تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

اگر ارشد قبول شویم و نرویم

📚 خلاصه ای از مقاله اگر ارشد قبول شویم و نرویم:

اگر ارشد قبول شویم و نرویم

در این مقاله در خصوص اگر ارشد قبول شویم و نرویم در دانشگاه های روزانه، نوبت دوم، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان، دانشگاه آزاد و هزینه انصراف پرداخته ایم

اگر ارشد قبول شویم و نرویم

اگر ارشد قبول شویم و نرویم

با توجه به قوانین جدید دیوان عدالت اداری، در صورت قبول داوطلبی در دوره روزانه کنکور ارشد، اما عدم ثبت نام یا انصراف از شرکت در آن، داوطلب می‌تواند در سال بعد به منظور ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد اقدام کند. به طور خلاصه، اگر داوطلبان در هر یک از دوره‌های روزانه، شبانه، آزاد و غیره برای کنکور ارشد قبول شده باشند، اما حضور نداشته باشند، بدون هیچ گونه محرومیتی می‌توانند در آزمون کارشناسی ارشد سال بعد شرکت کنند.

ممکن است در شرایطی داوطلبان در دوره روزانه یکی از دانشگاه‌های سراسری قبول شوند، اما از رشته مورد قبولی خود ناراضی باشند. در این صورت، سؤالی که مطرح می‌شود این است که اگر در کارشناسی ارشد قبول شوم و انصراف دهم، چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سال بعد محروم می‌شوم و آیا باید هزینه انصراف را پرداخت کنم؟

 

اگر ارشد قبول شویم و نرویم

سازمان سنجش کشور به عنوان مسئول برگزاری آزمون کارشناسی ارشد شرایط و ضوابطی را برای داوطلبانی که در هر یک از دوره‌های روزانه، شبانه، پردیس خودگردان، آزاد و غیرانتفاعی قبول شده ولی نیازی به ثبت نام و حضور در دانشگاه ندارند، تعیین کرده است. بر اساس این قانون، داوطلبانی که در آزمون کارشناسی ارشد قبول شده اما به هر دلیلی انصراف داده و یا در دانشگاه ثبت نام نکرده‌اند، می‌توانند در آزمون کارشناسی ارشد در سال جاری یا سال آینده شرکت کنند.

ضوابط مربوط به عدم محرومیت داوطلبان از شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سال بعد بسته به نوع دوره کنکور ارشد متفاوت است. با اطلاع از این ضوابط و رعایت آن‌ها، داوطلبان می‌توانند به راحتی در رشته دیگری قبول شده و به سوالی که مطرح شده است، یعنی “اگر در کارشناسی ارشد قبول شویم و حضور نداشته باشیم، چه اتفاقی می‌افتد”، پاسخ دهند.

اگر ارشد روزانه قبول شویم و نرویم

همانطور که می‌دانید، برای قبولی در دانشگاه‌های سراسری، داوطلبان می‌توانند در انواع دوره‌های روزانه، شبانه، غیرانتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان شرکت کنند. بسیاری از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد به دنبال قبولی در دوره‌های روزانه دانشگاه‌های سراسری هستند، زیرا هزینه‌های سنگینی که در شهریه این دوره‌ها دریافت می‌شود، برایشان چالشی است. اما به همین دلیل، گاهی اوقات بدون در نظر گرفتن علاقه‌مندی به رشته‌ی انتخابی، مسافت و رنک علمی دانشگاه، به انتخاب رشته‌ی ارشد در دانشگاه‌های روزانه می‌پردازند. آنها تنها زمانی متوجه این اشتباه می‌شوند که نتایج نهایی اعلام می‌شود و ضروری می‌شود برای ثبت نام در دانشگاه محل قبولی خود اقدام کنند. در این مرحله، مسئله‌ی اصلی برای داوطلبان بروز پیدا می‌کند و آن نیاز به تغییر رشته‌ی ارشد است.

سازمان سنجش و پذیرش کشور، تحصیل در دانشگاه‌های روزانه را به صورت رایگان فراهم آورده است و برای داوطلبان، امکانات رفاهی مانند خوابگاه و سرویس دانشگاه را در نظر گرفته است. بنابراین، تعداد زیادی داوطلب می‌خواهند در دانشگاه‌های روزانه قبول شوند. به همین دلیل، در سال‌های گذشته، هر داوطلبی که در دوره‌ی روزانه کارشناسی ارشد قبول می‌شد اما حضور نداشت، مشمول محرومیت یکساله می‌شد.

اما از سال 1401، یک قانون توسط دیوان عدالت کشور منتشر شده است که بر اساس آن، اگر داوطلبی در دوره روزانه کارشناسی ارشد قبول شود، اما به هر دلیلی در دانشگاه ثبت نام نکند یا انصراف دهد، بدون هیچگونه محرومیتی می‌تواند در آزمون کارشناسی ارشد در دوره بعد ثبت نام کند. این قانون در حال حاضر به عنوان یکی از شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد درج شده است.

اگر داوطلبی سوال کند که اگر در ارشد قبول شده ولی مدتی بعد از تحصیل انصراف دهد، چه اتفاقی می‌افتد؟ باید گفت که براساس شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد، متقاضیانی که در حال تحصیل در دوره روزانه هستند و قصد تحصیل مجدد در ارشد را دارند، باید تا پایان مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال جدید، هزینه انصراف از دانشگاه دولتی را پرداخت و سپس در آزمون کارشناسی ارشد ثبت نام کنند.

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کارشناسی ارشد

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کارشناسی ارشد آزاد

دوره شبانه کنکور کارشناسی ارشد قبول شویم اما به هر دلیلی حاضر نشویم

بعضی از داوطلبان به دنبال پاسخ صحیحی برای این سوال هستند که اگر در دوره شبانه کارشناسی ارشد قبول شویم اما حاضر نشویم، چه اتفاقی می‌افتد؟ داوطلبانی که براساس نتایج نهایی که توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود در نوبت دوم کنکور کارشناسی ارشد قبول شده‌اند، بدون هیچگونه محرومیت یا انصرافی، می‌توانند در کنکور ارشد در نوبت بعد ثبت نام کنند و در صورت قبولی در دانشگاه و رشته‌ی مورد نظر، که در زمان اعلام نتایج نهایی مشخص می‌شود، می‌توانند از دانشگاه قبلی انصراف دهند. در این صورت، دانشجویان انصراف‌دهنده باید هزینه انصراف از دوره شبانه را پرداخت کرده و سپس برای تحصیل در رشته و دانشگاه جدید اقدام نمایند.

مبلغ هزینه انصراف از تحصیل در دوره نوبت دوم (شبانه) برابر با حدود 1.5 برابر شهریه ثابت ترم‌های باقیمانده تحصیلی است. با توجه به اینکه دانشگاه شبانه نیز جزو دوره‌های شهریه‌پرداز محسوب می‌شود، دانشجویان پس از انصراف مشمول محرومیت ارشد نخواهند شد و می‌توانند در سال بعد نیز در کنکور ارشد شرکت کنند.

داوطلبانی که پس از قبولی در دوره شبانه هر یک از دانشگاه‌ها از ثبت نام خودداری می‌کنند، هیچ محدودیت یا محرومیت خاصی برای آن‌ها اعمال نخواهد شد و امکان شرکت در کنکور سال بعد و انتخاب رشته برای آن‌ها وجود خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور

بیشتر بخوانید: رشته های ارشد دانشگاه علمی کاربردی

اگر ارشد آزاد قبول شویم و نرویم

دانشجویانی که در حال تحصیل در دوره‌های غیرروزانه مانند دانشگاه آزاد هستند، در صورت داشتن شرایط لازم، می‌توانند در آزمون کارشناسی ارشد ثبت نام کرده و پس از اطمینان از قبولی در رشته مورد نظر، به آموزشگاه خود مراجعه و مراحل انصراف از دانشگاه آزاد در مقطع قبلی را انجام دهند. برای این دسته از داوطلبان نیز، هیچگونه محدودیتی جهت قبولی در دوره‌های روزانه، شبانه، پیام نور و… وجود ندارد.

بنابراین، داوطلبانی که در دانشگاه آزاد نتیجه قبولی دریافت کرده ولی ثبت نامی در دانشگاه مورد نظر انجام نداده باشند، هیچگونه محدودیت و محرومیتی در نظر گرفته نمی‌شود. این دسته از داوطلبان می‌توانند در زمان ثبت نام کارشناسی ارشد از سایت سازمان سنجش ثبت نام خود را در مجموعه امتحانی مورد نظر انجام دهند.

داوطلبان می‌توانند در کنکور ارشد سال بعد نیز شرکت کنند و در صورت قبولی در یک رشته و دانشگاه مورد نظر، می‌توانند از دانشگاه آزاد انصراف داده و هزینه انصراف را پرداخت کنند و در صورت عدم قبولی، به ادامه تحصیل در همان دانشگاه بپردازند.

سازمان سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد، هزینه انصراف از دانشگاه آزاد را برابر با نصف شهریه ثابت ترم‌های باقی‌مانده در نظر گرفته است. اما اگر دانشجویی در دانشگاه جدید دانشگاه آزاد قبول شود و بدون وقفه به ادامه تحصیل بپردازد، هزینه انصراف دریافت نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد

بیشتر بخوانید: ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه آزاد

اگر ارشد پردیس خودگردان قبول شویم و نرویم

داوطلبانی که در حال حاضر در یکی از رشته‌های کارشناسی ارشد پردیس خودگردان تحصیل می‌کنند، اما علاقه‌ای به رشته خود ندارند و قصد تغییر رشته را دارند، می‌توانند بدون انصراف از دانشگاه فعلی، در کنکور ارشد نوبت بعدی شرکت کنند و در صورت موفقیت در اعلام نتایج نهایی، قصد انصراف را اعلام کنند.

بنابراین، در صورتی که داوطلبان پس از ثبت نام در دانشگاه پردیس خودگردان پشیمان شوند، می‌توانند از دانشگاه انصراف داده و پس از پرداخت هزینه انصراف، شماره انصراف‌نامه خود را دریافت کنند. این هزینه معادل شهریه ثابت تعداد نیمسال‌های باقی‌مانده خواهد بود، که با توجه به شهریه پردیس خودگردان، هزینه‌ای بالا خواهد داشت.

همچنین، اگر داوطلبان پس از اعلام نتایج نهایی ارشد، ثبت نامی در دانشگاه‌های پردیس خودگردان انجام ندهند، هیچگونه محرومیت یا محدودیتی در ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد در سال آینده برای آن‌ها وجود ندارد و می‌توانند از طریق سایت سازمان سنجش ثبت نام خود را در مجموعه امتحانی مورد نظر انجام دهند.

بیشتر بخوانید: دانلود دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری

بیشتر بخوانید: اعلام نتایج کنکور ارشد

مشاوره برای قبولی در دوره کارشناسی ارشد

برای انتخاب رشته در دانشگاه سراسری در دوره کارشناسی ارشد، می بایست دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد را از وبسایت سازمان سنجش دانلود کنید و سپس با مرتب کردن کد رشته‌ها، اولویت بندی را انجام دهید. اگر شما متقاضی دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آزاد هستید، باید به وبسایت azmoon.org مراجعه کنید و پس از مطالعه دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد برای این دانشگاه، کدهای رشته‌ها را در فرم اینترنتی دانشگاه آزاد وارد کنید.

مسافت و فاصله مکانی دانشگاه نسبت به محل زندگی شما نیز مهم است و باید در هنگام انتخاب رشته در دوره کارشناسی ارشد به آن توجه کنید. باید دقت لازم را در انتخاب رشته کارشناسی ارشد به خرج دهید تا بتوانید پذیرش در دانشگاهی که فاصله کمتری با محل زندگیتان دارد را دریافت کنید. در غیر این صورت، امکان انتقال به دانشگاه دیگری در دوره کارشناسی ارشد وجود نخواهد داشت و در صورت عدم علاقه به رشته انتخابی، باید آماده انصراف باشید.

اگر پس از اعلام نتایج اولیه دوره کارشناسی ارشد، مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه شده‌اید، حتماً برای انتخاب رشته مورد علاقه خود اقدام کنید و شانس خود را امتحان کنید. اما اگر تمایل به شروع تحصیل در رشته مربوطه را ندارید یا قصد انصراف از دوره کارشناسی ارشد را دارید، از ثبت نام در دانشگاه خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور وزارت بهداشت

بیشتر بخوانید: منابع کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی اگر ارشد قبول شویم و نرویم کلیک کنید.
اگر ارشد قبول شویم و نرویم

اگر ارشد قبول شویم و نرویم

برچسب ها

اگر ارشد قبول شیم و نرویم اگر کارشناسی ارشد روزانه قبول شیم و نریم اگر ارشد روزانه قبول شیم و نرویم اگر ارشد آزاد قبول شویم و نرویم

دوره های روزانه شبانه پردیس خودگردان آزاد و غیرانتفاعی,روزانه شبانه غیرانتفاعی پیام نور و پردیس خودگردان,کارشناسی ارشد قبول شوم و نرم چه اتفاقی میوفتد ؟,اگر ارشد شبانه قبول شویم و نرویم چه می شود؟,اگر ارشد قبول شویم و نرویم چه می شود,ارشد قبول شده ولی نرفته باشند,دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد,کارشناسی ارشد پردیس خودگردان,شرایط ثبت نام کارشناسی ارشد,ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد,هزینه انصراف از دوره شبانه,عدم محرومیت کنکور ارشد,نوبت دوم کارشناسی ارشد,اگر در ارشد قبول شده,کنکور کارشناسی ارشد,آزمون کارشناسی ارشد,روزانه شبانه آزاد,شماره انصراف نامه,انتخاب رشته ارشد,پردیس خودگردان,محرومیت ارشد,دانشگاه آزاد,دانشگاه ازاد,روزانه ارشد,ارشد روزانه,کنکور ارشد,غیر روزانه,محرومیت,انصرافی,روزانه,کنکور,ارشد,رشته,

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

اگر ارشد قبول شویم و نرویم

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل