تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

📚 خلاصه ای از مقاله تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد:

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

در این مقاله به بیان جزئیات تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد و تغییر گرایش و رشته از مقطع کارشناسی به ارشد دانشگاه های سراسری و آزاد توضیح داده شده است

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

بسیاری از دانشجوها پس از ورود به مقطع کارشناسی ارشد تمایل به تغییر رشته یا گرایش خود را دارند. اما آیا تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد امکان پذیر است؟ طبق قوانین موجود برای مقطع کارشناسی ارشد، امکان تغییر رشته یا گرایش در این مقطع برای هیچ دانشگاهی در ایران وجود ندارد.

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

انتخاب رشته برای دانشجوها یکی از مراحل حیاتی در تمامی مقاطع تحصیلی از کاردانی تا دکتری است. در مقطع کارشناسی ارشد، پس از دریافت کارنامه اولیه، دانشجوها می‌توانند گرایش مورد علاقه خود را از بین گزینه‌های مختلف رشته انتخابی انتخاب کنند. با این حال، برخی اوقات دلایلی باعث می‌شود دانشجوها بعد از ورود به دانشگاه به تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد فکر کنند.

اما آیا امکان تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد، حتی پس از آغاز تحصیلات در دانشگاه وجود دارد؟ آیا دانشجو می‌تواند در گرایش دیگری از رشته انتخابی خود ادامه تحصیل دهد؟ در ادامه این مقاله، با شرایط و روش‌های تغییر رشته در دانشگاه‌های سراسری و آزاد آشنا خواهید شد.

نحوه تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

بسیاری از فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی، به دلایل مختلفی مانند عدم تطابق با آینده شغلی رشته تحصیلی یا عدم علاقه به رشته تحصیلی مقطع کارشناسی‌شان، تصمیم می‌گیرند در آزمون کارشناسی ارشد در رشته دیگری شرکت کنند و رشته تحصیلی خود را در مقطع کارشناسی ارشد تغییر دهند.

اگرچه امکان تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد قانوناً وجود ندارد و از منظر حقوقی، تغییر رشته و حتی تغییر گرایش در این مقطع ممنوع است، اما دانشجویان می‌توانند در صورت برآورده شدن شرایط ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ارشد در زمان ثبت‌نام، در رشته مورد نظر خود شرکت کنند و از این نظر محدودیتی وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: لیست رشته های کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه آزاد

بیشتر بخوانید: ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه آزاد

بیشتر بخوانید: ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور

شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

برخی دانشجویان در حین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، ممکن است به دلایل مختلفی از رشته تحصیلی خود راضی نباشند و احساس کنند که رشته انتخابی‌شان به آنها نمی‌پردازد. در این مواقع، دانشجوها می‌توانند از قوانین و مقررات موجود برای تغییر رشته در مقطع ارشد بهره‌برده و رشته تحصیلی خود را تغییر دهند. اما پرسشی که مطرح است، آیا این تغییر رشته در مقطع ارشد امکان‌پذیر است؟

براساس قوانین آموزشی مقطع کارشناسی ارشد، هیچ دانشگاهی اجازه تغییر رشته یا حتی گرایش در این مقطع را به دانشجوها نمی‌دهد. بنابراین، دانشجویان کارشناسی ارشد قبل از هر تصمیمی درباره رشته انتخابی‌شان، نیاز به مطالعه و تحقیق دارند تا در طول دوره تحصیلی خود، به تغییر رشته یا گرایش تحصیلی فکر نکنند.

به این ترتیب، با توجه به توضیحات ارائه شده، مشخص است که تغییر رشته در مقطع ارشد امکان‌پذیر نیست و دانشجویان نمی‌توانند در هیچ دانشگاهی از جمله دانشگاه‌های دولتی، غیردولتی، آزاد، پیام نور و غیره رشته تحصیلی‌شان را تغییر دهند. از آنجا که تغییر رشته در مقطع ارشد برای همه دانشجویان این مقطع تحصیلی ممنوع است، هیچ شرایطی برای تغییر رشته وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

بیشتر بخوانید: شرایط تغییر رشته دانشگاه آزاد

بیشتر بخوانید: ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور وزارت بهداشت

مشاوره تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

با توجه به آیین‌نامه و قوانین مربوط به مقطع کارشناسی ارشد، امکان تغییر رشته در این مقطع پس از ورود به دانشگاه وجود ندارد. اما در صورتی که دانشجویان تمایل به تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دارند، چه باید انجام دهند؟ در پاسخ به این سؤال، باید توجه داشت که دانشجویان متقاضی تغییر رشته در این مقطع به دو گروه تقسیم می‌شوند:

 • گروه اول، دانشجویانی هستند که قبل از ورود به دانشگاه، تصمیم به تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دارند. این دانشجویان می‌توانند در زمان ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد، رشته متفاوتی از رشته تحصیلی خود در مقطع کارشناسی انتخاب کنند و پس از قبولی در آن رشته، تحصیل خود را ادامه دهند.
 • گروه دوم، دانشجویانی هستند که پس از ورود به دانشگاه متوجه می‌شوند رشته انتخابی آن‌ها بازار کار مناسبی ندارد یا به هر دلیلی قصد تغییر رشته و یا گرایش خود را دارند. اما باید توجه داشت که طبق قوانین کارشناسی ارشد، امکان تغییر رشته پس از ورود به دانشگاه در این مقطع وجود ندارد. به همین دلیل، دانشجویان این گروه قادر به تغییر رشته تحصیلی خود پس از قبولی در یک دانشگاه و در حال تحصیل نمی‌باشند. این قاعده برای تمامی دانشگاه‌های کشور اعم از دولتی و غیردولتی صدق می‌کند.

مشاوره تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

اما در صورتی که دانشجویان تمایل به تغییر رشته در آزمون کارشناسی ارشد را داشته باشند، می‌توانند در شرایطی که سازمان سنجش در آیین‌نامه دوره کارشناسی ارشد تعیین می‌کند، در رشته تحصیلی جدیدی که به نظر آن‌ها شرایط بهتری دارد، شرکت کنند. لازم به ذکر است که این دانشجویان قبل از تغییر رشته، از طریق مشاوره تلفنی رایگان با موبایل ،حتماً درباره رشته انتخابی خود تحقیق و مشورت کنند تا پس از ورود به دانشگاه، از رشته انتخابی خود پشیمان نشوند.

بیشتر بخوانید: اگر ارشد قبول شویم و نرویم

بیشتر بخوانید: شرایط گرفتن دو مدرک کارشناسی ارشد

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد کلیک کنید.

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

برچسب ها

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد شرایط تغییر گرایش مقطع کارشناسی ارشد نحوه تغییر رشته ارشد تغییر رشته ارشد


 1. سامانه ندای مشاور گفت:

  پاسخ: دانشجویان کارشناسی ارشد می‌توانند پس از دریافت کارنامه اولیه، اقدام به تغییر رشته خود کنند

 2. سامانه ندای مشاور گفت:

  پرسش: آیا تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد بر کیفیت تحصیل دانشجو تأثیر می‌گذارد؟

  • سامانه ندای مشاور گفت:

   پاسخ: تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد می‌تواند بر کیفیت تحصیل دانشجو تأثیری داشته باشد. اگر دانشجو به رشته جدید علاقه و علاقه‌مندی داشته باشد، احتمالاً بهتر در آن رشته عملکرد خواهد داشت و کیفیت تحصیلش بالاتر خواهد بود

 3. سامانه ندای مشاور گفت:

  پرسش: آیا تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد تأثیری بر مدت زمان تحصیل دانشجو دارد؟

  • سامانه ندای مشاور گفت:

   پاسخ: بله، تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد ممکن است تأثیری بر مدت زمان تحصیل دانشجو داشته باشد. زیرا ممکن است برای تحصیل در رشته جدید، دانشجو باید درس‌های اضافی بگیرد و مدت زمان تحصیلش بطور کلی طولانی‌تر شود

 4. سامانه ندای مشاور گفت:

  پرسش: آیا تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد نیاز به شرکت در آزمون ورودی دوباره دارد؟

  • سامانه ندای مشاور گفت:

   پاسخ: بسته به سیاست‌ها و ضوابط هر دانشگاه، تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد ممکن است نیاز به شرکت در آزمون ورودی دوباره داشته باشد یا نیازی به آن نباشد

 5. سامانه ندای مشاور گفت:

  پرسش: چه مواردی می‌تواند دانشجویان را به تغییر رشته در مقطع ارشد ترغیب کند؟

  • سامانه ندای مشاور گفت:

   پاسخ: عواملی مانند نیاز به توسعه مهارت‌ها، عدم ارتباط رشته تحصیلی با آینده شغلی، عدم رضایت از رشته فعلی و داشتن علاقه به رشته دیگر می‌تواند دانشجویان را به تغییر رشته در مقطع ارشد ترغیب کند

 6. سامانه ندای مشاور گفت:

  پرسش: آیا تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد به هر رشته دلخواهی امکان‌پذیر است؟

  • سامانه ندای مشاور گفت:

   پاسخ: تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد به هر رشته دلخواهی امکان‌پذیر نیست. این امر بستگی به شرایط دانشگاه و قوانین آن دارد

 7. سامانه ندای مشاور گفت:

  پرسش: آیا دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند در گرایش دیگری از رشته انتخابی خود تحصیل کنند؟

  • سامانه ندای مشاور گفت:

   پاسخ: بله، دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند در گرایش‌های دیگری از رشته انتخابی خود تحصیل کنند

 8. سامانه ندای مشاور گفت:

  پرسش: آیا علایق شخصی تنها دلیل تغییر رشته دانشجویان در مقطع ارشد است؟

  • سامانه ندای مشاور گفت:

   پاسخ: نه، تغییر رشته دانشجویان در مقطع ارشد ممکن است به دلایل مختلفی صورت بگیرد و علایق شخصی تنها یکی از این دلایل است

 9. سامانه ندای مشاور گفت:

  پرسش: چه مراحلی در انتخاب رشته دانشجویان در کنکور وجود دارد؟

  • سامانه ندای مشاور گفت:

   پاسخ: انتخاب رشته دانشجویان در کنکور از مراحل مهم در تمامی مقاطع تحصیلی است.

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد,گرایش در مقطع کارشناسی ارشد,تغییر رشته در مقطع ارشد,مقطع کارشناسی ارشد,کارشناسی ارشد,تغییر رشته,کارشناسی,شرایطی,گرایش,شرایط,تغییر,رشته,ارشد,مقطع

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل