تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

شرایط مرخصی ترم اول

📚 خلاصه ای از مقاله شرایط مرخصی ترم اول:

شرایط مرخصی ترم اول

در این مقاله شرایط مرخصی ترم اول بررسی و نحوه مرخصی ترم یک دانشگاه ها مانند مرخصی ترم یک کارشناسی، مرخصی ترم اول ارشد و مرخصی ترم 1 دکتری ارائه شده است

شرایط مرخصی ترم اول

شرایط مرخصی ترم اول

دانشجوانی که به هر دلیلی قادر به ادامه تحصیل در ترم اول دانشگاه خود نیستند، می‌توانند در شرایط خاصی درخواست مرخصی ترم اول را دریافت کنند. عموماً دریافت مرخصی ترم اول ممنوع است و تنها در صورت برقراری شرایط خاص و با پرداخت هزینه مربوطه، به دانشجویان در مقاطع کارشناسی، ارشد و در برخی موارد دکتری اجازه داده می‌شود.

بعضی از دانشجویان در همان ابتدای ورود به دانشگاه قادر به ادامه تحصیل نیستند و درخواست دریافت مرخصی ترم اول را دارند. مرخصی یکی از تسهیلاتی است که برای دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی فراهم می‌شود، اما آیا امکان دریافت مرخصی ترم اول وجود دارد؟

شرایط مرخصی ترم اول

بطور کلی، دریافت مرخصی ترم اول به طور ساده امکان‌پذیر نیست و معمولاً در برخی دانشگاه‌ها، دریافت مرخصی در ترم اول برای مقاطع تحصیلی مختلف ممنوع است. اما در شرایط خاص، امکان دریافت مرخصی تحصیلی برای دانشجویان ترم اولی وجود دارد. در ادامه قصد داریم شما را با جزئیات شرایط دریافت مرخصی ترم اول در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری آشنا کنیم.

شرایط مرخصی ترم اول

اشخاصی که به هر دلیلی پس از ثبت نام در دانشگاه‌های آزاد و دولتی قادر به ادامه تحصیل نمی‌باشند، می‌توانند با رعایت شرایط خاصی اقدام به انصراف از دانشگاه یا دریافت مرخصی نمایند. مرخصی ترم اول به شرط موافقت دانشگاه، به عنوان یکی از ترم‌های تحصیلی دانشجویان محسوب خواهد شد. شرایط دریافت مرخصی ترم اول در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری متفاوت است.

شرایط مرخصی ترم اول در مقطع کارشناسی

با توجه به قانونی که توسط دانشگاه‌های آزاد برای دانشجویان مقطع کارشناسی تدوین شده است، دانشجویان کارشناسی پیوسته می‌توانند با موافقت دانشگاه، حداکثر ۴ نیمسال تحصیلی را با مرخصی دریافت نمایند. برای دریافت مرخصی ترم اول از دانشگاه آزاد، دانشجویان باید موافقت دانشگاه را کسب کنند.

اگرچه شرایط دریافت مرخصی برای ترم اول در دانشگاه‌های دولتی متفاوت است، دانشجویان می‌توانند حداکثر ۲ نیمسال تحصیلی را برای مقطع کارشناسی پیوسته با مرخصی سپری کنند. اغلب دانشگاه‌های دولتی مرخصی ترم اول را تأیید نمی‌کنند، با این حال دانشجویان باید با توجه به شرایط خود، دانشگاه را قانع کنند.

شرایط مرخصی ترم اول در مقطع کارشناسی ارشد

شرایط دریافت مرخصی ترم اول در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولت معمولاً متفاوت است. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی مجاز به دریافت ۱ نیمسال تحصیلی مرخصی هستند، در حالی که دانشجویان دانشگاه‌های آزاد می‌توانند ۴ نیمسال تحصیلی مرخصی دریافت کنند.

شرایط مرخصی ترم اول در مقطع دکتری

دریافت مرخصی در مقطع تحصیلی دکتری نسبت به مقاطع دیگر بسیار مشکل‌تر است. اکثر دانشگاه‌های دولتی تنها ۱ نیمسال تحصیلی را برای مرخصی در نظر گرفته‌اند و اجازه دریافت مرخصی ترم اول را به دانشجویان مقطع دکتری نمی‌دهند. بنابراین، در بیشتر موارد دانشجویان مقطع دکتری نمی‌توانند برای ترم اول مرخصی دریافت کنند.

بیشتر بخوانید: شرایط انصراف از دانشگاه آزاد

بیشتر بخوانید: انصراف از تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی

نحوه دریافت مرخصی ترم اول

نحوه دریافت مرخصی ترم اول

مرخصی یک نوع تعطیلی تحصیلی است که به دانشجوان بدون نیاز به انصراف از تحصیل اجازه می‌دهد. برای دریافت مرخصی، دانشجوان باید به سامانه‌های الکترونیکی دانشگاه خود یا به دفتر آموزش دانشگاه مراجعه کنند و درخواست دریافت مرخصی را ثبت کنند.

مراحل دریافت مرخصی ترم اول در دانشگاه‌های سراسری

برای دریافت مرخصی ترم اول در دانشگاه‌های سراسری، دانشجوان باید ابتدا در دانشگاه محل تحصیل خود ثبت نام کنند تا به عنوان دانشجو در نظام آموزشی دانشگاه ثبت شوند. سپس قبل از شروع ترم تحصیلی (بهتر است حداقل ۲ تا ۳ هفته قبل از آغاز کلاس‌ها) به سامانه آموزشی گلستان دانشگاه سراسری مراجعه کنند و درخواست دریافت مرخصی خود را ثبت کنند.

البته امکان ثبت درخواست مرخصی به صورت حضوری در دفتر آموزش دانشگاه سراسری نیز وجود دارد. دفتر آموزش موظف است درخواست دانشجو را دریافت و مراحل بعدی شامل تایید دانشکده و گروه آموزشی را انجام دهد. اطلاعات لازم در مورد تأیید یا عدم تأیید مرخصی ترم اول به دانشجویان اعلام خواهد شد.

مراحل دریافت مرخصی ترم اول در دانشگاه‌های آزاد

دانشجویانی که در هر یک از واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی قبول شده‌اند، باید ابتدا مراحل ثبت نام خود را به طور کامل در دانشگاه آزاد انجام داده و سپس با دریافت نام کاربری و رمز عبور برای ورود به سامانه آموزشیار، مراحل مربوط به دریافت مرخصی ترم اول را انجام دهند. امکان ثبت درخواست مرخصی در سامانه آموزشیار نیز وجود دارد.

همچنین، دانشجویان می‌توانند برای دریافت مرخصی به دانشگاه محل پذیرش خود مراجعه کنند و درخواست خود را به صورت کتبی در دفتر آموزش دانشگاه ثبت کنند. البته درخواست مرخصی تحصیلی باید قبل از آغاز کلاس‌های ترم تحصیلی جاری به دانشگاه ارائه شود.

بیشتر بخوانید: انصراف از دانشگاه پیام نور

بیشتر بخوانید: شرایط تغییر رشته دانشگاه آزاد

هزینه مرخصی ترم اول

هزینه مرخصی ترم اول

برای دریافت مرخصی ترم اول، دانشجوان باید هزینه مربوط به آن ترم را طبق قوانین هزینه مرخصی ترم اول پرداخت کنند. هزینه مرخصی برای هر ترم تحصیلی در دانشگاه آزاد مشخص است و معمولاً با هزینه انصراف از تحصیل تفاوت دارد. برای دریافت مرخصی در هر ترم تحصیلی، دانشجوان باید نصف شهریه ثابت هر ترم را پرداخت کنند. لازم به ذکر است که دانشگاه‌های دولتی معمولاً هزینه‌ای برای مرخصی دریافت نمی‌کنند.

در صورتی که دانشجوان مقطع کارشناسی پیوسته تمایل به دریافت مرخصی ترم اول داشته باشند و دانشگاه محل تحصیل آن‌ها نیز با دریافت مرخصی ترم اول موافقت کند، باید 50 درصد از شهریه ثابت دانشگاه آزاد را پرداخت کنند. با توجه به اینکه شهریه ثابت هر ترم تحصیلی در مقطع کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد حدود 1 میلیون و 500 هزار تومان است، دانشجویان باید تقریباً 750 هزار تومان برای دریافت مرخصی پرداخت کنند.

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در صورت موافقت برای دریافت مرخصی ترم اول، باید مبلغی را به عنوان هزینه مرخصی به دانشگاه پرداخت کنند. هزینه مرخصی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نصف شهریه ثابت ارشد آزاد خواهد بود. در حال حاضر، شهریه ثابت مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد حدود 3 میلیون و 500 هزار تومان است. بنابراین، هزینه مرخصی برای هر نیمسال تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد تقریباً 1 میلیون و 750 هزار تومان خواهد بود.

با توجه به اینکه دانشجویان دکتری مبالغ زیادی را به عنوان شهریه ثابت برای هر ترم پرداخت می‌کنند و لازم است که هزینه مرخصی ترم اول را بر اساس شهریه ثابت خودشان پرداخت کنند، هزینه مرخصی برای دانشجویان مقطع دکتری به طور قابل توجهی بیشتر است. شهریه ثابت دکتری آزاد در بخش ثابت هر ترم تحصیلی حدود 13 میلیون تومان است. بنابراین، دانشجویان مقطع دکتری برای دریافت مرخصی باید تقریباً 7 میلیون تومان را هزینه کنند.

بیشتر بخوانید: مراحل فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد

بیشتر بخوانید: استعلام مدرک دانشگاه آزاد

مدارک لازم برای مرخصی تحصیلی

امکان ثبت درخواست مرخصی تحصیلی برای داوطلبان در هر دانشگاهی وجود دارد. دانشجویانی که شرایط دریافت مرخصی تحصیلی را در دانشگاه دولتی دارند و به هر دلیلی قادر به ادامه تحصیل در یک نیمسال تحصیلی نیستند، باید مدارک لازم برای مرخصی تحصیلی را تهیه کنند و در زمان مشخص شده همراه با فرم درخواست مرخصی به صورت حضوری به دفتر آموزش دانشگاه تسلیم نمایند.

✅ در ادامه این بخش، لیست مدارک مورد نیاز برای درخواست مرخصی آورده شده است.

 1. درخواست کتبی از متقاضی برای ثبت مرخصی تحصیلی در دانشگاه دولتی
 2. مدارک پزشکی و بیمارستانی برای بیماری‌های حاد و یا غیرقابل درمان دانشجویان و یا اعضای خانواده درجه اول که توسط پزشک معتمد دانشگاه تأیید شده باشد.
 3. سایر مدارک داوطلب مانند حوادث غیرمنتظره، فوت اقوام درجه اول و مأموریت‌های کاری در دستگاه‌های دولتی که توسط بالاترین مقام سازمان تأیید شده باشد.
 4. مدارک مرتبط با غیبت داوطلبان با شرایط مرخصی تحصیلی در کلاس‌ها و آزمون‌ها که توسط دانشجو به همراه فرم درخواست ارائه شود.

✔️ بیشتر دانشجویان سؤالی دارند که آیا می‌توانند در ترم اول دانشگاه مرخصی بگیرند؟ و چه مدارکی برای دریافت مرخصی لازم است؟ در پاسخ به این سؤال، باید گفت که امکان دریافت مرخصی از دانشگاه در ترم اول برای هیچ یک از مقاطع تحصیلی دانشگاه‌های سراسری وجود ندارد و دانشجویان باید پس از گذراندن یک ترم و با ارائه مدارک تأییدشده، درخواست مرخصی تحصیلی را ثبت کنند.

بیشتر بخوانید: ورود به دانشگاه با درس افتاده

بیشتر بخوانید: اعتبار مدرک پردیس خودگردان

روش‌های درخواست مرخصی تحصیلی از دانشگاه

روند درخواست مرخصی تحصیلی از دانشگاه در مقاطع تحصیلی مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. بنابراین، داوطلبان باید با مطالعه شرایط تعیین شده برای درخواست مرخصی از دانشگاه، با داشتن مدارک لازم، اقدامات مربوط به ثبت درخواست را انجام دهند. در ادامه این بخش، راهنمای تصویری درخواست مرخصی از دانشگاه ارائه شده است.

⬅️ دانشجویان برای ثبت درخواست مرخصی تحصیلی در دانشگاه‌های دولتی باید ابتدا به سایت گلستان دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنند. سپس گزینه پیشخوان را انتخاب کرده و در سربرگ بازشده، گزینه درخواست‌ها را انتخاب نمایند.

⬅️ سپس در صفحه بازشده، در صورت فعال بودن امکان مرخصی، گزینه مربوطه را انتخاب کرده و خلاصه درخواست و سایر اطلاعات را تکمیل کنند و در انتها گزینه تایید را انتخاب نمایند.

⬅️ دانشجویانی که شرایط دریافت مرخصی تحصیلی در دانشگاه‌های دولتی را دارند، باید فرم مرخصی تکمیل شده را به صورت حضوری به دفتر آموزش دانشگاه تحویل داده یا در صورت تأیید دانشگاه، تصویر فرم تکمیل شده را در سامانه معرفی شده برای ثبت درخواست بارگذاری کنند.

⬅️ در حال حاضر، امکان ثبت غیرحضوری مرخصی تحصیلی برای دانشجویان دانشگاه‌های سراسری از طریق سامانه گلستان وجود دارد. به این

⬅️ روش، داوطلبان می‌توانند مدارک درخواستی را در همراه فرم مرخصی تحصیلی قبل از شروع نیمسال تحصیلی در سامانه بارگذاری کنند.

⬅️ بر اساس توضیحات داده شده در تیترهای قبل، امکان درخواست مرخصی تحصیلی در میان ترم فعلی یا ترم اول هر مقطع تحصیلی وجود ندارد. با ارائه مدارک و توضیحات مناسب، امکان درخواست مرخصی تحصیلی در ترم اول ممکن است وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید: شهریه های دانشگاه آزاد

بیشتر بخوانید: شهریه دانشگاه علمی کاربردی

دلایل موجه برای درخواست مرخصی از دانشگاه

در تیترهای قبلی ذکر شد که امکان درخواست مرخصی از دانشگاه تنها برای دانشجویان با سنوات تحصیلی وجود دارد. با این حال، در شرایط خاص، دانشجویان دانشگاه‌های سراسری می‌توانند با ارائه مدارک و دلایل موجه درخواست مرخصی تحصیلی را ثبت کنند.

☑️ در ادامه این بخش، نمونه‌ای از دلایل موجه برای درخواست مرخصی از دانشگاه ارائه شده است.

 • یکی از شرایط درخواست مرخصی از دانشگاه دولتی، ماموریت دانشجو در خارج از کشور است که با ارائه مدارک مناسب، امکان ثبت درخواست مرخصی وجود دارد.
 • همچنین، در شرایطی که دانشجو در طول نیمسال برای سفر حج قرار دارد، امکان ثبت مرخصی وجود دارد.
 • ماموریت همسر یا پدر در خارج از کشور و یا ماموریت دانشجو در خارج از کشور، یکی دیگر از شرایط مرخصی تحصیلی در طول یک نیمسال تحصیلی است.
 • دانشجویان بانوان به علت بارداری یا زایمان نیز می‌توانند درخواست مرخصی تحصیلی را ثبت کنند.
 • همچنین، در شرایطی که دانشجو در ترم اول واحد درسی را ارائه نکند، امکان ثبت مرخصی تحصیلی وجود دارد.
 • در صورت بروز کسالت شدید و با توجه به توضیحات در گواهی پزشکی، امکان ثبت درخواست مرخصی تحصیلی از دانشگاه دولتی وجود دارد.
 • به طور کلی، درخواست مرخصی تحصیلی در حین ترم و یا در ترم اول برای دانشجویان، به‌طور عمومی امکان‌پذیر نیست. با ارائه مدارک مستند و تایید دانشگاه، در صورت وجود شرایط لازم، دانشجو می‌تواند برای مرخصی در ترم اول اقدام کند.

بیشتر بخوانید: شهریه دانشگاه پیام نور

بیشتر بخوانید: شهریه دانشگاه غیر انتفاعی

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی شرایط مرخصی ترم اول کنید.

شرایط مرخصی ترم اول

شرایط مرخصی ترم اول

برچسب ها

رایط مرخصی ترم اول نحوه مرخصی ترم یک دانشگاه ها شرایط گرفتن مرخصی ترم اول کارشناسی مرخصی ترم اول ارشد نحوه گرفتن مرخضی ترم اول دکتری مرخصی ترم 1


 1. علیرضا گفت:

  سلام من دانشجوی ترم 1 مقطع کارشناسی هستم میتونم برای ترم دوم برای کنکور سراسری 1403مرخصی بگیرم یا خیر و این که شرایط مرخصی دانشگاه آزاد و سراسری یکی هست ؟؟ یعنی ترم دوم رو دانشگاه نرم و مرخصی داشته باشم میشه یا خیر ؟؟

شرایط مرخصی برای ترم اول در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری,دریافت مرخصی برای ترم اول دانشگاه,سامانه گلستان دانشگاه های سراسری,شرایط دریافت مرخصی برای ترم اول,دریافت مرخصی برای ترم اول,شرایط مرخصی برای ترم اول,انصراف از دانشگاه آزاد,هزینه انصراف از تحصیل,دریافت مرخصی ترم اول,مرخصی برای ترم اول,شهریه دانشگاه آزاد,دریافت مرخصی برای,انصراف از دانشگاه,دانشگاهی دانشگاه,شهریه دکتری آزاد,شهریه ارشد آزاد,مرخصی ترم اول,ترم اول مرخصی,مرخصی ترم یک,دریافت مرخصی,مرخصی گرفتن,ترم اولی,آموزشیار,ترم اول,دانشگاه,ترم های,سامانه,شرایط,مرخصی,شرط,ترم

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

شرایط مرخصی ترم اول

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل