تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

ثبت نام ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲ + زمان و نحوه

📚 خلاصه ای از مقاله ثبت نام ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲ + زمان و نحوه:

ثبت نام ترمیم معدل کنکور

تاثیر معدل در کنکور سراسری ۱۴۰۲ پس از تغییرات اعمال شده، بر داوطلبانی که سابقه تحصیلی قوی ندارند، تاثیری ندارد. آن‌ها می‌توانند در آزمون ترمیم معدل آموزش و پرورش شرکت کنند. بنابراین، متقاضیان می‌توانند در ماه خرداد، برای هر درس یکبار ثبت نام ترمیم معدل را انجام دهند. با توجه به تصویب شورای عالی انقلاب […]

ثبت نام ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲ + زمان و نحوه

ثبت نام ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲ + زمان و نحوه

تاثیر معدل در کنکور سراسری ۱۴۰۲ پس از تغییرات اعمال شده، بر داوطلبانی که سابقه تحصیلی قوی ندارند، تاثیری ندارد. آن‌ها می‌توانند در آزمون ترمیم معدل آموزش و پرورش شرکت کنند. بنابراین، متقاضیان می‌توانند در ماه خرداد، برای هر درس یکبار ثبت نام ترمیم معدل را انجام دهند.

با توجه به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، کنکور سراسری ۱۴۰۲ تغییراتی شامل قطعی شدن تاثیر معدل، حذف دروس عمومی، حذف زیرگروه‌ها و برگزاری آزمون دو بار در سال و غیره را تجربه کرده است. یکی از تغییرات مهم، تاثیر قطعی معدل 40 درصد در کنکور است.

ثبت نام ترمیم معدل کنکور

داوطلبانی که قصد ایجاد سابقه تحصیلی یا ترمیم نمره را دارند، باید از تاریخ ۲۰ فروردین تا ۳۰ فروردین ۱۴۰۲ دروس مورد نظر خود را انتخاب کرده و در آزمون نهایی شرکت کنند و نمونه برگ انتخاب درس را دریافت کنند.

با توجه به اینکه بسیاری از متقاضیان که قصد شرکت در کنکور سراسری را دارند، به دلایل مختلف نتوانسته‌اند معدل خوبی کسب کنند، به دنبال راهی هستند تا امتیازات قبولی خود را در آزمون سراسری افزایش دهند. به همین منظور، سازمان سنجش امکان افزایش نمرات پایین هر

درس مورد نظر را از طریق ترمیم معدل برای داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ فراهم کرده است. این امکان به آن‌ها اجازه می‌دهد با شرکت در آزمون مربوطه نمره خود را افزایش دهند.

در ادامه، برای راهنمایی دسته‌ای از داوطلبان درباره زمان ثبت نام در آزمون ترمیم معدل کنکور و همچنین شرایط و مدارک مورد نیاز برای شرکت در آزمون ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲، به بررسی جزئیات آزمون ترمیم معدل می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید:  ثبت نام کنکور سراسری

زمان ثبت نام در آزمون ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲

برای برگزاری کنکور سراسری سال ۱۴۰۲، سازمان سنجش دو نوبت آزمون (دی و تیر) را برنامه‌ریزی کرده است. داوطلبان هر دو نوبت کنکور سراسری باید به این نکته توجه کنند که ثبت نام در آزمون ترمیم معدل معمولاً یک ماه قبل از امتحانات نهایی آموزش و پرورش (خرداد، شهریور و دی) انجام می‌شود. بنابراین، داوطلبان باید با توجه به نوبت کنکور خود یکی از بازه‌های زمانی را برای ثبت نام انتخاب کنند.

همچنین، تأثیر سوابق تحصیلی داوطلبان که شامل معدل نمرات دروس عمومی و تخصصی پایه دوازدهم است، به صورت قطعی و با اختصاص 40 درصد در کنکور ۱۴۰۲ است. این مسئله باعث شده که بسیاری از دانش آموزان برای شرکت در آزمون ترمیم معدل تلاش کنند.

داوطلبانی که قصد ترمیم معدل برای کنکور تیر ماه ۱۴۰۲ را دارند، می‌توانند در امتحانات نهایی آموزش و پرورش خرداد ماه ۱۴۰۲ شرکت کنند. معمولاً زمان برگزاری امتحانات نهایی پایه دوازدهم در اواخر اسفند ماه یا فروردین ماه تعیین می‌شود و در صورت اعلام زمان برگزاری امتحانات خرداد ماه ۱۴۰۲، در این مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  انتخاب رشته کنکور سراسری

ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۲

همان‌طور که ذکر شد، اشخاصی که سوابق تحصیلی دارند و قصد شرکت در کنکور ۱۴۰۱ را نیز دارند، می‌توانند با شرکت مجدد در امتحانات نهایی، بهبودی در معدل خود ایجاد کنند. البته علاوه بر کنکور سراسری، در برخی موارد افراد ممکن است تمایل به ترمیم معدل برای مهاجرت نیز داشته باشند.

زیرا برای دریافت بورسیه و حتی پذیرش در برخی دانشگاه‌های ویژه، نیاز به معدل بالا وجود دارد. به هر حال، افرادی که تصمیم به شرکت مجدد در این امتحانات را دارند، به دنبال سایت ترمیم معدل ۱۴۰۲ یا راه‌های دیگر ثبت نام برای آن می‌باشند.

نکته‌ای که در بخش‌های قبل هم اشاره شد، این است که شرایط شرکت در این آزمون‌ها برای داوطلبان نظام قدیم و جدید آموزش، تفاوت دارد. در این قسمت، روش انجام این کار برای متقاضیان افزایش معدل نظام جدید و ترمیم معدل نظام قدیم برای کنکور ۱۴۰۲ توضیح داده می‌شود.

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد

بیش تر بخوانید: ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی

ترمیم معدل ۱۴۰۲ برای نظام جدید

دانش‌آموزانی که در سال‌های اخیر مدرک دیپلم خود را دریافت کرده و فارغ التحصیل شده‌اند، عموماً متعلق به نظام آموزشی جدید یا نظام 6-3-3 هستند. امتحانات پایه دوازدهم یا سوم متوسطه برای این افراد به صورت نهایی برگزار شده است. بنابراین، نتایج امتحانات این دوره بر روی نتایج نهایی آزمون کنکور آن‌ها تأثیرگذار است.

وزارت آموزش و پرورش امکان ترمیم معدل دیپلم در کنکور را برای این گروه از داوطلبان فراهم کرده است. در نتیجه، داوطلبانی که از معدل کنکور خود راضی نبوده و قصد افزایش آن را دارند، می‌توانند با شرکت مجدد در امتحانات پایه دوازدهم، این کار را انجام داده و به ترمیم معدل خود در آزمون کنکور اقدام کنند.

بنابراین، اگر در دسته داوطلبان کنکور امسال هستید و فارغ التحصیل نظام آموزشی جدید هستید و درصد نمرات ضعیفی دارید، می‌توانید از فرصت موجود برای ترمیم معدل در کنکور ۱۴۰۲ استفاده کنید.

بیش تر بخوانید: رشته های دانشگاه علمی کاربردی

بیش تر بخوانید: رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

شرایط ثبت نام آزمون ترمیم معدل کنکور 1402

با توجه به اعلامیه سازمان سنجش، داوطلبان کنکور سراسری 1402 که سابقه تحصیلی ناقص داشته یا بدون سابقه تحصیلی هستند، برای ایجاد سابقه تحصیلی باید اقدام کنند. در غیر این صورت، نمره آزمون کنکور که شامل دروس اختصاصی است، سوابق آن‌ها را جایگزین نمی‌کند و نمره دروس عمومی و اختصاصی در سابقه تحصیلی آن‌ها صفر خواهد بود.

هر سال، برخی از افراد مشمول سوابق تحصیلی در آزمون ترمیم معدل شرکت نمی‌کنند و تنها داوطلبانی که سابقه دیپلم دارند مشمول شرکت می‌شوند. با ابلاغ مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی، تمام داوطلبان کنکور سراسری باید سابقه تحصیلی داشته باشند. در ادامه، دسته‌هایی که می‌توانند برای ترمیم معدل در آزمون ترمیم معدل ثبت‌نام کنند، توضیح داده شده است:

 1. داوطلبان دارای دیپلم نظری نظام جدید (3-3-6)
 2. داوطلبان دارای دیپلم شاخه فنی حرفه‌ای و کاردانش نظام جدید (3-3-6)
 3. فارغ‌التحصیلان دوره پیش دانشگاهی با سابقه تحصیلی (4 عنوان درس نهایی)
 4. فارغ‌التحصیلان دوره متوسطه سالی واحدی ترمی واحدی با مدرک پیش‌دانشگاهی (از سال 1384 به بعد)
 5. فارغ‌التحصیلانی که قبلاً سابقه تحصیلی ایجاد کرده‌اند

به عنوان مثال، دارندگان دیپلم کاردانش و فنی حرفه‌ای در سال‌های گذشته مشمول سوابق نمی‌شدند، اما برای ایجاد سابقه در کنکور 1402 باید اقدام کنند. داوطلبانی که در گذشته به ترمیم معدل پرداخته‌اند، پس از ابلاغ این مصوبه می‌توانند دوباره در آزمون ترمیم معدل ثبت‌نام کنند.

داوطلبان کنکور سراسری 1402 که قصد ثبت نام در گروه آزمایشی مغایر با رشته تحصیلی خود را دارند، می‌توانند یک بار برای ایجاد سابقه و یک بار برای ترمیم نمره در آزمون ترمیم معدل ثبت‌نام و شرکت کنند.

بیش تر بخوانید: رشته های پیراپزشکی دانشگاه آزاد

امکان ترمیم معدل نظام قدیم در کنکور ۱۴۰۲

شرکت در آزمون ترمیم معدل برای افرادی که مدرک دیپلم خود را در نظام آموزشی قدیمی دریافت کرده‌اند، مانند دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل نظام جدید، امکان‌پذیر است. این امکان برای فارغ‌التحصیلانی که مدرک آن‌ها پس از سال ۸۴ صادر شده است، فراهم است.

اما فارغ‌التحصیلان قبل از این سال، مشمول سوابق تحصیلی نمی‌شوند. همچنین، داوطلبانی که پس از سال ۹۱ فارغ‌التحصیل شده‌اند و دوره پیش‌دانشگاهی را گذرانده‌اند، می‌توانند ترمیم معدل پیش‌دانشگاهی در کنکور ۱۴۰۲ را نیز انجام دهند. بنابراین، برای بهبود معدل دیپلم یا پیش‌دانشگاهی باید به صورت جداگانه اقدام و ثبت‌نام کنید.

همچنین، براساس اطلاعیه‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، تأثیر معدل در کنکور امسال برای همه داوطلبان ۴۰ درصد و به صورت مثبت در نظر گرفته شده است.

این تأثیر معدل برای مقطع دیپلم تعیین شده است و هنوز اطلاعاتی درباره تأثیر معدل پیش‌دانشگاهی در کنکور امسال برای داوطلبان نظام قدیم وجود ندارد. این نکته نیز مهم است که از دی ماه ۱۳۹۹ به بعد، امتحانات نهایی برای داوطلبان مقطع سوم دبیرستان نظام قدیم برگزار نشده است. به عبارت دیگر، این افراد قادر به شرکت در امتحانات نهایی در دی ماه ۹

۹ و خرداد ۱۴۰۰ نبوده‌اند و اقدام به ترمیم معدل در کنکور ۱۴۰۲ نکرده‌اند. امکان ثبت‌نام و شرکت در امتحانات نهایی برای این داوطلبان در نوبت‌های آینده، بستگی به تصمیمات نهادهای مسئول دارد و اطلاعات مربوطه توسط آن نهادها ارائه خواهد شد. بنابراین، اگر داوطلبی هستید که ترمیم معدل ۱۴۰۲ را در نظام قدیم انجام می‌دهید، باید منتظر تعیین شرایط باشید.

بیش تر بخوانید: رشته های پیراپزشکی دانشگاه علمی کاربردی

مدارک لازم جهت ثبت نام آزمون ترمیم معدل کنکور سراسری ۱۴۰۲

برای ثبت نام در آزمون ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۲، داوطلبان کنکور سراسری باید مدارکی را به همراه خود داشته باشند. مدارک مورد نیاز عبارتند از:

 1. کپی صفحه اول شناسنامه
 2. کپی گواهی موقت
 3. یک قطعه عکس
 4. یک عدد پوشه
 5. کپی کارنامه فارغ التحصیلی
 6. تاییده تحصیلی
 7. تکمیل نمونه برگه‌های انتخاب درس
 8. رسید واریز هزینه به شماره حساب مجاز دولتی

باید توجه کرد که سازمان آموزش و پرورش به عنوان مجری برگزاری این آزمون، مبلغی را به عنوان هزینه ثبت نام از داوطلبان دریافت می‌کند، که شامل هزینه‌هایی مانند چاپ، طرح سوال و غیره می‌شود. رسید هزینه آزمون نیز یکی از مدارکی است که باید هنگام ثبت نام به همراه داشته شود و پس از انجام این مراحل، برنامه امتحانات ترمیم معدل در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت.

هزینه اولیه ثبت نام در آزمون ترمیم معدل بر عهده شورای آموزش و پرورش است. در ادامه، داوطلبان باید مدرک دیپلم خود را به همراه ریزنمرات هر درس داشته باشند. معدل کتبی دیپلم و ریزنمرات آن به دو صورت قابل دریافت است، ابتدا با مراجعه حضوری به مدرسه فارغ التحصیلی و همچنین به صورت آنلاین از طریق سایت پادا.

بیش تر بخوانید: انتخاب رشته دانشگاه آزاد

سایت ثبت نام ترمیم معدل در کنکور

با توجه به اهمیت افزوده شده معدل در آزمون کنکور امسال و تاثیر مثبتی که به ۴۰ درصد رسیده است، ترمیم معدل دیپلم در کنکور به اهمیت بیشتری دست یافته است. به همین دلیل، افرادی که تمایل دارند سابقه تحصیلی خود را بهبود بخشند، به دنبال یافتن یک سامانه ثبت نام ترمیم معدل مناسب هستند.

یک نکته مهم در این زمینه این است که فعلاً سامانه ای برای ثبت نام ترمیم معدل در کنکور ۱۴۰۲ وجود ندارد که متقاضیان بتوانند از آن استفاده کنند. بنابراین، برای انجام این کار، باید به صورت حضوری به مکان‌هایی که اطلاع رسانی شده‌اند، مراجعه کرد. در ادامه، روش‌های ثبت نام برای افزایش معدل موثر در کنکور سراسری را برای شما شرح خواهیم داد. همچنین، به شرایط لازم برای شرکت مجدد در امتحانات نهایی نیز اشاره خواهیم کرد تا شما اطلاعات کاملی در این زمینه داشته باشید.

بیشتر بخوانید: منابع کنکور سراسری

نحوه ثبت نام در آزمون ترمیم معدل کنکور سراسری 1402

در سال‌های گذشته، قبل از قطعی شدن تاثیر معدل در کنکور، داوطلبان کنکور به روشی حضوری به مدارس دولتی بزرگ منطقه مربوطه مراجعه کرده و در دروس مورد نظر، ثبت نام خود را انجام می‌دادند.

همچنین، دسته دیگری از متقاضیان قبل از کنکور در سیستم قدیمی، برای ترمیم معدل دیپلم و پیش دانشگاهی خود به منطقه درخواست می‌کردند تا رایه‌ای صادر شود و در صورت تایید، در امتحانات نهایی شرکت کنند.

متقاضیان کنکور سراسری باید به این نکته توجه کنند که در زمان مقرر باید تمامی مدارک لازم برای ترمیم معدل را به همراه داشته باشند تا بدون مشکلی قادر به ثبت نام در آزمون ترمیم معدل شوند.

لازم به ذکر است که طبق مصوبات جدید، هر دانش‌آموز و فرد دیپلمه فرصتی دارد تا یک بار نمراتش را ترمیم کند. این یعنی که می‌تواند همه دروس را انتخاب کند یا فقط یک درس را. به طور کلی، برای هر درس یک بار امکان ترمیم نمره به منظور شرکت در کنکور سراسری 1402 وجود دارد.

در سال 1402 و با قطعی شدن تاثیر معدل، بسیاری از داوطلبان تمایل به ثبت نام در آزمون ترمیم معدل داشتند. بنابراین، داوطلبان می‌توانند به مدارس بزرگسالان و یا آموزش و پرورش منطقه خود مراجعه کنند و به این روش برای ثبت نام دروس لازم اقدام کنند و در امتحانات خرداد ماه شرکت کنند.

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور رشته های پیراپزشکی

هزینه‌های مربوط به ترمیم معدل 1402

یکی از موارد مهم برای داوطلبان ترمیم معدل در کنکور، هزینه‌های مربوط به انجام این فرآیند است. باید به این نکته توجه کنید که شرکت در آزمون‌های ترمیم معدل هزینه‌ای دارد و شما باید مبلغی را برای این هزینه‌ها پرداخت کنید. این هزینه‌ها برای تامین کاغذ و سایر مواردی که برای برگزاری مجدد آزمون‌ها لازم است، دریافت می‌شوند.

هزینه ترمیم معدل شامل دو بخش، هزینه ثابت و هزینه متغیر است. هزینه ثابت مربوط به ثبت نام در آزمون‌ها ۵۰ هزار تومان است و هزینه متغیر آن نیز ۲۰ هزار تومان برای هر درس می‌باشد. به عبارت دیگر، بدون توجه به تعداد دروسی که قصد شرکت در آنها را دارید، باید ۵۰ هزار تومان را پرداخت نمایید. همچنین، برای هر درسی که ثبت نام می‌کنید، ۲۰ هزار تومان به این مبلغ اضافه خواهد شد. به این ترتیب، تعداد دروس انتخابی شما تعیین‌کننده هزینه ترمیم معدل ۱۴۰۲ می‌باشد.

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور رشته دندانپزشکی

ترمیم معدل و مهاجرت 1402

همانطور که پیش از این هم اشاره شد، برخی از داوطلبان در نظر دارند مجدداً در آزمون‌های نهایی شرکت کنند تا معدل خود را برای کنکور ارتقا دهند یا برای دستیابی به اهداف دیگری این اقدام را انجام دهند. ترمیم معدل به منظور مهاجرت هم یکی از اهداف دیگری است که برخی از داوطلبان برای شرکت مجدد در آزمون‌ها به آن توجه می‌کنند.

به طور خاص، برخی افراد برای دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های خارج از کشور یا ورود به برخی دانشگاه‌های خاص خارجی نیاز به معدل بالا دارند. به همین دلیل تصمیم به شرکت مجدد در آزمون‌های نهایی می‌گیرند. با این حال، باید توجه داشت که این یک تصمیم نادرست است و ترمیم معدل دیپلم در کنکور هیچ تأثیری بر روی مهاجرت شما نخواهد داشت.

زیرا همانطور که قبلاً بیان شد، این آزمون‌های مجدد تنها بر روی کنکور تأثیر دارند و نمره کارنامه فرد را تغییر نمی‌دهند. به عبارت دیگر، آنها قادر به تغییر معدل کارنامه شما نیستند و نمی‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

بیش تر بخوانید: ثبت نام داروسازی بدون کنکور

مشاوره درباره ترمیم معدل کنکور 1402

اطلاعاتی که باید داوطلبان در نظر داشته باشند، این است که نمرات آزمون ترمیم معدل تنها به عنوان سابقه تحصیلی برای شرکت در کنکور سراسری مورد قبول قرار می‌گیرند و نمرات کسب شده به عنوان معدل کتبی دیپلم جایگزین نمی‌شوند. به عبارت دیگر، شما پس از شرکت در آزمون ترمیم معدل، دیپلم جدیدی دریافت نخواهید کرد.

در صورتی که شما به آزمون ترمیم معدل ثبت‌نام کنید و نمره کمتری دریافت کنید، نمرات قبلی شما حفظ خواهند شد. بنابراین، بهتر است با در نظر گرفتن تأثیر معدل به طور قطعی، داوطلبان کنکوری برای ترمیم نمرات خود اقدام کنند.

با توجه به اعلامات رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش، داوطلبانی که رشته هنر را انتخاب می‌کنند، تنها نیاز دارند نمرات دروس عمومی را داشته باشند و دروس اختصاصی کنکور سراسری از طریق تست و آزمون عملی ارزیابی خواهند شد.

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور پزشکی

نتیجه‌گیری ترمیم معدل 1402

برای داوطلبانی که تمایل به ترمیم معدل در کنکور 1402 دارند، امکان ثبت‌نام در آزمون‌های مربوطه و شرکت در آن‌ها وجود دارد. وزارت آموزش و پرورش با توجه به تأثیر مثبت و بالای معدل در کنکور، این امکان را برای افراد با معدل پایین فراهم کرده است. این امکان به همه داوطلبان نظام آموزشی جدید و نظام آموزشی قدیم ارائه می‌شود.

حتی امکان ترمیم معدل پیش دانشگاهی در کنکور 1402 نیز وجود دارد، زیرا فارغ‌التحصیلان سال 91 به بعد نظام قدیم دوره پیش دانشگاهی را پشت سر گذاشته و در آزمون‌های نهایی این دوره شرکت کرده‌اند. البته برای ترمیم معدل دیپلم در کنکور، برخی شرایطی نیز در نظر گرفته شده است که آن‌ها را برای شما توضیح داده‌ایم. پس در صورتی که معدل خوبی ندارید، به راحتی می‌توانید برای ترمیم معدل در کنکور 1402 اقدام کنید.

بیش تر بخوانید: پرستاری بدون کنکور

 

برای دانلود فایل pdf مطلب روی دانلود مقاله کلیک کنید.

ثبت نام ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲ + زمان و نحوه

ثبت نام ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲ + زمان و نحوه

برچسب ها

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

ثبت نام ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲ + زمان و نحوه

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل