت دکترا” کلیک کنید.
 3.  اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید.
 4.  به فرم کد رشته‌ها دسترسی پیدا کنید و آن‌ها را وارد کنید.

✔ داوطلبانی که متقاضی شرکت در مقطع دکتری هستند و در آزمون کتبی موفق به کسب حد نصاب نمره شده‌اند، با توجه به ظرفیت محدود رشته‌های ارائه شده و رقابت بالا در میان داوطلبان، بایستی بتوانند رشته مورد علاقه خود را با دقت و بررسی کامل انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد

نام رشته‌هایی که در گذشته در دانشگاه آزاد برای تکمیل ظرفیت پذیرش جای خالی داشتند

در این بخش، قصد داریم رشته‌هایی را که در سال‌های گذشته جای خالی برای پذیرش داشتند، معرفی کنیم. لازم به ذکر است که این اطلاعات مربوط به سال‌های قبل است.

همچنین برای برخی رشته‌ها، تکمیل ظرفیت دکترا سراسری نیز ارائه می‌شود.

تکمیل ظرفیت آزمون دکتری مرحله 1

تکمیل ظرفیت آزمون دکتری مرحله 2

تکمیل ظرفیت آزمون دکتری مرحله 3

تکمیل ظرفیت آزمون دکتری مرحله 4

رشته پیشنهادی چیست؟

دانشگاه‌ها به طور کامل ظرفیت خود را تکمیل نمی‌کنند، زیرا پس از مصاحبه آزمون دکتری، برخی از داوطلبان ممکن است علاقه‌ای به ثبت نهایی نداشته باشند یا برخی از داوطلبان ممکن است همزمان در دکتراهای سراسری و آزاد پذیرفته شوند و منطقی است که یکی را انتخاب کنند.

☑️ حالا سوال پیش می‌آید که ظرفیت تکمیل نشده با حذف دکتراهای سراسری چگونه پر می‌شود؟

در چنین شرایطی، سازمان سنجش رشته‌هایی را به عنوان رشته‌های پیشنهادی به داوطلبان واجد شرایط معرفی می‌کند.

این افراد با شرکت در آزمون‌های عملی و مصاحبه، در صورت تمایل، می‌توانند به تحصیل در این رشته‌ها ادامه دهند. این پیشنهاد را می‌توان به عنوان یک تکمیل مکمل برای فرآیند تکمیل ظرفیت دکتراهای سراسری در نظر گرفت.

این راه‌حل به‌عنوان یک روش جایگزین برای تکمیل ظرفیت دکتراهای سراسری در نظر گرفته شده است.

مشاوره درباره برگزاری تکمیل ظرفیت آزمون دکتری سال 1402

با توجه به عدم برگزاری فرآیند تکمیل ظرفیت در دانشگاه‌های سراسری و آزاد در سال 97 و تصمیم گیری شورای سنجش و پذیرش برای هماهنگی آزمون دکتری سراسری و دانشگاه آزاد سال 1402، امکان دارد که فرآیند تکمیل ظرفیت دکتری سراسری و دانشگاه آزاد در این سال برگزار نشود. با انتشار دفترچه راهنمای تکمیل ظرفیت آزمون دکتری از طریق وبسایت sanjesh.org، داوطلبان باید منتظر اعلام زمان تکمیل ظرفیت باشند.

✔ همچنین، امکان تکمیل ظرفیت دکتری در دانشگاه آزاد از طریق وبسایت azmoon.org و براساس رشته‌های دارای ظرفیت که در دفترچه راهنمای تکمیل ظرفیت دکتری دانشگاه آزاد درج می‌شود، برای داوطلبان فراهم خواهد شد.

بیشتر بخوانید: اعلام نتایج آزمون دکتری

آیا حذف انتخاب رشته تکمیلی به معنای پذیرش تمامی داوطلبان در مرحله مصاحبه است؟

درباره روند تکمیل ظرفیت دکتراهای سراسری و آزاد، یکی از مسائل مبهم، راهبردها و رویکردهای پذیرش داوطلبان در مرحله مصاحبه است.

اکنون، به دلیل حذف این مرحله و نیاز دانشگاه‌ها برای تکمیل جای خالی خود، برخی داوطلبان معتقدند که این موضوع به معنای پذیرش تمامی داوطلبان دعوت شده به مصاحبه است.

برای دریافت راهنمایی در مورد مصاحبه دکتری و ثبت نام در تکمیل ظرفیت دانشگاه پیام نور، روی لینک کلیک کنید.

اما این حقیقت را نشان می‌دهد که همچنان مانند گذشته، برخی از افراد در مرحله مصاحبه رد می‌شوند. این امر به دلیل این است که دانشگاه‌ها با دعوت چند برابر ظرفیت خود از داوطلبان برای مصاحبه، رقابت را همچنان حفظ می‌کنند.

بنابراین، حذف تکمیل ظرفیت دکتراهای سراسری نشانگر پذیرش تمامی داوطلبان در مرحله مصاحبه نیست و افرادی که رتبه پژوهشی بالا و امتیاز برتری دارند، در اولویت قرار می‌گیرند.

دانلود دفترچه تکمیل ظرفیت دکتری در سال 1402

روش دریافت دفترچه تکمیل ظرفیت دکتری به وسیله سامانه سنجش، پس از اطلاع‌رسانی در این قابل دسترسی است.

با توجه به اینکه تکمیل ظرفیت در سال‌های گذشته اجرا نشده است، احتمالاً در سال جاری این مورد رخ نخواهد داد. با این حال، در صورت انتشار دفترچه تکمیل ظرفیت دکتری در سال جاری به مطابقت با قوانین، شما می‌توانید از طریق پیوند زیر آن را دریافت کنید.

هنوز دفترچه منتشر نشده است، در صورت انتشار این مقاله به روز رسانی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: دانلود دفترچه ثبت نام کنکور دکتری سراسری

تکمیل ظرفیت دکتری ۱۴۰۲ { زمان و شرایط }

تکمیل ظرفیت دکتری ۱۴۰۲ { زمان و شرایط }

برچسب ها


 1. احسان گفت:

  از لینک زیر برای شرکت در مطالبه برگزاری تکمیل ظرفیت دکتری ۱۴۰۲ استفاده نمایید:
  https://www.farsnews.ir/my/c/210730

 2. کیوان گفت:

  سلام
  آبا تکمیل ظرفیت برای دکتری دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ برگزار میشه؟

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

تکمیل ظرفیت دکتری ۱۴۰۲ { زمان و شرایط }

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل