تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی 1402

📚 خلاصه ای از مقاله پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی 1402:

پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی 1402

در این مقاله درباره زمان ثبت نام پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی ۱۴۰۲ در دانشگاه سراسری و آزاد توضیح داده و نحوه ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور ارائه شده است

پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی 1402

پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی 1402

فرآیند پذیرش براساس سوابق تحصیلی در سال ۱۴۰۲ در دو دوره ورودی مهر و بهمن برگزار می‌شود. علاقه‌مندان به ثبت نام و انتخاب رشته، برای رشته‌های بدون آزمون دانشگاه‌های سراسری و آزاد باید شرایط و نحوه ثبت نام را مطالعه کرده و لیست رشته‌های موجود در دفترچه ثبت نام بدون کنکور سراسری ۱۴۰۲ را بررسی کرده و با تهیه مدارک لازم، در زمان مقرر ثبت نام خود را انجام دهند.

پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی 1402

داوطلبانی که تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های سراسری دارند، از جمله رشته‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پردیس خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی و مجازی، می‌توانند با توجه به آخرین مدرک تحصیلی خود در ثبت نام بدون کنکور سراسری ۱۴۰۲ شرکت کنند. این دسته از داوطلبان با چالش‌های متعددی مانند زمان، شرایط و نحوه ثبت نام و انتخاب رشته در فرآیند پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی مواجه هستند.

در حدود ۸۵ درصد از رشته‌های ارائه شده، دانشگاه‌های بدون کنکور دانشجو پذیرفته می‌کنند. در این حالت، معیار پذیرش داوطلبان، سابقه تحصیلی آن‌ها یعنی معدل مقطع قبلی است. برای این منظور، داوطلبان باید دفترچه راهنمای ثبت نام دانشگاه‌های سراسری ۱۴۰۲ را مطالعه کنند و پس از بررسی شرایط و ضوابط و لیست رشته‌های ارائه شده، به سایت ثبت نام مراجعه کنند. در ادامه این مقاله، زمان، نحوه و شرایط پذیرش براساس سوابق تحصیلی در دانشگاه‌های سراسری ۱۴۰۲ توضیح داده شده است.

زمان پذیرش براساس سوابق تحصیلی در سال ۱۴۰۲

همان‌طور که قبلاً اشاره شد، ثبت‌نام در رشته‌های بدون آزمون سراسری در سال تحصیلی ۱۴۰۲ در دو دوره ورودی مهر و بهمن برگزار می‌شود. علاقه‌مندان به پذیرش بدون آزمون در این دانشگاه‌ها باید در زمان مقرر به منظور ثبت‌نام در نیمسال ورودی موردنظر خود، اقدام کنند و به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند.

زمان پذیرش براساس سوابق تحصیلی در سال ۱۴۰۲

هرگاه زمان پذیرش براساس سوابق تحصیلی ۱۴۰۲ مشخص شود، این مقاله بروزرسانی شده و لینک ثبت‌نام در این بخش قرار داده می‌شود.

ثبت‌نام بدون آزمون در دانشگاه‌های سراسری برای ورودی مهر سال گذشته از اواخر مردادماه آغاز شده بود و برای ورودی بهمن سال گذشته از ۳۰ آذرماه. بنابراین، پیش‌بینی می‌کنیم که زمان ثبت‌نام بدون کنکور نیز در همین بازه زمانی قرار بگیرد. در ادامه، جزئیات زمان ثبت‌نام بدون کنکور در دانشگاه‌های سراسری سال ۱۴۰۲ را براساس اطلاعیه سازمان سنجش ارائه خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد

بیشتر بخوانید: لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

بیشتر بخوانید: لیست رشته های بدون کنکور ریاضی

شرایط پذیرش براساس سوابق تحصیلی ۱۴۰۲

در این بخش، شرایط ثبت‌نام بدون کنکور در دانشگاه‌های سراسری در سال تحصیلی ۱۴۰۲ را بررسی خواهیم کرد. این شرایط به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم می‌شوند. داوطلبان باید در صورت داشتن این شرایط، برای ثبت‌نام در نیمسال ورودی موردنظر خود اقدام کنند. در صورت عدم صلاحیت داوطلبان در هر مرحله از ثبت‌نام، ادامه فرآیند ثبت‌نام متوقف خواهد شد.

شرایط عمومی پذیرش براساس سوابق تحصیلی:

 1. اعتقاد به دین اسلام
 2. اعتقاد و پیروی از نظام جمهوری اسلامی ایران
 3. عدم اعتیاد به هرگونه مواد مخدر
 4. عدم سابقه فساد اخلاقی
 5. عدم سابقه کیفری

شرایط اختصاصی پذیرش براساس سوابق تحصیلی:

 • ارائه یکی از مدارک دیپلم چهارساله نظام قدیم، دیپلم سه‌ساله نظام قدیم همراه با اصل و یا گواهی مدرک پیش‌دانشگاهی، دیپلم سه‌ساله نظام جدید (سال دوازدهم) و یا کاردانی (فوق‌دیپلم) برای متقاضیان مقطع کارشناسی پیوسته
 • ارائه مدرک دیپلم چهارساله نظام قدیم، دیپلم سه‌ساله نظام قدیم همراه با پیش‌دانشگاهی و دیپلم سه‌ساله نظام جدید فنی حرفه‌ای، کاردانش، هنرستان و نظری برای متقاضیان مقطع کاردانی ناپیوسته
 • عدم منع نظام وظیفه برای آقایان
 • ارائه تعهدنامه مبنی بر ادامه تحصیل در یکی از رشته‌های پذیرفته شده
 • تفاوت درصد اعمال معدل کتبی در صورت تفاوت در نوع دیپلم داوطلب با گروه آزمایشی

داوطلبانی که تمایل به ادامه تحصیل در مقاطع کاردانی یا کارشناسی ناپیوسته در دانشگاه علمی کاربردی دارند، می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش و دریافت تاریخ دقیق ثبت‌نام و انتخاب رشته، شرایط و لیست رشته‌ها را بررسی کنند. همچنین توصیه می‌شود داوطلبان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت‌نام در دانشگاه علمی کاربردی، مقالات مرتبط را مطالعه کنند.

بیشتر بخوانید: ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی

بیشتر بخوانید: رشته های کاردانی دانشگاه علمی کاربردی

بیشتر بخوانید: رشته های بدون کنکور تجربی

نحوه پذیرش براساس سوابق تحصیلی ۱۴۰۲

برای دریافت اطلاعات درباره نحوه ثبت‌نام بدون کنکور در دانشگاه‌های سراسری ۱۴۰۲، داوطلبان باید منتظر اطلاعیه سازمان سنجش باشند. روند ثبت‌نام ورودی نیمسال اول (مهر ماه) و نیمسال دوم (بهمن ماه) در دانشگاه‌های سراسری و ثبت نام دانشگاه غیر انتفاعی و ثبت نام دانشگاه پیام نور معمولاً یکسان است. در ادامه، نحوه ثبت‌نام و انتخاب رشته بدون کنکور در دانشگاه‌های سراسری را در سایت سازمان سنجش توضیح خواهیم داد.

 1. 1. وارد سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org شوید.
 2. 2. از منوی رنگی سمت راست صفحه، گزینه “سراسری” را انتخاب کنید.
 3. 3. دفترچه راهنمای ثبت‌نام و انتخاب رشته را دانلود کنید.
 4. 4. قسمت‌های مختلف دفترچه راهنما را مطالعه کنید، از جمله شرایط، مدارک و لیست رشته‌های موجود.
 5. 5. رشته مورد علاقه خود را پیدا کرده و وارد سامانه ثبت‌نام شوید.
 6. 6. با پرداخت هزینه ثبت‌نام، کارت اعتباری خود را صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی ۱۴۰۲ ثبت کنید.
 7. 7. تصویر عکس 3×4 خود را در سایت آپلود کنید.
 8. 8. فرم انتخاب رشته خود را با حداکثر ۱۰۰ کد رشته موجود تکمیل کنید.
 9. 9. شماره پرونده 6 رقمی و کد پیگیری 16 رقمی ثبت‌نام را دریافت کنید و تا پایان اعلام نتایج آن را نگه دارید.

راهنمای تصویری ثبت نام بدون کنکور و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی ۱۴۰۲

⬅️ جست و جوی “sanjesh.org” و یا کلمه “سنجش” در مرورگر سیستم

پذیرش براساس سوابق تحصیلی

⬅️ انتخاب اولین گزینه نمایش داده شده تحت عنوان “سازمان سنجش آموزش کشور”

بدون کنکور دانشگاه های سراسری 1402

⬅️ انتخاب گزینه سراسری و انتخاب گزینه “سامانه پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری مهر (بهمن) ماه سال 1402 ”

پذیر براساس سوابق تحصیلی

⬅️ انتخاب گزینه ” تایید و ادامه – گام بعدی ”

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری

⬅️ پرداخت هزینه و ورود به سامانه برای بارگذاری عکس

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری 1402

⬅️ تکمیل فرم ثبت نام با اطلاعات خواسته شده

بدون کنکور دانشگاه های سراسری ۱۴۰۲

⬅️ وارد کردن “کد رشته محل” های انتخاب شده

پذیرش براساس سوابق تحصیلی 1402

راهنمای تصویری فوق مربوط به سال گذشته است که به محض آغاز ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی 1402، تصاویر فوق بروزرسانی شده و لینک ثبت نام در این قسمت قرار داده می شود.

بیشتر بخوانید: پذیرش بدون کنکور دانشگاه فرهنگیان

بیشتر بخوانید: رشته های بدون کنکور هنر

بیشتر بخوانید: رشته های بدون کنکور انسانی

مشاوره پذیرش براساس سوابق تحصیلی ۱۴۰۲

در انتها برای مشاوره درباره پذیرش براساس سوابق تحصیلی ۱۴۰۲ می‌توانیم بگوییم که یکی از نکاتی که داوطلبان باید در نظر داشته باشند، عدم ذکر نوع پذیرش بدون آزمون در مدرک فارغ التحصیلی است. همچنین، شهریه رشته‌های بدون کنکور سراسری و رشته‌های با آزمون در دوره‌های غیرروزانه یکسان است.

در سال‌های گذشته، داوطلبانی که در ثبت‌نام براساس سوابق تحصیلی سراسری سال گذشته قبول شده و در دوره روزانه تحصیل می‌کردند، محرومیت از دوره‌های مهر و بهمن را تجربه می‌کردند. اما در سال ۱۴۰۲، سازمان سنجش این مورد را لغو کرده و محرومیت از پذیرش و شرکت در کنکور و بدون کنکور دانشگاه‌های سراسری و آزاد را برداشته است.

یکی از تغییرات دیگر، این است که داوطلبان در حال تحصیل در دوره روزانه قبل از ثبت‌نام در سایت سازمان سنجش و دانشگاه آزاد باید از رشته محل تحصیل خود استعفا داده باشند. اما این مورد نیز تغییر کرده و این دسته از متقاضیان می‌توانند در آزمون کنکور یا بدون کنکور ثبت‌نام کنند و در صورت قبولی، از رشته موردنظر خود استعفا دهند.

توصیه می‌شود داوطلبان برای مشاوره بیشتر درباره پذیرش براساس سوابق تحصیلی، مقالات مرتبط را مطالعه کنند.

بیشتر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های پردیس خودگردان

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور سراسری

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی کلیک کنید.

پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی 1402

پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی 1402

برچسب ها

پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی 1402 زمان ثبت نام و انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی ۱۴۰۲

به محض مشخص شدن زمان پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی ۱۴۰۲ این مقاله بروزرسانی شده و لینک ثبت نام در این قسمت قرار داده می شود.,شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری ۱۴۰۲,ثبت نام رشته های بدون آزمون سراسری ۱۴۰۲,سوابق تحصیلی ۱۴۰۲,پذیرش بر اساس,سوابق تحصیلی,انتخاب رشته,ثبت نام,تحصیلی,پذیرش,1402,زمان,۱۴۰۲,بهمن,مهر

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی 1402

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل