تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1402 – 1403 – زمان و نحوه و قوانین

📚 خلاصه ای از مقاله حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1402 – 1403 – زمان و نحوه و قوانین:

حذف و اضافه دانشگاه آزاد

توضیحات جامع درباره حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1402 – 1403 مانند زمان، نحوه حذف و اضافه انتخاب واحد آزاد 1402و راهنمایی هایی برای دانشجویان هر نیمسال بیان شده است.

حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1402 – 1403 – زمان و نحوه و قوانین

حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1402 – 1403 – زمان و نحوه و قوانین

در دانشگاه آزاد، دانشجوان می‌توانند در آغاز هر ترم تحصیلی، واحدهای درسی خود را انتخاب کنند. این امکان به آنها داده می‌شود که از دروسی که ارائه می‌شوند، واحدهای موردنظر خود را انتخاب کنند. علاوه بر این، یک فرصت برای تغییر و ویرایش واحدهای انتخابی به نام حذف و اضافه در دسترس دانشجویان است. آنها می‌توانند با ورود به سامانه‌ی آموزشی، واحدهای درسی انتخاب شده خود را ویرایش کنند.

دانشگاه آزاد برای دانشجویانی که در آغاز هر ترم تحصیلی واحدهای درسی ترم بعدی خود را انتخاب می‌کنند، سامانه‌ای به نام سایت آموزشیار راه‌اندازی کرده است. این سامانه به آنها اجازه می‌دهد از بین دروس با ظرفیت خالی، دروس موردنظر خود را برای ترم بعدی انتخاب کنند.

✅لینک مستقیم ورود به سایت حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1402 – 1403

حذف و اضافه دانشگاه آزاد

اگرچه در برخی مواقع ممکن است دانشجو به دلایلی دیر به سامانه مذکور مراجعه کند یا محدودیت‌ها و اختلالاتی در سیستم انتخاب واحد به وجود بیاید که دانشجو نتواند اقدام به انتخاب واحد کند. حتی ممکن است به دلیل تغییر برنامه درسی، زمان برگزاری برخی از کلاس‌ها با هم تداخل داشته باشد.

به همین دلیل، دانشگاه آزاد به دانشجویان فرصتی جدید برای ویرایش انتخاب‌های خود ارائه می‌دهد. آنها می‌توانند با استفاده از این فرصت، انتخاب‌های خود را ویرایش کرده و به جز حذف دروس غیرموردنظر، واحدهای درسی جدیدی را اضافه کنند. در ادامه این مقاله، با ارائه توضیحات بیشتر، به دانشجویان نیمسال جاری آزاد، درباره زمان و روش حذف و اضافه واحد در دانشگاه آزاد در سال 1402 – 1403، راهنمایی خواهیم کرد.

بیش تر بخوانید: انتخاب واحد دانشگاه آزاد

بیش تر بخوانید: تغییر رشته دانشگاه آزاد

زمان حذف و اضافه در دانشگاه آزاد  1402 – 1403

هر سال، در دانشگاه آزاد، در آغاز هر ترم، فرآیند انتخاب واحد برای دانشجویان انجام می‌شود. دانشجویان پس از ثبت دروس مورد نظر خود برای نیمسال جاری، به کلاس‌های آنلاین یا حضوری هر درس می‌روند. با توجه به محدودیت ظرفیت هر واحد درسی، ممکن است در زمان انتخاب واحد دانشجویان، برخی از دروس مورد نظر را نتوانند برداشته و یا به علت تغییر برنامه، قادر به شرکت در کلاس‌های درسی نباشند.

به همین منظور، به‌منظور بهینه‌سازی فرآیند انتخاب واحد، پس از اتمام زمان انتخاب واحد اصلی دانشگاه آزاد، فرآیند حذف و اضافه درسی آغاز می‌شود. دانشجویان باید همانند زمان ثبت نام اولیه ترم، با توجه به زمانبندی و تاریخ اعلام شده در سامانه، وارد سامانه شده و دروس خود را ویرایش کنند.

با استفاده از سامانه جامع آموزشی دانشگاه آزاد، گروه‌بندی دانشجویان و زمان و ساعت مشخص برای فرآیند حذف و اضافه درسی نیمسال اول سال تحصیلی 1402 – 1403 در قالب اطلاعیه‌ای منتشر می‌شود. پس از اعلام زمان حذف و اضافه نیمسال 1402 – 1403، جدول زمانبندی تکمیلی حذف و اضافه برای تمام استان‌ها در دسترس قرار خواهد گرفت.

زمان حذف و اضافه نیمسال اول تحصیلی 1402 فعلا اطلاع رسانی نشده است ولی بر اساس سوابق گذشته به احتمال خیلی زیاد در نیمه اول مهر ماه خواهد بود. همچنین زمان حذف و اضافه برای نیمه دوم هم طبق روال سال های قبل معمولا در نیمه اول بهمن ماه می باشد. به محض اطلاع زمان دقیق این مقاله بروزرسانی خواهد شد.

بیش تر بخوانید: شرایط انصراف از دانشگاه آزاد

بیش تر بخوانید: سایت پژوهشیار

نحوه حذف و اضافه در انتخاب واحد دانشگاه آزاد در سال تحصیلی 1402 – 1403

دانشجویان دانشگاه آزاد در فرآیند حذف و اضافه در انتخاب واحد نیز موظف هستند وارد سامانه آموزشی دانشگاه، یعنی آموزشیار، شوند. هر داوطلب باید با مراجعه به سایت انتخاب واحد دانشگاه آزاد، وارد صفحه شخصی خود شده و از منوی سایت گزینه حذف و اضافه را انتخاب کند.

برای ورود به سایت آموزشیار دانشگاه آزاد، روی لینک کلیک کنید.

مراحل ورود به سامانه آموزشیار و انجام فرآیند حذف و اضافه در انتخاب واحد دانشگاه آزاد در نیمسال‌های تحصیلی 1402 – 1403 به شرح زیر است:

  1. ۱. ورود به سایت آموزشیار با استفاده از نشانی edu.iau.ac.ir.
  2. ۲. انتخاب گزینه “دانشجو”.
  3. ۳. وارد کردن شماره دانشجویی.
  4. ۴. وارد کردن نام کاربری و رمز عبور.
  5. ۵. ورود به صفحه شخصی.
  6. ۶. انتخاب گزینه ثبت نام دانشجو برای مشاهده دروس.
  7. ۷. انتخاب گزینه “حذف و اضافه”.

دانشجویان دانشگاه آزاد می‌توانند در زمان انتخاب واحد و همچنین زمان حذف و اضافه، با مشاهده لیست دروس انتخاب واحد دانشگاه آزاد، فرم انتخاب واحد خود را در اسرع وقت تکمیل کنند. در ادامه، جزئیات لازم درباره این موضوع در مقاله زیر ذکر شده است.

بیش تر بخوانید: azmoon.org

بیش تر بخوانید: شهریه دانشگاه آزاد

آموزش تصویری حذف و اضافه در دانشگاه آزاد در نیمسال 1402 – 1403

برای ویرایش واحدهای درسی خود، دانشجویان دانشگاه آزاد باید به سایت آموزشیار مراجعه کنند. در زیر، مراحل انجام این فرآیند آورده شده است:

مرحله ۱: ورود به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد با استفاده از لینک زمانبندی حذف و اضافه دانشگاه آزاد و انتخاب گزینه “دانشجو”.

حذف و اضافه در دانشگاه آزاد 1

مرحله ۲: درج شماره دانشجویی و کد امنیتی در فیلدهای مشخص شده و کلیک بر روی گزینه “ورود”.

حذف و اضافه در دانشگاه آزاد 2

مرحله ۳: مطالعه و تایید قوانین سامانه در سه مرحله و فشردن دکمه “تایید مطالب و ورود به سیستم”.

حذف و اضافه در دانشگاه آزاد 3

مرحله ۴: وارد کردن نام کاربری، کلمه عبور و کد تصویر، سپس انتخاب گزینه “ورود به سیستم”.

حذف و اضافه در دانشگاه آزاد 4

مرحله ۵: درج رمز ورود ارسالی از طریق برنامه آیگپ و فشردن دکمه “تایید”.

حذف و اضافه در دانشگاه آزاد 5

مرحله ۶: پرداخت شهریه ترم بعدی و کلیک بر روی گزینه “درخواست مجوز”، سپس تکمیل فرم تاییدیه اجرای فرآیند.

حذف و اضافه در دانشگاه آزاد 6

مرحله ۷: انتخاب گزینه “حذف و اضافه” در منوی ثبت نام دانشجو در سمت راست سایت.

حذف و اضافه در دانشگاه آزاد 7

مرحله ۸: مشاهده مشخصات و اطلاعات شخصی و فشردن دکمه “ادامه” برای ورود به مرحله بعد که لیست دروس را نشان می‌دهد.

حذف دروس: برای حذف دروس، تیک آن درس را فعال کرده و گزینه “حذف” را که در پایین صفحه قرار دارد، انتخاب کنید.

انتخاب دروس: برای اضافه کردن دروس به لیست واحدهای ترم، در بخش “انتخاب کلاس درس از دروس رشته دانشجو” جستجو کنید و سپس آن‌ها را اخذ کنید.

نکته ۱: برای جستجوی دروس، نام درس را وارد کنید. همچنین، تبدیل نام درس به فرمت مناسب در ابزار تبدیل متن سامانه آموزشیار به آدرس amozeshyar.info/change را انجام دهید تا کلاس‌ها و زمان ارائه آن‌ها برای شما نمایش داده شود.

نکته ۲: نیمسال تحصیلی دانشجو در بالای صفحه اول سایت درج شده است و باید با توجه به آن عمل کنید.

دانشجوان تمام‌وقت مجاز به حذف واحدهای خود تا زمانی که تعداد واحدهای آن‌ها در ترم جاری کمتر از ۱۲ واحد نشود. اما دانشجویان پاره‌وقت حق حذف حداقل ۶ واحد را دارند. همچنین، در صورت داشتن معدل بالای ۱۷، می‌توانند تا ۲۴ واحد اخذ کنند؛ در غیر این صورت، حداکثر ۲۰ واحد برای هر دانشجو مجاز است.

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد

بیش تر بخوانید: رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

نکاتی درباره حذف و اضافه در دانشگاه آزاد در نیمسال 1402 – 1403

وقتی درباره حذف و اضافه در دانشگاه آزاد در نیمسال 1402 – 1403 صحبت می‌کنیم، باید به نکته‌ای مهم توجه کنیم. این نکته این است که امکان ویرایش و جایگزینی واحدهای درسی در خارج از مهلت تعیین شده (تاریخ و ساعت) در دانشگاه آزاد وجود ندارد. باید توجه داشته باشید که گاهی دانشجوها ممکن است بعد از اتمام مهلت مشخص شده وارد سایت شوند ولی لینک حذف و اضافه همچنان قابل دسترس است.

در نیمسال گذشته، دانشجویانی که خارج از مهلت تعیین شده حذف و اضافه دروس خود را انجام دادند، تغییرات لازم در کلاس‌های سامانه دان و سامانه وادانا دانشگاه آزاد برای آن‌ها اعمال نشد. بنابراین، با توجه به برگزاری آموزش‌ها به صورت مجازی در نیمسال جاری و شباهت شرایط با نیمسال گذشته، به دانشجویان توصیه می‌شود که در خارج از زمان تعیین شده برای انجام حذف و اضافه در دانشگاه آزاد اقدام نکنند.

دانشجویان دانشگاه آزاد باید به این نکته توجه کنند که حذف و اضافه در دانشگاه آزاد در سال 1402 – 1403 همانند انتخاب واحد در این دانشگاه از طریق سامانه جامع آموزشی دانشگاه آزاد، به عبارت دیگر سامانه آموزشیار، انجام می‌شود.

بیش تر بخوانید: اعتبار مدرک دانشگاه آزاد

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی کلیک کنید ، همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی دانلود مقاله کلیک کنید.

حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1402 – 1403 – زمان و نحوه و قوانین

حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1402 – 1403 – زمان و نحوه و قوانین

برچسب ها

حذف و اضافه انتخاب واحد دانشگاه آزاد حذف و اضافه دانشگاه آزاد زمان حذف و اضافه انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1402- 1403 نحوه حذف و اضافه انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1402- 1403 حذف و اضافه انتخاب واحد دانشگاه آزاد در آموزشیار

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1402 – 1403 – زمان و نحوه و قوانین

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل